Medicta Badania Otoemisja akustyczna – co to za badanie?

Otoemisja akustyczna – co to za badanie?

4 min czytania
0
15
otoemisja

Otoemisja akustyczna to przesiewowe badanie słuchu. Badanie ocenia reakcję pacjenta, a dokładnie jego komórek słuchowych ślimaka, na podany przez sondę impuls tonalny lub trzask. Jest to obiektywne, proste i nieinwazyjne badanie, które można wykonać u każdego i w każdym wieku. Jak dokładnie wygląda przebieg badania?

Otoemisja akustyczna – co to takiego?

Otoemisja akustyczna (OAE), inaczej nazywana emisją otoakustyczną, to badanie słuchu opierające się na rejestracji bardzo cichego sygnału akustycznego, który powstaje w ślimaku na skutek skurczu komórek słuchowych zewnętrznych. Jest to najważniejsza część ucha wewnętrznego. Ocenie podlega reakcja pacjenta na podany przez sondę sygnał akustyczny w postaci impulsu tonalnego lub trzasku. Badanie jest proste, nieinwazyjne i pozwala wykryć niedosłuch odbiorczy pochodzenia ślimakowego. Określa się je jako badanie obiektywne, bowiem nie wymaga aktywnej współpracy ze strony pacjenta. Jedynym wymaganiem jest zachowanie ciszy i bezruchu. Natomiast dzieci powinny być wyciszone i nie powinny płakać. Wszystko dlatego, że w gabinecie pomiaru wymagana jest cisza.

Jak wygląda badanie?

Badanie wykonywane jest w pomieszczeniu dźwiękoszczelnym. W uchu pacjenta umieszczona zostaje sonda pomiarowa. Znajduje się w niej głośnik nadający dźwięk i czuły mikrofon odbierający otoemisję ze ślimaka. Do ucha są podawane delikatne tony – wysokie oraz niskie. W prawidłowo funkcjonującym uchu, dźwięki wywołują zwrotną emisję sygnału, która jest rejestrowana przez słuchawkę. Jeśli emisji zwrotnej brak, może to świadczyć o wadzie słuchu. Otoemisja nie daje jednak informacji o sprawności słuchu, ani miejscu, w którym występuje ewentualna wada. Co więcej, jeśli w uchu środkowym występują jakieś zaburzenia, może to znacząco uniemożliwić rejestrację sygnału. Badanie przeprowadzane jest osobno dla prawego i lewego ucha.

Kiedy warto wykonać badanie?

Otoemisja akustyczna u dzieci służy do wstępnej oceny prawidłowego słyszenia. W przypadku uzyskania nieprawidłowego wyniku badania, może być również wskazaniem do rozszerzonej diagnostyki. Badanie wykonuje się również u dzieci, które w przesiewowym badaniu słuchu po urodzeniu otrzymały wynik nieprawidłowy lub wynik wymagający kontroli. W przypadku osób dorosłych, badanie otoemisji powinno być wykonane w momencie, gdy występują szumy uszne, zawroty głowy czy nagła głuchota czynnościowa. Pacjent w czasie badania nie powinien być przeziębiony.

5/5 - (1 głos)
Comments are closed.

Zobacz także

EKG – Co to za badanie i kiedy jest wykonywane?

Elektrokardiografia (EKG) to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które rejestruje elektryc…