W dobie rozkwitu medycyny, rozwój naukowy jest tak obszerny, jak jeszcze nigdy nie był. Badania naukowe prowadzone na całym świecie, dają nam odpowiedzi na coraz to trudniejsze zagadnienia związane z różnymi chorobami. Czy wiemy dziś, czym jest atopowe zapalenie skóry i jak je leczyć?
Czym jest atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry, potocznie zwane AZS jest chorobą alergiczną, często genetyczną. Najczęściej objawia się pod wpływem kontaktu organizmu z jakimś alergenem. Ujawnia się zwykle w wieku wczesno dziecięcym ale może także u dorosłego. Jest chorobą przewlekłą, nawrotową, którą można wprowadzić w stan remisji.
Atopowe zapalenie skóry – przyczyny choroby
Najczęściej atopowe zapalenie skóry pojawia się u dzieci już przed 5 rokiem życia. Nie oznacza to jednak że, jako dorosły nie można zachorować na atopowe zapalenie skóry. Jest to nic innego jak, uszkodzony naskórek, który nie spełnia swojej funkcji. Jako pierwsza warstwa ochronna skóry, ma za zadanie przy pierwszym kontakcie ze środowiskiem, zatrzymać wszelkie zanieczyszczenia i wirusy, przed wdarciem się do organizmu. Alergeny, które dostaną się przez dziurawa barierę ochronną, czyli naskórek wywołują stan zapalny. Bardzo częstym zjawiskiem jest AZS genetyczne.
Jak AZS wpływa na organizm?
Objawy atopowego zapalenia skóry są różne w zależności od wieku chorującego. Najczęściej są to bardzo suche miejsca na ciele, pojawiają się czerwone plamy, grudki, a nawet strupy. Niestety jednym z bardzo nieprzyjemnych objawów, jest świąd. Może on nasilać się w nocy a podczas próby ulżenie sobie i drapania, pogarszamy stan rany.
Jak leczyć atopowe zapalenie u dziecka a jak u dorosłego?
Atopowe zapalenie skóry to choroba, której nie da się wyleczyć na zawsze. Można leczeniem wprowadzić ją w stan remisji, natomiast sezonowo może się zaostrzać. Bardzo ważnym elementem a wręcz nawykiem jest mocne nawilżanie skóry. Najskuteczniejsze są emolienty, wykorzystuje się też do leczenia kąpiele (nie gorące!) np.w olejach dla maksymalnego nawilżenia. Pomocna będzie farmakologia. Leki przeciwhistaminowe mogą znacznie złagodzić świąd i przywrócić chorującemu komfort. Tak samo przebiega leczenie u dzieci chorych na AZS, natomiast musimy pamiętać o odpowiednim dobraniu leków do wieku dziecka. Emolienty stosowane u dzieci, jak i u dorosłych powinny być nakładane na skórę nawet 3 razy dziennie. Powinno się zwrócić również uwagę na produkty do mycia ciała, muszą być łagodne, ale posiadać substancje, które dobrze oczyszczają skórę. Odzież również ma znaczenia. Wybierajmy materiały lekkie, przez które skóra będzie mogła swobodnie oddychać. Dobrze sprawdzi się len, jedwab czy bawełna. Unikajmy ciężkiej i grubej wełny i wszelkiego rodzaju sztucznych materiałów.
Fototerapia w leczeniu AZS
Fototerapia może być jedną z metod niefarmakologiczną w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Niestety jest wykorzystywana dopiero wtedy, kiedy wszystkie inne metody zawodzą, a choroba staje się bardzo problematyczna dla pacjenta.
Walka z atopowym zapaleniem skóry niestety może trwać. Warto jednak próbować różnych metod leczenia ponieważ pomimo, że nie wyleczymy choroby do końca, możemy znacznie poprawić komfort swojego życia.