Dermatoskopia to podstawowe badanie wykonywane w celu diagnozowania zmian skóry. Badanie pozwala wykryć złośliwe nowotwory skóry w bardzo wczesnym stadium, dzięki czemu szybko będzie możliwe wdrożenie odpowiedniego leczenia. Na czym polega?
Dermatoskopia – na czym polega?
Dermatoskopia to podstawowe badanie, które wykonuje się w celu diagnozowania zmian na skórze. Pozwala ono dokładnie przyjrzeć się zmianom skórnym, a dodatkowo wykryć złośliwe nowotwory skóry w ich bardzo wczesnym stadium. Wiadomo, że każdy człowiek posiada na swoim ciele znamiona, zwane pieprzykami. Jednak spora część z nich może być dużym niebezpieczeństwem dla zdrowia, a nawet życia.
Mogą być one źródłem czerniaka złośliwego, który odpowiada za 75% zgonów spowodowanych nowotworami skóry. Niektóre znamiona powinny być usuwane, nawet jeśli przeszły badanie i wydają się niegroźne. Do takich przypadków zaliczamy znamiona, które są:
- nietypowe
- w trudnym do obserwacji miejscu
- w miejscu często drażnionym
- wrodzone i bardzo duże
W przypadku profilaktycznych badań zmian skórnych, dermatoskopia jest niezbędna. Należy pamiętać, że wczesne wykrycie czerniaka pozwoli na szybkie działania lekarzy, dzięki czemu pacjent ma szansę na całkowite wyleczenie. Nie należy tego lekceważyć.
Dermatoskopia – jak wygląda badanie?
Dermatoskopia to niegroźne, bezbolesne i nieinwazyjne badanie, który sprawdza zmiany skórne występujące na ciele pacjenta. Badanie nie wymaga wcześniejszego, specjalnego przygotowania. W badaniu wykorzystywane jest urządzenie, nazywane dermatoskopem.
Jest to coś na kształt lupy, lecz ze źródłem światła wnikającego w głębsze warstwy skóry. Dzięki temu, obraz zostaje powiększony 10-20 razy. Jest to bardzo dokładne urządzenie, dzięki któremu lekarz ma szansę dokładnie zaobserwować zmianę. Czas badania zależny jest od ilości podejrzanych zmian skórnych na ciele. Jednak stosunkowo na jedną zmianę, lekarz potrzebuje około 10 minut, tak więc przeciętnie badanie trwa 40 min, do 1 godz.
Wskazania do wykonania dermatoskopii
Nie od dziś wiadomo, że regularnie należy obserwować własny organizm oraz ciało. Zmiany skórne, choć wydają się nieszkodliwe, z czasem mogą okazać się problematyczne. Warto więc zwracać uwagę na pojawiające się pieprzyki i sprawdzać, czy nie zmienia się ich kształt, kolor, wielkość bądź struktura.
Badanie dermatoskopem powinno być wykonywane co najmniej raz w roku, jesienią lub zimą. Badanie będzie również konieczne u osób, które posiadają obciążenie rodzinne. Dodatkowo, osoby, które zauważyły, że dziwne zmiany zbyt długo utrzymują się na ciele lub posiadają nieokreślone zmiany skórne na ciele, również powinny udać się do specjalisty w celu zweryfikowania wątpliwości.