Hirsutyzm dotyka wielu kobiet, a jak wiemy nadmierne owłosienie szczególnie dla Pań jest wstydliwym problemem. Jakie są jego przyczyny, objawy i czy można go leczyć?
Czym właściwie jest hirsutyzm?
Hirsutyzm nazywany również hiperandrogenizmem, charakteryzuje się nadmiernym owłosieniem u kobiet w takich miejscach jak brzuch, plecy klatka piersiowa czy twarz. Medycyna określa hirsutyzm jako owłosienie typu męskiego, z powodu jego nienaturalnego występowania u kobiet. Problem ten dotyka nawet do 10% dziewczyn i kobiet w Polsce.
Jakie są przyczyny hirsutyzmu?
Szorstkie, grube i ciemne włosy które rosną u kobiet zmagających się z hirsutyzmen, spowodowane są podwyższonym stężeniem androgenów. Androgeny są to męskie hormony płciowe, dlatego włosy pojawiają się w okolicach głównie kojarzonych z męskim zarostem czy owłosieniem czyli:
- podbródek
- klatka piersiowa
- wewnętrzna strona ud
- obszar nad wara górną
- kark
- lędźwia
- brzuch
- stopy
Przyczyna może być również stosowanie leków hormonalnych, leków androgennych czy po prostu genetyka. Hirsutyzm może również pojawić się u kobiet w ciąży, czy w okresie menopauzy, u kobiet chorujących na zespół policystycznych jajników, a także zmagających się z insulinoopornością, otyłością.
Jak objawia się hirsutyzm?
Jednym z głównych objawów jest nadmierne owłosienie oraz podwyższony poziom androgenów.. W fazie początkowej można zauważyć meszek, i jest to sygnał aby udać się do specjalisty. Dodatkowo hirsutyzm może objawić się również:
- zmianą głosu – zazwyczaj ton jest niższy, bardziej męski
- łysieniem typu męskiego – najpopularniejszym jest łysienie androgenowe
- trądzikiem
- powiększeniem łechtaczki
- owłosieniem sutków
- zwiększeniem masy mięśniowej
- zmianą rozmiaru biustu
- łojotokiem
Hirsutyzm idiopatyczny – czyli taki który nie pozwala ustalić przyczyn zaburzenia, uznany jest za genetyczny.
Gdzie szukać pomocy?
W momencie gdy zauważysz pierwsze objawy, lub Twoje owłosienie wydaje Ci się zbyt duże, nienaturalne należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Podczas takiej wizyty, lekarz powinien wypisać skierowanie do dermatologa oraz endokrynologa. Zazwyczaj nadmierne owłosienie wymaga konsultacji endokrynologa. Diagnostyka opiera się na wywiadzie medycznym, obserwacji, oraz badaniach – oznaczenie hormonów,w tym przypadku DHEA.
Czy hirsutyzm się leczy?
W zależności od przyczyny jego powstania, hirsutyzm można leczyć na kilka sposobów. Farmakoterapia jest jednym z najczęściej stosowanych metod. W przypadku hirsutyzmu spowodowanego stosowaniem innych leków, konieczne jest odstawienie lub ich zmiana. Ważnym elementem jest również odpowiednia dieta. Leczenie można podzielić na kilka kategorii:
- środki antykoncepcyjne
- antyandrogeny
- kremy do stosowania miejscowego
Można również skorzystać z pomocy medycyny estetycznej, i usunąć problematyczne włoski mechanicznie. Można to zrobić za pomocą depilacji woskiem, pasta cukrową czy depilatora. Skutecznym i bardzo popularnym zabiegiem jest zastosowanie lasera Vectus.
Dieta wspomagająca leczenie hirsutyzmu
Dieta jest dobra na wszystko – nie raz zapewne gdzieś ten tekst usłyszeliśmy. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ w dzisiejszych czasach niezwykle ważne jest zdrowe odżywiane. Warto dbać o dobra kondycję i lepsze samopoczucie. W przypadku hirsutyzmu jest kilka czynników, które pomogą w walce z nadmiernym owłosieniem. Szczególnie dotyczy to osób z nadwagą. Aby wspomóc terapię zaleca się:
- W przypadku nadwagi skorzystać z pomocy dietetyka klinicznego, który wyliczy nasze zapotrzebowanie kaloryczne
- Spożywaj 4/5 posiłków w ciągu dnia
- Pij 2-3 litry wody
- Pamiętaj o warzywach – zaleca się spożywanie 500g warzyw w ciągu dnia
- Nie siedź w miejscu – spacer czy jakakolwiek aktywność fizyczna będzie bardzo efektywna
- Kupuj produkty bogate w witaminy
- Unikaj pszenicy i produktów z wysoką zawartością cukru
- Postaraj się wykluczyć używki