Medicta Choroby Chlamydioza – objawy, leczenie, powikłania

Chlamydioza – objawy, leczenie, powikłania

8 min czytania
0
47
chlamydioza

Chlamydioza należy do chorób zakaźnych, która przenosi się drogą płciową lub kropelkową. Wywoływana przez bakterie Chlamydia trachomatis choroba, często prowadzi do niepożądanych powikłań, kiedy osoba zakażona nie podda się odpowiedniemu leczeniu.

Chlamydioza – co to jest?

Chlamydioza to choroba zakaźna o podłożu bakteryjnym. Przenosi się nie tylko drogą płciową, ale również kropelkową. Chorobę wywołuje bakteria Chlamydia trachomatis. Przebieg chlamydiozy bywa różny, ponieważ często nie wykazuje ona żadnych charakterystycznych objawów. Nieleczona chlamydioza prowadzi do niechcianych powikłań, które są niebezpieczne dla zdrowia pacjenta. Wyróżnia się kilka gatunków chlamydii, które niestety, ale są chorobotwórcze dla człowieka. Zakażenie bakterią jest bardzo powszechne i dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Jak dochodzi do zakażenia?

Zakażenie chlamydiozą przede wszystkim dotyczy osób, które prowadzą aktywne życie seksualne bez używania prezerwatyw. Mowa o prezerwatywach, ponieważ choroba diagnozowana jest również u kobiet, które stosują antykoncepcję doustną. Nosiciel chlamydiozy bardzo często nie wie, że nim jest. Wynika to z tego, że choroba często przebiega bezobjawowo lub daje łagodne, niecharakterystyczne objawy. Do zakażenia dochodzi drogą płciową lub kropelkową. Jeśli chodzi o drogę płciową, to do zakażenia może dojść poprzez stosunek pochwowy, analny oraz oralny. Do zakażenia może również dojść podczas porodu. Wtedy dziecko automatycznie zostaje nosicielem bakterii, jeśli matka nie poddała się leczeniu chlamydiozy, w przypadku infekcji kanału szyjki macicy.

Objawy chlamydiozy

Chlamydioza to podstępna choroba, która często przebiega łagodnie. Jest ona uznawana za „cichą” infekcję. Objawy choroby często pojawiają się dopiero po kilku tygodniach od zakażenia, przez co chory nie ma świadomości nosicielstwa. Pojawiające się z czasem sygnały są zróżnicowane ze względu na płeć. Jak wyglądają objawy chlamydiozy?

Kobiety

 • dolegliwości bólowe
 • dyskomfort w podbrzuszu
 • zmiana barwy, zapachu lub ilości wydzieliny z pochwy
 • krwawienia po stosunku płciowym
 • krwawienia między miesiączkami
 • pieczenie i dyskomfort przy oddawaniu moczu

Mężczyźni

 • pieczenie i dyskomfort przy oddawaniu moczu
 • wydzielina z cewki moczowej
 • jednostronny ból jąder

W zależności od tego poprzez jaki stosunek seksualny doszło do zakażenia, objawy mogą się różnić. W przypadku zakażonych mężczyzn zdarza się, że rozwija się zapalenie najądrza, związane z tkliwością i obrzękiem w okolicy moszny. Natomiast u kobiet może wystąpić zapalenie szyjki macicy, a czasem nawet zapalenia cewki moczowej. W przypadku obu płci, zakażenie może dotyczyć także odbytnicy, które występuje poprzez stosunek analny.

Chlamydioza – diagnostyka i leczenie

Kiedy chory zauważa u siebie niepokojące objawy, powinien od razu zgłosić się do lekarza. Jeśli nie wie, czym spowodowane są zmiany w organizmie, może udać się do lekarza rodzinnego. Jednak w większości przypadków, lekarz rodzinny skieruje pacjenta do wenerologa, który odpowiedzialny jest za diagnostykę oraz leczenie chorób wenerycznych. W pierwszej kolejności lekarz przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem w celu poznania występujących objawów oraz będzie dążył do ustalenia przyczyny zakażenia. Dopiero potem może on zlecić wykonanie niezbędnych do potwierdzenia choroby badań i wdrożyć leczenie.

Przez to, że choroba nie daje jednoznacznych sygnałów, jej rozpoznanie jest trudne. Dlatego też postawienie szybkiej i trafnej diagnozy jest nie lada wyzwaniem dla lekarza. Co więcej, samo wykrycie bakterii w organizmie pacjenta jest kosztowne. Polega to na oznaczeniu poziomu immunoglobulin IgM i IgG we krwi, jak również stwierdzeniu obecności drobnoustrojów w wymazie. Wymaz pobiera się z różnych partii ciała, np.: ze sromu, szyjki macicy lub ujścia cewki moczowej. Chlamydioza leczona jest antybiotykami, a kuracja musi obejmować obu partnerów. W przypadku, kiedy chory nie ma stałego partnera seksualnego, konieczne będzie zawiadomienie wszystkich poprzednich, aby udali się na badania.

Powikłania po nieleczonej chlamydiozy

W momencie, kiedy chory nie podda się leczeniu, mogą wystąpić u niego niepożądane powikłania, które są groźne dla zdrowia. Zaniedbanie leczenia prowadzi do przewlekłych stanów zapalnych dróg rodnych. Stany zapalne mogą skutkować uszkodzeniem jajowodów, a w konsekwencji niepłodnością. Chlamydia może powodować również bóle i zapalenia stawów, zmiany w układzie nerwowym, a nawet spadek odporności pacjenta. Według przeprowadzonych badań, zakażeni chlamydiozą zmagają się również z astmą.

Źródła

 • „Mikrobiologia Lekarska” pod redakcją Marii Lucyny Zaremby i Jerzego Borowskiego.
 • Pawlikowska, W. Deptuła, Choroby u ludzi spowodowane chlamydiami i chlamydofilami
5/5 - (1 głos)
Comments are closed.

Zobacz także

Trombofilia – genetyczna i nabyta. Co powinieneś wiedzieć?

Trombofilia to grupa zaburzeń krzepnięcia krwi, charakteryzujących się skłonnością do twor…