Medicta Choroby Ginekomastia – przyczyny i metody leczenia

Ginekomastia – przyczyny i metody leczenia

12 min czytania
0
8
ginekomastia
Ginekomastia jest to bardzo często występujący a zarazem wstydliwy problem płci męskiej. Jest to dolegliwość związana z nadmiernym przerostem sutka, a także przerostem gruczołów piersiowym. Ginekomastię dzieli się na patologiczną , oraz fizjologiczną. Jakie są przyczyny jej powstawania? Czy da się ją leczyć?

Ginekomastia – czym właściwie jest?

Ginekomastia jest chorobą, która objawia się nadmiernym przerostem gruczołu piersiowego u mężczyzn. Główną przyczyna jej powstania są hormony – estrogeny oraz testosteron. Problem ten dotyczy płci męskiej niezależnie od wieku, i może również wystąpić tylko na jednej piersi. Wyróżniamy 3 rodzaje rozrostu tkanki gruczołu sutkowego:

 • Gruczołowa
 • Tłuszczowa
 • Włóknista

Wbrew pozorom, przerost gruczołu piersiowego u chłopców oraz mężczyzn, może powodować dolegliwości bólowe, obrzęki, tkliwość.

Jakie są przyczyny jej powstania?

Jak już wcześniej wspomniano, głównym powodem są zaburzenia hormonalne. A dokładniej stężenie androgenów i estrogenów. Wpływ może mieć również:

 • Przysadka mózgowa i jej niedoczynność
 • Tarczyca i jej niedoczynność
 • Nadnercza – guz
 • Leki – bardzo duża grupa leków, między innymi leki na gruźlicę, na nadciśnienie, na wrzody, na raka prostaty, na niepłodność, czy grzybicę
 • Anaboliki
 • Narkotyki
 • Płyny na porost włosów
 • Marskość wątroby

Ginekomastia i jej rodzaje

Ginekomastia dzieli się na 2 rodzaje, fizjologiczną oraz patologiczną.

Ginekomastia fizjologiczna, spowodowana jest przejściowym zaburzeniem hormonów. Najczęściej występuje u :

 • Noworodków – przyczyna jest przechodzenie hormonów od matki. Zazwyczaj trwa do kilku tygodni, do momentu aż hormony się unormują.
 • Nastolatków – zazwyczaj 13/14 latków – dojrzewanie wiąże się z wzmożoną produkcją hormonów. Ustępuję po kilku lub kilkunastu tygodniach.
 • Mężczyzn w starszym wieku – Zmniejszony zostaje synteza testosteronu, co powoduje starzenie się jąder. Często taki proces skutkuje pojawieniem się problemów z gruczołem sutkowym i jego przerostem.

Ginekomastia patologiczna – spowodowana jest różnymi czynnikami chorobowymi i nie tylko. Najczęściej jednak wpływ na jej powstanie ma:

 • Nowotwór jądra – zaburza funkcjonowanie gospodarki hormonalnej u mężczyzn
 • Rak płuc – również działa na hormony i ich produkcję
 • Hipogonadyzm – czyli zmniejszenie produkcji hormonów męskich poprzez uszkodzenie jąder. Ten rodzaj dzielimy na wrodzony oraz nabyty.

Warto również wspomnieć o ginekomastii idiopatycznej oraz rzekomej. Idiopatyczna to taka, która nie pozwala w jednoznaczny sposób ustalić przyczyny jej powstania. Natomiast rzekoma spowodowana jest otyłością i rozrostem tkanki tłuszczowej w piersiach.

Ciekawostka jest również fakt, iż nadużywanie środków odurzających takich jak narkotyki czy alkohol, może prowadzić do powstania ginekomastii. Jest to spowodowane zaburzeniem metabolizmu i gospodarki hormonalnej.

Rozpoznanie i diagnostyka

Ginekomastia jest dosyć łatwa do zdiagnozowania w większości przypadków. Jednak aby potwierdzić diagnozę, lekarz może zalecić takie badania jak:

Badanie fizykalne oraz obrazowe maja na celu pomóc w ocenie stanu jąder, piersi, a także węzłów chłonnych i zbadać przyczynę jej wystąpienia. Badania nie są bolesne, jednak pomogą określić rozległość i wybrać odpowiedni rodzaj leczenia..

Leczenie ginekomastii oraz nowoczesne metody usuwania

Leczenie ginekomastii uzależnione jest od przyczyny jej powstania i preferencji pacjenta. Jeżeli ginekomastia spowodowana jest:

 • Choroba nowotworową – wymaga usunięcia guza
 • Marskością wątroby, lub niewydolnością nerek czy problemem z prawidłowym funkcjonowaniem tarczycy – zaleca się leczenie w celu poprawy funkcjonowania narządów
 • Otyłością – konieczna jest dieta oraz aktywność fizyczna

Jednak pacjent może również skorzystać z liposukcji, lub zabiegu chirurgicznego.

Liposukcja czy chirurgiczne usunięcie gruczołu piersiowego?

Mężczyźni którzy zmagają się z ginekomastią, wstydzą się swojego problemu, często go bagatelizują a jednocześnie ukrywają pod koszulkami.  Rzadko decydują się na konsultację, czy zniwelowanie problemu za pomocą medycyny estetycznej czy chirurga. Jednak w przypadku przerostu tkanki tłuszczowej, bardzo szybka a jednocześnie skuteczna metoda jest liposukcja VASER LIPO. Vaser Lipo jest to nic innego jak odsysanie tłuszczu zgromadzonego w piersiach.

Jednak zdarzają się przypadki w których problemem jest nie tylko zgromadzona tkanka tłuszczowa, a dodatkowo przerost tkanki gruczołowej. W takiej sytuacji konieczna jest ingerencja chirurgiczna, i wycięcie gruczołu piersiowego.

Wskazania do zabiegu:

 • Przerost gruczołu sutkowego
 • Ginekomastia mieszana
 • Rozrost tkanki tłuszczowej
 • Nienaturalny wygląd klatki piersiowej
 • Asymetria związana z ginekomastią

VASER LIPO – czyli liposukcja, wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Zabieg polega na odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej za pomocą ultradźwięków. Zabieg jest szybki, efektywny i bezbolesny. Dodatkowym atutem jest możliwość wykorzystania usuniętej tkanki tłuszczowej do lipotransferu.

Chirurgiczne usunięcie gruczołu piersiowego – zabieg polega na łukowatym nacięciu otoczki sutka, i usunięciu poprzez wykonane nacięcie gruczołu piersiowego. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu, jednak po zabiegu pacjent może wrócić do codziennych obowiązków, stosując się do zaleceń lekarza.

W celu uzyskania jak najlepszych efektów, jest możliwość połączeniu obu zabiegów jednocześnie. Podczas zabiegu 2w1, usuwany zostaje gruczoł oraz nagromadzona tkanka tłuszczowa.

Efekty zabiegu są widoczne od razu, a dzięki zastosowaniu metody vaser Lipo, skóra zostaje obkurczona, naprężona i jędrna.

Ginekomastia czy nowotwór piersi?

Nasze społeczeństwo, bardzo często żyje w błędnym przekonaniu iż rak piersi dotyczy tylko kobiet. Niestety, w przypadku raka sutka, 1 na 100 mężczyzn boryka się z tego rodzaju nowotworem. Wystąpienie ginekomastii jednostronnej, może  być objawem nowotworu sutka, i konieczna jest szybka diagnostyka oraz leczenia. Ten rodzaj raka, bardzo szybko rozprzestrzenia sia na klatkę piersiową, dlatego kluczową rolę odgrywa czas i szybko wdrożenie leczenia.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – domowe sposoby na ginekomastię.

Jak już wiadomo, wpływ na pojawienie się ginekomastii ma wiele czynników. O ile na przyczyny zdrowotne nie mamy wpływu, o tyle na ginekomastię związaną z otyłością już mamy. Jeżeli zauważamy wzrost tkanki tłuszczowej na klatce piersiowej, warto zadbać o odpowiednią dietę oraz wdrożyć ćwiczenia aerobowe. Ćwiczenia należy wykonywać systematycznie 4/5 razy w tygodniu, przez około 30-40 minut. Hantle, gumy, sztanga czy drążek będą również odpowiednią formą aktywności fizycznej.

5/5 - (1 głos)
Comments are closed.

Zobacz także

Trombofilia – genetyczna i nabyta. Co powinieneś wiedzieć?

Trombofilia to grupa zaburzeń krzepnięcia krwi, charakteryzujących się skłonnością do twor…