Medicta Choroby Onycholiza paznokci – przyczyny, leczenie

Onycholiza paznokci – przyczyny, leczenie

9 min czytania
0
135
onycholiza paznokci

Dłonie i paznokcie są naszą wizytówką, szczególnie podczas spotkań biznesowych, towarzyskich czy rodzinnych. Brudne niezadbane skórki oraz paznokcie, są nie tylko nieestetyczne ale również mogą prowadzić do różnych chorób. W ostatnim czasie często słyszymy o chorobie paznokci jaką jest onycholiza. Jak się objawia ta choroba oraz czym jest spowodowana?

Onycholiza – czym jest i jak się objawia?

Onycholiza jest chorobą, która wpływa na wzrost oraz wygląd płytki paznokcia. Charakterystycznym objawem tej choroby, jest bezbolesne odklejenie płytki paznokcia od łożyska, a także jasne przebarwienia. Mogą również pojawić się żółte, zielone lub purpurowe przebarwienia. Bardzo ważną kwestią jest leczenie onycholizy, ponieważ pomimo tego że nie jest to bolesna dolegliwość, może powodować bardzo poważne skutki dla naszego zdrowia.

Jakie są przyczyny choroby paznokci?

Istnieje bardzo dużo potencjalnych przyczyn pojawienia się onycholizy. Oprócz urazów mechanicznych, predyspozycji genetycznych, zaburzeń w budowie paznokcia oraz noszenia za ciasnego buta, przyczyną mogą być choroby ogólnoustrojowe, a także choroby skóry. Takimi chorobami są:

 • Cukrzyca
 • Łuszczyca
 • Nadczynność tarczycy
 • AZS
 • Choroby autoimmunologiczne
 • Niedobory witamin
 • Niedokrwistość
 • Łysienie plackowate
 • Wyprysk kontaktowy

Stosowanie niektórych leków, również może być przyczyną tej choroby. W przypadku kobiet, bo to u nich częściej diagnozowana jest onycholiza, wpływ może mieć również nadmierne piłowanie paznokci, środki chemiczne zawarte w lakierach oraz zmywaczach, a także często używanie skarpetek złuszczających. Oczywiście onycholiza również dotyczy panów, jednak w ich przypadku najczęściej spowodowana jest przytrzaśnięciem, zgnieceniem, uderzeniem, a także wielogodzinną praca w obuwiu roboczym, w których stopa nadmiernie się poci i nie oddycha.

Onycholiza i jej rodzaje

Pomimo tego że onycholiza objawia się zawsze tak samo, wyróżniamy aż 3 jej rodzaje, polekową, pierwotną i wtórną. Onycholiza polekowa, jak sama nazwa wskazuje jest spowodowana stosowaniem leków takich jak antybiotyki z grupy tetracyklin, czy lekami stosowanymi na trądzik oraz łuszczycę. Również podczas chemioterapii może pojawić się problem z paznokciami. Onycholiza pierwotna spowodowana jest najczęściej zbyt częstym stosowaniem odżywek z formaldehydem, manicurem hybrydowym, akrylowym. Natomiast przyczyną onycholizy wtórnej są choroby takie jak cukrzyca czy problemy z tarczycą. Jest ona uznawana jako objaw towarzyszący chorobie.

Dlaczego onycholizę należy leczyć?

Oddzielona płytka od łożyska prowadzi do powstania pęcherzyków powietrza, oraz wolnej przestrzeni.  Pęcherze oraz wolna przestrzeń nie zabezpieczają nas przed wnikaniem do organizmu wirusów oraz innych drobnoustrojów. Podczas onycholizy jesteśmy narażenie na takie problemy jak:

 • Stany zapalne
 • Grzybica
 • Zakażenia
 • Nieprzyjemny zapach chorego paznokcia
 • Dolegliwości bólowe

Diagnostyka oraz leczenie

W przypadku pojawienia się onycholizy, konieczna jest wizyta u dermatologa lub doświadczonego podologa. Najważniejszą kwestią w leczeniu, jest znalezienie przyczyny choroby. Samo leczenie może trwać nawet kilka miesięcy, a wpływ na to ma stan paznokcia, wiek, oraz przyczyna jej powstania.

Rekonwalescencja opiera się na wyeliminowaniu czynników uszkadzających płytkę paznokcia, dokładnym oczyszczeniu miejsca zmienionego chorobą, odżywieniu. Podczas leczenia pobudza się również łożysko do regeneracji. Wszystkie leki stosowane są miejscowo, jednak jest również opcja leczenia chirurgicznego – usunięcie paznokcia. W przypadku zaniedbań lub zbyt późno wdrożonego leczenia miejscowego, może być konieczne zastosowanie doustnej antybiotykoterapii, a w przypadku doprowadzenia do grzybicy odkażenie ubrań oraz obuwia.

W przypadku kobiet podczas leczenia, kategorycznie zabrania się korzystania z zakładanie paznokci żelowych, hybrydowych, czy stosowania preparatów na własną rękę. Dopuszczalne jest jedynie stosowanie olejku herbacianego, który działa bakteriobójczo, oraz olejku rycynowego który pomoże wzmocnić płytkę paznokcia. Onycholiza jest chorobą nawracalną, dlatego warto skorzystać z pomocy lekarza, aby całkowicie wyleczyć paznokieć, i zmniejszyć ryzyko ponownego powstania onycholizy.

Lepiej zapobiegać niż leczyć… – czyli jak zadbać o paznokcie?

W przypadku stóp oczywiście najważniejsza jest odpowiednia higiena, czyste bawełniane skarpety, obuwie które nie uciska i jest przewiewne. Dodatkowo warto pamiętać aby delikatnie skracać płytkę paznokcia, oraz zadbać o jej odpowiednią długość. Można również zastosować specjalnie wkładki lub ortezy.

W rękach natomiast w przypadku kobiet, zaleca się korzystanie tylko z profesjonalnych salonów kosmetycznych jeżeli chodzi o manicure. Bardzo ważna jest odpowiednia higiena pracy, sterylizacja narzędzi a także zastosowanie produktów wysokiej jakości, najlepiej antyalergicznych.  Osoby które mają tendencję do obgryzania czy skubania paznokci są bardziej narażone na problemy grzybicze, oraz onycholizę.

Warto również pamiętać o zakładaniu rękawiczek podczas stosowania produktów chemicznych, takich jak płyny, odplamiacze, kleje, farby, czy rozpuszczalnik.

Źródło:

Onycholiza – czym jest? objawy, leczenie onycholizy, https://katarzynaosipowicz.pl/blog/onycholiza-czym-jest-objawy-leczenie-onycholizy/

5/5 - (1 głos)
Comments are closed.

Zobacz także

Trombofilia – genetyczna i nabyta. Co powinieneś wiedzieć?

Trombofilia to grupa zaburzeń krzepnięcia krwi, charakteryzujących się skłonnością do twor…