Ginekomastia – czym właściwie jest?
Ginekomastia jest chorobą, która objawia się nadmiernym przerostem gruczołu piersiowego u mężczyzn. Główną przyczyna jej powstania są hormony – estrogeny oraz testosteron. Problem ten dotyczy płci męskiej niezależnie od wieku, i może również wystąpić tylko na jednej piersi. Wyróżniamy 3 rodzaje rozrostu tkanki gruczołu sutkowego:
- Gruczołowa
- Tłuszczowa
- Włóknista
Wbrew pozorom, przerost gruczołu piersiowego u chłopców oraz mężczyzn, może powodować dolegliwości bólowe, obrzęki, tkliwość.
Jakie są przyczyny jej powstania?
Jak już wcześniej wspomniano, głównym powodem są zaburzenia hormonalne. A dokładniej stężenie androgenów i estrogenów. Wpływ może mieć również:
- Przysadka mózgowa i jej niedoczynność
- Tarczyca i jej niedoczynność
- Nadnercza – guz
- Leki – bardzo duża grupa leków, między innymi leki na gruźlicę, na nadciśnienie, na wrzody, na raka prostaty, na niepłodność, czy grzybicę
- Anaboliki
- Narkotyki
- Płyny na porost włosów
- Marskość wątroby
Ginekomastia i jej rodzaje
Ginekomastia dzieli się na 2 rodzaje, fizjologiczną oraz patologiczną.
Ginekomastia fizjologiczna, spowodowana jest przejściowym zaburzeniem hormonów. Najczęściej występuje u :
- Noworodków – przyczyna jest przechodzenie hormonów od matki. Zazwyczaj trwa do kilku tygodni, do momentu aż hormony się unormują.
- Nastolatków – zazwyczaj 13/14 latków – dojrzewanie wiąże się z wzmożoną produkcją hormonów. Ustępuję po kilku lub kilkunastu tygodniach.
- Mężczyzn w starszym wieku – Zmniejszony zostaje synteza testosteronu, co powoduje starzenie się jąder. Często taki proces skutkuje pojawieniem się problemów z gruczołem sutkowym i jego przerostem.
Ginekomastia patologiczna – spowodowana jest różnymi czynnikami chorobowymi i nie tylko. Najczęściej jednak wpływ na jej powstanie ma:
- Nowotwór jądra – zaburza funkcjonowanie gospodarki hormonalnej u mężczyzn
- Rak płuc – również działa na hormony i ich produkcję
- Hipogonadyzm – czyli zmniejszenie produkcji hormonów męskich poprzez uszkodzenie jąder. Ten rodzaj dzielimy na wrodzony oraz nabyty.
Warto również wspomnieć o ginekomastii idiopatycznej oraz rzekomej. Idiopatyczna to taka, która nie pozwala w jednoznaczny sposób ustalić przyczyny jej powstania. Natomiast rzekoma spowodowana jest otyłością i rozrostem tkanki tłuszczowej w piersiach.
Ciekawostka jest również fakt, iż nadużywanie środków odurzających takich jak narkotyki czy alkohol, może prowadzić do powstania ginekomastii. Jest to spowodowane zaburzeniem metabolizmu i gospodarki hormonalnej.
Rozpoznanie i diagnostyka
Ginekomastia jest dosyć łatwa do zdiagnozowania w większości przypadków. Jednak aby potwierdzić diagnozę, lekarz może zalecić takie badania jak:
- Badania hormonalne – testosteron, estrogen, prolaktyna, TSH, FSH, LH, AlAT, AspAT,
- Tomografię komputerową
- Rezonans magnetyczny
- USG
- Badanie fizykalne
Badanie fizykalne oraz obrazowe maja na celu pomóc w ocenie stanu jąder, piersi, a także węzłów chłonnych i zbadać przyczynę jej wystąpienia. Badania nie są bolesne, jednak pomogą określić rozległość i wybrać odpowiedni rodzaj leczenia..
Leczenie ginekomastii oraz nowoczesne metody usuwania
Leczenie ginekomastii uzależnione jest od przyczyny jej powstania i preferencji pacjenta. Jeżeli ginekomastia spowodowana jest:
- Choroba nowotworową – wymaga usunięcia guza
- Marskością wątroby, lub niewydolnością nerek czy problemem z prawidłowym funkcjonowaniem tarczycy – zaleca się leczenie w celu poprawy funkcjonowania narządów
- Otyłością – konieczna jest dieta oraz aktywność fizyczna
Jednak pacjent może również skorzystać z liposukcji, lub zabiegu chirurgicznego.
Liposukcja czy chirurgiczne usunięcie gruczołu piersiowego?
Mężczyźni którzy zmagają się z ginekomastią, wstydzą się swojego problemu, często go bagatelizują a jednocześnie ukrywają pod koszulkami. Rzadko decydują się na konsultację, czy zniwelowanie problemu za pomocą medycyny estetycznej czy chirurga. Jednak w przypadku przerostu tkanki tłuszczowej, bardzo szybka a jednocześnie skuteczna metoda jest liposukcja VASER LIPO. Vaser Lipo jest to nic innego jak odsysanie tłuszczu zgromadzonego w piersiach.
Jednak zdarzają się przypadki w których problemem jest nie tylko zgromadzona tkanka tłuszczowa, a dodatkowo przerost tkanki gruczołowej. W takiej sytuacji konieczna jest ingerencja chirurgiczna, i wycięcie gruczołu piersiowego.
Wskazania do zabiegu:
- Przerost gruczołu sutkowego
- Ginekomastia mieszana
- Rozrost tkanki tłuszczowej
- Nienaturalny wygląd klatki piersiowej
- Asymetria związana z ginekomastią
VASER LIPO – czyli liposukcja, wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Zabieg polega na odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej za pomocą ultradźwięków. Zabieg jest szybki, efektywny i bezbolesny. Dodatkowym atutem jest możliwość wykorzystania usuniętej tkanki tłuszczowej do lipotransferu.
Chirurgiczne usunięcie gruczołu piersiowego – zabieg polega na łukowatym nacięciu otoczki sutka, i usunięciu poprzez wykonane nacięcie gruczołu piersiowego. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu, jednak po zabiegu pacjent może wrócić do codziennych obowiązków, stosując się do zaleceń lekarza.
W celu uzyskania jak najlepszych efektów, jest możliwość połączeniu obu zabiegów jednocześnie. Podczas zabiegu 2w1, usuwany zostaje gruczoł oraz nagromadzona tkanka tłuszczowa.
Efekty zabiegu są widoczne od razu, a dzięki zastosowaniu metody vaser Lipo, skóra zostaje obkurczona, naprężona i jędrna.
Ginekomastia czy nowotwór piersi?
Nasze społeczeństwo, bardzo często żyje w błędnym przekonaniu iż rak piersi dotyczy tylko kobiet. Niestety, w przypadku raka sutka, 1 na 100 mężczyzn boryka się z tego rodzaju nowotworem. Wystąpienie ginekomastii jednostronnej, może być objawem nowotworu sutka, i konieczna jest szybka diagnostyka oraz leczenia. Ten rodzaj raka, bardzo szybko rozprzestrzenia sia na klatkę piersiową, dlatego kluczową rolę odgrywa czas i szybko wdrożenie leczenia.
Lepiej zapobiegać niż leczyć – domowe sposoby na ginekomastię.
Jak już wiadomo, wpływ na pojawienie się ginekomastii ma wiele czynników. O ile na przyczyny zdrowotne nie mamy wpływu, o tyle na ginekomastię związaną z otyłością już mamy. Jeżeli zauważamy wzrost tkanki tłuszczowej na klatce piersiowej, warto zadbać o odpowiednią dietę oraz wdrożyć ćwiczenia aerobowe. Ćwiczenia należy wykonywać systematycznie 4/5 razy w tygodniu, przez około 30-40 minut. Hantle, gumy, sztanga czy drążek będą również odpowiednią formą aktywności fizycznej.