Medicta Badania Bronchoskopia – co to za badanie?

Bronchoskopia – co to za badanie?

5 min czytania
0
39
Bronchoskopia

Bronchoskopia to badanie endoskopowe, które umożliwia wzrokową ocenę dróg oddechowych. Badanie pozwala wykryć m.in. nowotwory czy poważne uszkodzenia tchawicy. Do badania bronchoskopii używa się specjalnego narzędzia – bronchoskopu. Kiedy należy wykonać badanie bronchoskopii? Jak wygląda badanie?

Bronchoskopia – co to takiego?

Bronchoskopia jest badaniem endoskopowym służącym do wzrokowej oceny dróg oddechowych pacjenta. Jest to inwazyjne badanie diagnostyczne, w czasie którego używa się specjalnego narzędzia, tzw. bronchoskopu. Jest to elastyczne urządzenie, wyposażone w w kamerę oraz źródło światła. Przyrząd wprowadza się przez nos lub jamę ustną pacjenta tak, aby dotrzeć do płuc. Bronchoskopia to bezpieczne i bezbolesne badanie, które wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Kamera, w którą wyposażony jest bronchoskop, rejestruje obraz wideo, dzięki czemu można udokumentować wyniki badania.

Badanie bronchoskopem pozwala na obserwację płuc oraz dróg oddechowych. Bronchoskopię najczęściej wykonuje pulmonolog. Można wyróżnić dwa rodzaje badania bronchoskopii, tj. elastyczną oraz sztywną. W większości przypadków lekarz wykonuje bronchoskopię elastyczną. Sztywną stosuje się w sytuacji, kiedy dochodzi do występowania krwawienia w drogach oddechowych. Wykonuje się ją również w celu udrożnienia dróg oddechowych, kiedy konieczne jest usunięcie ciała obcego, np. kawałek jedzenia.

Wskazania do wykonania badania bronchoskopii

Lekarz zleca badanie, kiedy pacjent skarży się na krwioplucie, uporczywy kaszel czy nawracające infekcje. Bronchoskopię można też wykorzystać do pobrania próbek śluzu lub materiału z oskrzeli i płuc do badania histologicznego. Kolejnymi, równie ważnymi wskazaniami do badania bronchoskopem są m.in. odkrztuszanie dużej ilość wydzieliny – śluzowej i ropnej, miejscowe rozdęcie płuca, zmiany rozsiane w płucach czy powiększenie węzłów chłonnych wnęk i śródpiersia. Pamiętajmy, że do wizyty u specjalisty powinna nas zachęcić każda dokuczliwa dolegliwość. Wczesne wykrycie problemu pozwala na szybkie działania ze strony lekarza.

Jak przygotować się do badania?

Podczas badania bronchoskopii pacjent musi być na czczo – nie należy spożywać posiłków na około 4-5 godzin przed wykonaniem badania. Z kolei pierwszy posiłek po przebytym badaniu można spożyć dopiero po minimum 2 godzinach od zakończenia bronchoskopii. Przed badaniem pacjent powinien mieć oznaczone parametry krzepnięcia krwi, wykonane prześwietlenie klatki piersiowej. Mile widziany jest również wynik tomografii komputerowej klatki piersiowej. Lekarzowi potrzebny będzie także wynik badania EKG, aby mógł ocenić, czy u pacjenta nie ma zaburzeń rytmu serca.

Badanie bronchoskopii najczęściej trwa od kilku do kilkunastu minut. Wynik badania dostępny jest od razu, bowiem lekarz już w trakcie badania widzi, co dzieje się w układzie oddechowym pacjenta. W cierpliwość muszą się jednak uzbroić Ci, u których został pobrany wycinek do badania histopatologicznego lub popłuczyny oskrzelowo–płucne do badania mikrobiologicznego lub cytologicznego. W tej sytuacji wynik będzie gotowy na przestrzeni kilku lub kilkunastu dni. Najprawdopodobniej po zabiegu pacjent odczuje ból gardła  oraz zmierzy się z chrypką.

5/5 - (1 głos)
Comments are closed.

Zobacz także

EKG – Co to za badanie i kiedy jest wykonywane?

Elektrokardiografia (EKG) to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które rejestruje elektryc…