Gastroskopia to bardzo cenne badanie diagnostyczne górnego odcinka przewodu pokarmowego. Narzędzie, którego używa się w czasie badania to odmiana endoskopu – gastroskop. Badanie umożliwia wykrycie zmian chorobowych i w razie konieczności, przeprowadzenie ewentualnego zabiegu naprawczego. Jak wygląda badanie?
Gastroskopia – na czym polega badanie?
Gastroskopia należy do grupy bardzo cennych badań diagnostycznych górnego odcinka przewodu pokarmowego. Do badania wykorzystuje się odpowiednie narzędzie, którym jest gastroskop. Jest to giętki przyrząd wyposażony w kamerę oraz źródło światła. Badanie pozwala skontrolować i ocenić stan przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Polega ono na wprowadzeniu do przełyku specjalnego przewodu, który umożliwia obejrzenie oraz zarejestrowanie na monitorze precyzyjnego obrazu pochodzącego z wnętrza ciała pacjenta.
Ocenie podlegają m.in. wygląd błony śluzowej, sok żołądkowy oraz elastyczność ścian przewodu pokarmowego. Dzięki gastroskopii możemy również poszerzyć zwężenia przewodu pokarmowego, usunąć polipy czy zatamować krwawienie wewnętrzne. Choć zasadniczo gastroskopia nie boli, to wywołuje pewien dyskomfort u pacjenta. Dlatego też, zgodnie z życzeniem pacjenta, lekarz może podać znieczulenie. Samo badanie trwa od 5 do 30 minut. Na wyniki pacjent musi czekać około dwóch tygodni.
Gastroskopia – wskazania do wykonania badania
Na badanie gastroskopii powinien się zgłosić każdy, kto odczuwa niepokojące dolegliwości związane z układem pokarmowym. Sygnały, które powinny zachęcić do wizyty u gastrologa i przeprowadzenia gastroskopii, to m.in.:
- często nawracająca zgaga
- częste bóle brzucha
- nudności i wymioty
- smoliste stolce
- uporczywe odbijanie
- problemy z przełykaniem
- podejrzenie raka przełyku
- podejrzenie choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy
- nieprzyjemne uczucie pełności
- zaburzenia łaknienia
- anemia i zbyt szybka utrata masy ciała
W przypadku występowania tych dolegliwości, badaniu gastroskopii powinny się poddać szczególnie osoby po 45 roku życia. Jednak wykonanie badania zaleca się wszystkim, niezależnie od wieku. Wyżej wymienione symptomy mogą być przyczyną poważnych schorzeń, które lepiej zdiagnozować odpowiednio wcześnie.
Jak przygotować się do badania?
Prawie każde badanie wymaga od pacjenta delikatnego zaangażowania. Pacjent powinien postarać się szczególnie wtedy, kiedy chce, aby wynik był wiarygodny. Istnieje kilka zasad, których musi przestrzegać, m.in. chodzi o odstawienie papierosów i zaprzestania żucia gumy na około 8-10 godzin przed zabiegiem. Równie ważne jest to, aby pacjent na badanie przybył na czczo, tak więc na około 8 godzin przed zabiegiem nie należy jeść. Dodatkowo, na około 4-5 godzin przed zabiegiem nie należy pić. W przypadku pacjentów, którzy przyjmują stałe leki, konieczna będzie wcześniejsza konsultacja z lekarzem.
Gastroskopia – przeciwwskazania
Przed każdą gastroskopią pacjent musi podpisać pisemną zgodę na badanie. Badanie gastroskopii określone jest bezpiecznym, ale nieprzyjemnym. Zakażenie chorego w trakcie badania jest mało prawdopodobne. Jednak zanim ktokolwiek zdecyduje się na przeprowadzenie badania, powinien udać się na konsultację lekarską. Przeciwwskazaniami do gastroskopii są m.in.:
- ostra niewydolność serca
- zapalenie otrzewnej
- niedawno przebyty zawał serca
- niestabilna choroba wieńcowa
- niewyrównana niewydolność oddechowa
- podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego
- wstrząs
Gastroskopia jest badaniem inwazyjnym, więc, jak w przypadku każdego innego badania, istnieje ryzyko wystąpienia niepożądanych powikłań. Najczęstszymi powikłaniami są problemy związane ze znieczuleniem – reakcja alergiczna. U niektórych pacjentów zaobserwowano trudności z oddychaniem, a nawet krwawienie.