Medicta Badania Tympanometria – co to za badanie?

Tympanometria – co to za badanie?

6 min czytania
0
28
Tympanometria

Tympanometria, to obiektywne badanie słuchu. Dzięki niemu można wykryć niedosłuchy, a także wysiękowe zapalenie ucha środkowego. Badanie tympanometryczne najczęściej przeprowadza się u dzieci poniżej 5 roku życia, a w razie potrzeby – nawet u niemowląt. Jak wygląda badanie?

Tympanometria – co to takiego?

Tympanometria to audiometria impedancyjna. Jest to badanie, które polega na ocenie podatności błony bębenkowej na zmiany ciśnienia w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Jest to oczywiście część ucha, która odpowiada za przekazywanie dźwięków pobranych z najbliższego otoczenia. Badanie tympanometryczne jest bezbolesne i nieinwazyjne. Najczęściej wykonuje się je u dzieci poniżej 5 roku życia, w tym również u niemowląt. Nie jest to jednak reguła, bowiem także dorośli decydują się na przeprowadzenie badania.

Badanie polega na rejestracji wychylenia błony bębenkowej pod wpływem bodźców akustycznych oraz rejestracji zmian ciśnienia w przewodzie słuchowym. Pomimo tego, że badanie jest bezbolesne, może stwarzać pewien dyskomfort. Dlatego też, dzieci poniżej 5 roku życia badane są w obecności rodziców. W trakcie badania ważne jest zachowanie szczelności przewodu słuchowego. Dziecko nie powinno płakać, mówić ani przełykać śliny.

Badanie tympanometryczne – co wykrywa?

Jak już wspomniano, badanie tympanometryczne to nic innego, jak badanie słuchu. Umożliwia ono wykrycie nieprawidłowości w uchu zewnętrznym i uchu środkowym. Nieprawidłowości, które można rozpoznać dzięki tympanometrii, to m.in.:

  • wysiękowe zapalenie ucha środkowego
  • otoskleroza
  • tympanoskleroza
  • niedrożność trąbki słuchowej – tzw. trąbka Eustachiusza
  • obecność płynu w jamie bębenkowej
  • nieprawidłowości odruchu strzemiączkowego
  • bezpowietrzność
  • niedosłuchy różnego rodzaju
  • przerwy w łańcuchu kosteczek słuchowych

Na podstawie wyniku badania, lekarz może ocenić stan ucha wewnętrznego. Wyniki badania tympanometrycznego brane są pod uwagę przy doborze aparatu słuchowego, jeśli zachodzi konieczność jego założenia. Koszt tympanometrii jest zależny od placówki, oraz od tego, czy badanie zostało wykonane samodzielnie, czy w połączeniu z innymi badaniami diagnostyki słuchu.

Kiedy warto przeprowadzić badanie?

Na badanie powinny udać się osoby, które odczuwają jakikolwiek problem ze słuchem. W pierwszej kolejności należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który następnie skieruje nas do otolaryngologa. Warto wspomnieć, że badanie słuchu powinno odbywać się regularnie. Przede wszystkim powinny o tym pamiętać osoby narażone na niedosłuch oraz osoby po 45 roku życia. Badania okresowe zalecane są również osobom z niedosłuchem, przewlekłym zapaleniem uszu czy osobom, które przyjmowały leki ototoksyczne. Jedynym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania tympanometrii jest brak błony bębenkowej u pacjenta.

Jak wygląda badanie słuchu?

Przed przeprowadzeniem badania słuchu tympanometrem, lekarz zazwyczaj zleca badania otolaryngologiczne. Pozwala ono określić drożność trąbki słuchowej oraz audiometrię tonalną i słowną. Dodatkowo, bada próg słyszenia oraz poziom rozumienia mowy. Samo badanie wykonuje się na siedząco i trwa od kilku do kilkunastu minut. Jedynym koniecznym warunkiem jest zachowanie całkowitego bezruchu i milczenia.

Specjalista za pomocą podłączonej do tympanometru sondy połączonej z mikrofonem, wprowadza do ucha pompkę zwiększającą ciśnienie. Dochodzi do stymulacji ciśnieniem i dźwiękiem, dzięki czemu zaczyna reagować mięsień strzemiączkowy, a błona bębenkowa ulega odchyleniom. Aparat tympanometryczny rejestruje wychylenia i zostają one zapisane w postaci krzywych. W przypadku najmłodszych pacjentów, warto wcześniej przedstawić przebieg badania, ponieważ istnieje możliwość wystąpienia dyskomfortu.

5/5 - (1 głos)
Comments are closed.

Zobacz także

EKG – Co to za badanie i kiedy jest wykonywane?

Elektrokardiografia (EKG) to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które rejestruje elektryc…