Każdy z nas, ma na swoim ciele znamiona, blizny a także różnego rodzaju zmiany skórne. Dla jednych osób, znamiona mogą być wstydliwym problemem, dla innych nie mają znaczenia. Jednak warto obserwować swoje ciało, ponieważ niektóre zmiany skórne mogą świadczyć o chorobie. Biopsja zmian skórnych, jest badaniem które pomoże postawić wczesną diagnozę.
Czym jest biopsja?
Biopsja, zwana również badaniem histopatologicznym skóry, polega na zbadaniu pobranego fragmentu skóry (wycinek z pobranymi tkankami). Takie badanie wykonuje się, w celu zdiagnozowania ewentualnej choroby skóry. Aby postawić diagnozę, fragment który został pobrany przez lekarza specjalistę, trafia pod mikroskop. Badanie mikroskopowe, można wykonać niezależnie od tego czy zmiana skórna się zmieniła, czy jest taka sama. Wynik badania, pozwala określić charakter zmiany, a także wdrożyć odpowiednie leczenie. Często wykonana biopsja, pomaga wykryć nowotwór skóry we wczesnym stadium.
Kiedy wykonać biopsję?
Zmiany skórne badane są na zlecenie lekarza, który podejrzewa chorobę skóry. Dlatego w celu prawidłowej diagnozy i rozpoznania choroby zleca badanie histopatologiczne. Jakie diagnozy może dać biopsja? Oto kilka przykładów:
- Nowotwór
- Bakteryjne choroby skóry
- Grzybicze choroby skóry
- Choroby tkanki łącznej
- Porfiria
- Choroby pęcherzowe
- Złośliwe rozrosty limfocytów
- Zapalenie skóry
- Choroby immunologiczne
- Stany przedrakowe
- Łuszczyca
- Liszaj
- Chłoniak
Jeżeli chcesz wykonać badanie histopatologiczne skóry, pamiętaj że takie badanie wykonuje się na zmianie skórnej bez owrzodzeń oraz strupów. Zmiany w takim stanie, nie będą dawały prawidłowej diagnozy.
Jak wygląda biopsja?
Biopsja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie należy obawiać się bólu. Podczas wycinania zmiany skórnej, możesz poczuć delikatne szczypanie. Zazwyczaj do pobrania wycinka stosowany jest skalpel. Lekarz po pobraniu tkanki, założy szew oraz opatrunek. Następnie pobrany fragment zostaje wysłany do badania, a na wyniki trzeba poczekać do 2 tygodni. Po wykonanym badaniu, możesz odczuwać chwilowy dyskomfort, a także może wystąpić krwawienie w miejscu które było poddane zabiegowi. Możesz zażyć środki przeciwbólowe, jeżeli ból jest nie do wytrzymania. Po kilku dniach, należy zgłosić się na ściągnięcie szwów. Jeżeli w trakcie zabiegu, wystąpią mdłości, zawroty głowy lub inne dolegliwości, natychmiast zgłoś to lekarzowi.
Ocena po biopsji
Po wykonanej biopsji, otrzymujemy ocenę
- Histopatologiczną – obejmuje miejsce zmienione chorobowo, oraz fragment otaczający,
- Immunohistochemiczną – wycinek zwykły, zazwyczaj wykonywany w bardzo wczesnym stadium,
- Ultrastrukturalną – badanie mikroskopowe( świetlne, fluorescencyjne, elektronowe).
Biopsja skóry jest zabiegiem bezpiecznym, rzadko występują po niej powikłania. Wykonana może być u każdego, bez względu na wiek oraz płeć. Obserwujmy swoje ciało, ponieważ to one daje nam pierwsze znaki, które wymagają naszej uwagi i konsultacji lekarskiej. Warto wykonać takie badanie, ponieważ wcześnie rozpoznany nowotwór, ma dużą szansę na wyleczenie.