Wypadające włosy są dosyć częstym problemem zdrowotnym. Większość z nas odruchowo sięga po suplementacje, najczęściej jest to znana wszystkim biotyna. Jednak warto ten problem diagnozować, i szukać przyczyny wypadania. Aby to zrobić należy wykonać trichoskopowe badanie włosów. Można to zrobić u dermatologa lub trychologa.
Czym jest trichoskopia?
Trichoskopia, jest to badanie, które polega na ocenie włosów, oraz skóry głowy. Jest to bardzo nowoczesna metoda, która pozwala zdiagnozować między innymi takie choroby skóry głowy jak:
- Łysienie i jego rodzaj
- Łupież
- Łojotokowe zapalenie skóry głowy
- Grzybicę
- Łuszczycę
- Zapalenie skóry
Trichoskopię, wykonuje się videodermatoskopem, jest to specjalna głowica wyposażona w kamerę. Kamera pozwala powiększyć obraz, i dokładnie zbadać struktury skóry głowy, łodygę włosa, a także skórę właściwą. Wykonanie tego badania jest całkowicie bezpieczne, a także bezbolesne.
Konsultacja przed badaniem i wskazania do jego wykonania
Aby wykonać trichoskopowe badanie skóry, należy umówić się na wizytę do trychologa lub dermatologa. Warto zaznaczyć, iż nie każdy gabinet posiada videodermatoskop. Podczas takiej wizyty, zostanie przeprowadzony wywiad lekarski, który będzie dotyczył naszego stanu zdrowia, oraz problemów z włosami. Następnie zostanie wykonane badanie skóry głowy.
Należy pamiętać, że przed takim badaniem nie można stosować produktów do stylizacji włosów. Skóra głowa ma być czysta, a ewentualne farbowanie włosów czy ondulacje, należy wykonać do 2-3 tygodni przed planowanym badaniem. Innych przeciwwskazań nie ma.
Badanie można wykonać gdy:
- Zauważymy wzmożone wypadanie włosów
- Widoczne są spore prześwity na głowie
- Odczujemy dolegliwości związane ze zmianami skórnymi
- Skóra głowy będzie swędzieć
- Zauważymy początki łysienia
- Nasze włosy są kruch i łamliwe
- Pielęgnacja włosów wymaga dużej częstotliwości i jest spowodowana nadmiernym łojotokiem
- Włosy nie chcą rosnąc
- Mamy problem z powiększającymi się zakolami
- Chcemy dobrać odpowiednią pielęgnację
- Planujemy zabiegi medycyny estetycznej ( aby dobrać odpowiedni zabieg do problemu)
Jak przebiega takie badanie i ile trwa?
Wykonanie badania trichoskopowego jest bezbolesne i nie wymaga zastosowania znieczulenia. Takie badanie wykonuje się za pomocą przystawionej do skóry głowy kamery, która powiększa obraz nawet 70-krotnie. Powiększony obraz, pozwala lekarzowi dokładnie zbadać trzy obszary:
- Skroniowy
- Czołowy
- Potyliczny
Podczas badania, lekarz lub wykwalifikowany kosmetolog wykonuje dodatkowo zdjęcia skóry głowy, które również są dokładnie analizowane i zapisywane. Możliwe jest również, oszacowanie ilości włosów w fazie:
- Wzrostowej
- Spoczynkowej
- Obumierającej
Całe badania trwa 30-40 minut, nie wymaga rekonwalescencji. Pacjent od razu może wrócić do codziennych czynności.
Jakie są efekty badania i czy należy je powtarzać?
Najważniejszym efektem badania, jest dokładna analiza skóry głowy oraz kondycji włosów. Dodatkowo trichoskopia, bardzo często pozwala od razu postawić diagnozę, i wdrożyć odpowiednie leczenie. Zaletą tego badania są także:
- Rozpoznanie przyczyny wypadania włosów
- Dobranie odpowiedniej pielęgnacji
- Nowoczesna diagnostyka w krótkim czasie
- Badanie jest szybkie, dokładne i bardzo bezpieczne
- Masz możliwość porównywanie procesu leczenia dzięki zapisanym obrazom
- Ocena kondycji włosa
W trakcie leczenia, badanie będzie powtarzane, w celu porównania postępów leczenia. Można również w ten sposób monitorować ewentualny rozwój choroby, lub proces łysienia.
Gdzie wykonać badanie na takim sprzęcie?
Większość klinik medycyny estetycznej w swojej ofercie posiada konsultację trychologiczną połączoną z badaniem trichoskopowym. W Warszawie, takie badanie można wykonać u trychologa Piotra Turkowskiego. Warto również zaznaczyć, iż jakość używanego do badania sprzętu ma ogromne znaczenie. Dlatego, nie zaleca się korzystania z takiego badania w zwykłym gabinecie kosmetycznym.
Trichoskopia a trichogram – jaka jest różnica?
Prócz Trichoskopii, można również wykonać badanie trichogramem. Badanie trichogramowe polega na ocenie włosów pobranych od pacjenta. Pozwala ono określić stan włosów, ich strukturę oraz zakończenie włosów. Jest to badanie wykonywane za pomocą mikroskopu, a jego wyniki otrzymuje się w formie pisemnej lub mailowej.