Testosteron jest najważniejszym męskim hormonem płciowym. Jednak wbrew pozorom, w swoim ciele mają go również kobiety. Działanie testosteronu służy obu płciom, ale w inny sposób. Jak w przypadku każdego hormonu, jego nadmiar lub niedobór zwiastuje kłopoty.
Testosteron – co to takiego?
Testosteron to męski hormon płciowy, lecz występuje także w organizmie kobiety. U mężczyzn wytwarzany w jądrach, zaś u kobiet testosteron produkują jajniki, kora nadnerczy, a podczas ciąży łożysko. Jednak w przypadku kobiet są to bardzo małe ilości. Jest to hormon androgeniczny, czyli taki, który odpowiada za typowo męskie cechy organizmu.
To, ile testosteronu potrzebuje organizm decyduje tzw. ”centrum dowodzenia”, którym jest przysadka mózgowa, zaś ona kontrolowana jest przez podwzgórze. Zbyt niski lub za wysoki poziom testosteronu może być kłopotliwy.
Poziom testosteronu we krwi
Stężenie testosteronu lubi się wahać, w zależności od emocji, stanu zdrowia czy samopoczucia. Testosteron utrzymuje się na wysokim poziomie u mężczyzn między 25 a 30 rokiem życia. Natomiast później zaczyna się stopniowo obniżać. Jednak o postępowaniu tego procesu decyduje m.in. styl życia, stan zdrowia oraz dieta.
Skutkiem zmniejszania się ilości testosteronu mogą być m.in.: stres, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów. Wiadomo też, że gdy hormonu jest za mało, sylwetka mężczyzny zaczyna z czasem nabierać kobiecych, krągłych kształtów. Zainteresowanie seksem zanika. Mężczyźni mogą się wówczas zmagać z zmęczeniem i niską samooceną. Do badania testosteronu potrzebny jest materiał biologiczny pobrany z żyły łokciowej. Badanie należy wykonać na czczo, więc najlepiej aby zostało przeprowadzone rano.
Testosteron – rola w organizmie
Jak wiadomo, testosteron jest najważniejszym męskim hormonem płciowym. Tak więc spełnia wiele ważnych funkcji, m.in.:
- powiększenie i rozwój członka oraz jąder
- obniżenie barwy głosu
- owłosienie łonowe
- owłosienie twarzy – w młodości, w dorosłym życiu – łysienie
- wzrost masy mięśniowej
- rozwój i wzmacnianie kości
- popęd seksualny
- produkcja plemników
Z racji tego, że testosteron wytwarzany jest również w organizmie kobiety, również pełni on tam kilka ważnych funkcji, m.in.:
- prawidłowe funkcjonowanie jajników
- wytrzymałość kości
- prawidłowy poziom libido
Ciekawostką jest to, że prawidłowe funkcjonowanie jajników wymaga odpowiedniej równowagi między poziomem testosteronu a poziomem estrogenu.