Kolonoskopia to badanie endoskopowe przewodu pokarmowego. Zaliczane do podstawowych badań w diagnostyce i terapii schorzeń jelita grubego. Zabieg niestety nie należy do przyjemnych, dlatego też wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Jak przygotować się do badania? Jak ono wygląda?
Kolonoskopia – na czym polega?
Kolonoskopia to badanie endoskopowe. Jest to podstawowe badanie wykonywane podczas diagnostyki oraz terapii schorzeń związanych z jelitem grubym. Do przeprowadzenia badania kolonoskopii używa się giętkiego kolonoskopu. Służy on m.in. do wprowadzania narzędzi zabiegowych, pompowania powietrza oraz płynu do przepłukiwania badanej powierzchni. Przyrząd posiada również kamerę ze źródłem światła na swojej końcówce. Dzięki temu istnieje możliwość dokładnego obserwowania wnętrza przewodu pokarmowego.
Badanie polega na wprowadzeniu kolonoskopu do jelita grubego. Jednak aby to się udało, potrzebna jest pomoc pacjenta. Musi się on ułożyć na lewym boku podciągając kolana do klatki piersiowej. Zadaniem lekarza jest zbadanie okolicy odbytu pacjenta, a następnie wprowadzenie kolonoskopu do dolnego odcinka przewodu pokarmowego. W czasie, kiedy endoskop zostaje przesuwany w stronę jelita, pompowane jest również powietrze, które umożliwia dokładne obejrzenie wewnętrznej powierzchni jego ścian.
Jak przygotować się do badania kolonoskopii?
Aby przeprowadzić badanie kolonoskopii, konieczne będzie oczyszczenie jelita grubego. W tym celu zaleca się stosowanie diety ubogo-resztkowej lub płynnej. Można również wykorzystać doustne preparaty, które posiadają działanie przeczyszczające. Oto one:
- preparaty makrogoli zawierające glikol polietylenowy
- mieszanki, które zawierają kwas cytrynowy, tlenek magnezu, pikosiarczan sodu
Czas przygotowań jest ważny, bowiem w przeddzień badania, pacjent nie może przyjmować posiłków stałych, za wyjątkiem śniadania. Na śniadanie zaleca się spożycie lekkiego posiłku, który najlepiej, gdyby składał się z kanapki pszennego pieczywa. Obiad powinien składać się z zupy – czystego wywaru pozbawionego wszelkich dodatków. Natomiast w trakcie całego dnia można spożywać dowolną ilość wody oraz ewentualnie przejrzyste soki.
Wskazania do wykonania kolonoskopii
Jak wiadomo, ostrożności nigdy za wiele. Jednak należy pamiętać, że kolonoskopię wykonuje się zarówno w celach diagnostycznych, jak i terapeutycznych. Nie należy lekceważyć własnego zdrowia lub nagłych, niepokojących sygnałów ze strony organizmu.
Większość badań powinno się wykonywać rutynowo, co najmniej raz w roku. Natomiast warto wiedzieć o najczęstszych wskazaniach do wykonania kolonoskopii. Oto one:
- nagła zmiana rytmu wypróżnień w ostatnich kilku miesiącach
- zaparcia, przewlekłe biegunki
- zespoły zaburzeń wchłaniania
- nagła i nieuzasadniona utrata masy ciała
- podejrzenie występowania ciał obcych
- dane kliniczne sugerujące chorobę zapalną jelit
Warto badać się profilaktycznie, dla siebie i własnego spokoju. Jeśli jednak ktokolwiek zauważy niepokojące, nagłe objawy ze strony organizmu, nie powinien stronić od wizyty u lekarza. Należy dbać o własne zdrowie, a nawet życie.
Czas trwania zabiegu oraz znieczulenie
Kolonoskopia to badanie, które można wykonywać w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Można również poddać się badaniu bez znieczulenia, jednak taką decyzję podejmuje lekarz wraz z pacjentem. Czas wykonywania kolonoskopii nie został określony. Wszystko zależy od tego, co zaobserwuje lekarz – być może coś będzie wymagało dłuższego oraz dokładniejszego obejrzenia. Jednak zazwyczaj pacjent spędza na stole od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.
Podczas badania lekarz rozmawia z pacjentem i dość często pyta o jego samopoczucie. Wiadomo, że kolonoskopia może wiązać się z bólem oraz dużym dyskomfortem, dlatego też w razie czego trzeba o tym otwarcie powiedzieć.