Ciąża jest bardzo wyjątkowym czasem dla przyszłych rodziców. Dla kobiet jest to tez nowa rola, która wpływa nie tylko na ciało, ale także na przyszłe życie oraz decyzje. Aby ułatwić ten długi czas oczekiwania na maleństwo, wiele aplikacji pomaga uzyskać informacje na temat danego tygodnia ciąży i rozwoju dziecka. Jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu? Jakie badania należy wykonać?
Kalendarz ciąży – jak określany jest tydzień ciąży?
Każda przyszła mama, interesuje się rozwojem dziecka w poszczególnym tygodni ciąży. Dlatego warto dokładnie określić jej tydzień, aby kontrolować rozwój dziecka, a także w odpowiednim czasie wykonać potrzebne badania. Jak wiemy, ciąża dzieli się na 3 trymestry:
Trymestr I – trwa od pierwszych tygodni ciąży do 13 tygodnia.
- Miesiąc 1 – trwa od 1 do 4 tygodnia ciąży
- Miesiąc 2 – trwa od 5 do 9 tygodnia ciąży
- Miesiąc 3 – trwa od 10 do 13 tygodnia ciąży
Trymestr II – trwa od 14 tygodnia ciąży do 27 tygodnia.
- Miesiąc 4 – od 14 do 18 tygodnia ciąży
- Miesiąc 5 – od 19 do 22 tygodnia ciąży
- Miesiąc 6 – od 23 do 27 tygodnia ciąży
Trymestr III trwa od 28 tygodnia ciąży do 40 tygodnia.
- Miesiąc 7 – od 28 do 31 tygodnia ciąży
- Miesiąc 8 – od 32 do 36 tygodnia ciąży
- Miesiąc 9 – od 37 do 40 tygodnia ciąży, jednak ten okres może się wydłużyć do 42 tygodni.
Określenie tygodnia, trymestru czy miesiąca ciąży, pozwala określić nie tylko rozwój dziecka, ale również przybliżyć termin porodu. Wiek ciąży można obliczyć, znając datę ostatniej miesiączki (reguła Naegelego). Dotyczy to przede wszystkim kobiet, u których cykl jest regularny i trwa 28 dni.
Według reguły Naegelego tydzień ciąży obliczamy w poniższy sposób:
- Data ostatniej miesiączki (1 dzień) – 3 miesiące + 7 dni + 1 rok = data porodu
Natomiast jeżeli kobieta wie kiedy nastąpiło poczęcie datę porodu może obliczyć:
- Termin poczęcia – 7 dni – 3 miesiące + 1 rok = data porodu
Kalkulator ciąży
Jeżeli takie obliczenia sprawiają Ci trudność, lub miewasz problem z nieregularnym miesiączkowaniem, możesz skorzystać z poniższego kalkulatora ciążowego.
Co wiemy o ciąży?
W dawnych czasach, ciąże określano jedynie w miesiącach. Obecnie ciąża dzielona jest na trymestry, miesiące, a dodatkowo jeszcze na tygodnie. Jednak warto wiedzieć, iż ciąża:
- Liczona jest od 1 dnia ostatniej miesiączki
- Trwa 281 dni +/- 22
- Zazwyczaj trwa 38 tygodni – w tym czasie rodzi się najwięcej dzieci
- Trwa 9 miesięcy kalendarzowych a 10 miesięcy księżycowych
- Zostaje uznana za donoszoną od 38 tygodnia
- Prawidłowa może trwać od 38 do 42 tygodnia
- Liczymy zawsze skończone tygodnie nie zaczęte
- Nie określamy jej w miesiącach – ze względu na rozbieżność tygodni
Rozwój ciąży tydzień po tygodniu wg. kalendarza ciążowego
Już wiesz jak wyliczyć tydzień ciąży, oraz znasz podstawowe informacje dotyczące jej przebiegu. W poniższym artykule, będziesz mogła śledzić rozwój dziecka, tydzień po tygodniu. Pamiętaj jednak, że każda ciąża przebiega inaczej, i każde wyniki badań czy pomiary powinny być oceniane tylko i wyłącznie przez lekarza prowadzącego. Nigdy nie sugeruj się opinia innych, oraz wpisami w internecie, gdyż są to tylko ogólne informacje.
Kalendarz ciąży 1 – 13 tydzień ciąży
Tydzień 1 ciąży
Pierwsze dni ciąży, o których prawdopodobnie nie masz jeszcze pojęcia. Jeżeli jednak przeczuwasz, że udało się spełnić marzenie o dziecku, zadbaj o zdrowe odżywianie oraz suplementuj kwas foliowy.
Tydzień 2
W dalszym ciągu nie masz pojęcia o ciąży, na wykonanie testu jest również za wcześnie. Musisz uzbroić się w cierpliwość aby potwierdzić ciążę testem.
Tydzień 3
W tym tygodni również nie pojawią się pierwsze symptomy, które będą wskazywały na ciąże. Jednak w twoim brzuchu, jest już maluteńki człowiek, który wielkością przypomina kropkę narysowaną ołówkiem na kartce.
Tydzień 4
W tym czasie, możesz odczuwać objawy które będą przypominać te, które zazwyczaj miałaś przed planowaną miesiączką. Jednak w tym czasie, ona się już nie pojawi. A dla Ciebie będzie to idealny moment na wykonanie pierwszego testu ciążowego. Pamiętaj jednak, że jest to bardzo wczesna ciąża, i nie zawsze test pokaże wynik pozytywny. Może się zdarzyć sytuacja, w której druga kreska pojawi się po czasie, lub będzie ledwo zauważalna. Możesz dla pewności wykonać badanie krwi, a konkretnie poziom BETA hCG. Jednak aby wynik potwierdził ciąże, należy również wykonać 2/3 badania w 2/3 dniowych odstępach. Jeżeli wynik będzie się systematycznie zwiększać, możesz zaplanować wizytę u ginekologa.
Tydzień 5
Jest to odpowiedni czas, na pierwsza wizytę u ginekologa, i wykonanie USG. Prawdopodobnie, będziesz mogła pierwszy raz zobaczyć „fasolkę” i usłyszeć bicie serduszka. Jeżeli wszystko będzie rozwijać się prawidłowo, zostanie założona karta ciąży.
Tydzień 6
Aktualnie jestem wielkości groszku. 6 tydzień ciąży wiąże się z formowaniem zalążków kończyn, trzustki, wątroby, płuc oraz żołądka. Rozwija się również układ nerwowy, a najbardziej mózg. W tym czasie, mogą pojawić się pierwsze ciążowe dolegliwości. Nudności, osłabienie, zaparcia, wzmożony węch.
Tydzień 7
Nasza „fasolka” zaczyna przypominać człowieka. W tym tygodniu, można już dostrzec zalążki oczu, dziurki noska, raczki oraz nóżki. Nadal bardzo prężnie rozwija się mózg, a dokładniej przodomózgowie ,śródmózgowie oraz tyłomózgowie. Serduszko uderza nawet do 160 razy na minutę. W przypadku Twojego samopoczucia, może być różnie. Ciążowe dolegliwości mogą odpuścić, lub wręcz odwrotnie – nasilić. Możesz również odczuwać większą potrzebę korzystania z toalety.
Tydzień 8
Czas dalszego rozwoju, konkretnie kręgosłupa oraz układu kostnego. Na rączkach można już zauważyć malutkie zalążki paluszków. W tym okresie, kształtują się zalążki narządów płciowych, jednak jest to jeszcze za wcześnie aby móc ocenić płeć dziecka. Pewnie zauważyłaś, że Twoje piersi stały się większe, jędrniejsze? Jest to normalny proces, w którym dodatkowo możesz odczuwać drażliwość sutków, oraz jeszcze większą senność.
Tydzień 9
Powinnaś już na USG zobaczyć małego ukształtowanego człowieka. Twój maluch coraz chętniej wykonuje ruchy ciałem, jednak jest to za wcześnie abyś cokolwiek mogła poczuć. Twoje samopoczucie nadal bywa różne, ospałość, nudności nadal mogą Ci bardzo dokuczać. Zauważysz również delikatnie powiększający się brzuszek.
Tydzień 10
Malutkimi krokami, zbliżasz się do końca I trymestru. W 10 tygodniu, następuje kształtowanie pępowiny, w której dochodzi do przetaczania krwi między Toba a dzieckiem. Maluch mierzy już około 3 centymetrów i wazy około 3 gram. Przyszła mama, może odczuwać bóle podbrzusza, które spowodowane się rozciąganiem miednicy. Z kolei pozostałe dolegliwości ciążowe powinny stopniowo odpuszczać. W tym tygodniu prawdopodobnie zostaniesz skierowana już na dokładniejsze badania takie jak:
- Grupa krwi i Rh
- Przeciwciała odpornościowe do antygenów krwinek czerwonych
- Morfologia
- Badanie ogólne moczu
- Glukoza
- VDRL
- HIV
- HCV
- Badanie w kierunku Toxoplazmozy (IgG I IgM) oraz różyczki
Tydzień 11
Mamo! Mam już ok 6 cm i ważę około 8 gram. Moja skóra staje się różowa, i staję się coraz bardziej ruchliwy. W tym okresie droga mamo, możesz zauważyć pierwsze dodatkowe kilogramy. 11 tydzień ciąży, powoduje powiększenie macicy, i coraz większy ucisk na pęcherz moczowy.
Tydzień 12
Koniec I trymestru jest coraz bliższy. Zdecydowana większość kobiet w tym czasie przestaje odczuwać męczące dolegliwości ciążowe. W zamian zaczyna się problem przyciasnych ubrań. W tym czasie, odczuwa się również wzmożone libido. Maluszek ma około 7 cm, a jego waga to 15 gram.
Tydzień 13
Czas w którym warto pomyśleć o badaniach prenatalnych. Etap stałego przybierania na wadze, wrażliwości piersi a szczególnie sutków. Jeżeli boisz się dodatkowych kilogramów, zadbaj o właściwe i zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną. Absolutnie nie decyduj o tym sama, skonsultuj każdy wysiłek z lekarzem. Spacery sa jak najbardziej wskazane, o ile ciąża przebiega prawidłowo.
Kalendarz ciąży 14 – 27 tydzień ciąży
Tydzień 14
Mieszczę się na dłoni – mniej więcej takiej wielkości jest Twoje maleństwo. 14 tydzień jest idealnym momentem na rozpoznanie płci. Jeżeli zdecydowałaś się na badania prenatalne, to jest to właśnie ten czas kiedy należy je wykonać, i wykluczyć ewentualne wady genetyczne.
Tydzień 15
Mamo! Jestem już taki duży/duża – mam około 11 cm i ważę 50 gramów. Na tym etapie warto obserwować organizm, jest to moment w którym może pojawić się anemii lub uporczywe infekcje intymne.
Tydzień 16
Twój brzuch staje się coraz bardziej widoczny. Etap w którym możesz poczuć pierwsze ruchy, a także doskwierającą zgagę.
Tydzień 17
Twój maluch, jest już w pełni ukształtowany, natomiast nadal narządy będą rosły. Jeżeli na wcześniejszym badaniu USG nie udało się określić płci, to teraz powinno się udać. Droga mamo, pamiętaj aby monitorować ciśnienie krwi, i regularnie wykonywać zalecone badania.
Tydzień 18
Mam już 14 cm długości i ważę około 150gramów. Rozpoznaje już Twój głos mamo! Na tym etapie kobiety zaczynają odczuwać wahania nastroju, oraz pojawia się pierwsza opuchlizna.
Tydzień 19
W tym tygodniu, powinnaś już znacznie odczuwać ruchy dziecka, pojawia się również bóle kręgosłupa i ucisk na przeponę. Oprócz dokuczających bóli kręgosłupa czy zgagi, zauważysz zdecydowana poprawę stanu włosów.
Tydzień 20
Półmetek. Miesiąc czyli czas na USG połówkowe. Już teraz możesz zacząć odczuwać delikatne skurcze przepowiadające – Braxtona-Hicksa. Jest to naturalny proces. Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji skóry, w tym czasie mogą pojawiać się pierwsze rozstępy. Jeżeli czujesz potrzebę, poproś lekarza o L4, o ile wcześniej z niego nie korzystałaś.
Tydzień 21
Mam już 18 cm i 350 gram. Dziecko na tym etapie zaczyna rozróżniać smaki. Zauważyłaś że twoje dziecko ma już swój stały rytm dnia? Jest Ci coraz ciężej, odczuwasz dolegliwości bólowe, szybciej się męczysz.
Tydzień 22
Coraz więcej osób z Twojego otoczenia zauważa brzuszek ciążowy. Twoje dziecko już słyszy, widzi, reaguje na głosy, i ma swój stały rytm dnia. Etap uderzeń gorąca, skurczy przepowiadających i zwiększonego libido trwa w najlepsze.
Tydzień 23
Jest to odpowiedni czas, aby pomyśleć o szkole rodzenia. Nasz maluch staje się spokojniejszy, jednak coraz częściej będziesz odczuwać „kopniaki”. Zdecydowanie większość czasu nasz maluch przesypia. 23 tydzień rozwoju – pojawia się czkawka i pierwsza smółka.
Tydzień 24
Masz wrażenie, że do końca jeszcze tak daleko. Zaczynają się coraz większe bóle kręgosłupa, nogi puchną, pęcherz ciągle daje o sobie znaki. Maluch staje się coraz cięższy, a Ty nie możesz ułożyć się do spania. Wahania nastrojów również coraz bardziej dają o sobie znak. Może to czas aby rozejrzeć się za pierwszymi elementami wyprawki?
Tydzień 25
Twój brzuszek rośnie w szalonym tempie, macica jest coraz bardziej wyczuwalna. Maleństwo ma już 22 cm i około 800 gram. Wiesz że, Twój maluch potrafi wydawać dźwięki? Jego struny głosowe są już w pełni wykształcone, udrażnia się również nosek.
Tydzień 26
W pełni wykształcone narządy wewnętrzne malucha, przygotowują się do samodzielnej pracy poza brzuszkiem mamy. Około 26 tygodnia możemy również dostrzec otwarte oczka. W tym tygodniu waga dziecka wynosi ok 900gr.
Tydzień 27
Początek 7 miesiąca, i nagle zdajesz sobie sprawę jak ten czas szybko zleciał. Twój maluch nie jest w pełni gotowy aby wyjść na świat. Jednak odczuwasz coraz bardziej jak mocno potrafi o sobie dać znać. Mamo! Mam już około 1 kilograma, i około 38 cm. Jest to czas, w którym należy wykonać kolejne podstawowe badania. Możesz również zdecydować się na USG 4D.
Kalendarz ciąży 28 – 40 tydzień ciąży
Tydzień 28
Rosnę coraz szybciej, mam już około 37 cm i ważę 1,300. Potrafię otwierać oczka, oddychać noskiem. Podczas badania USG w tym tygodniu możesz zauważyć uśmiech malucha. Zaczynasz obawiać się porodu? Zaplanuj sobie gdzie i z kim planujesz rodzić.
Tydzień 29
Czujesz że Twój pęcherz ciągle jest pełny, i ilekroć byś nie skorzystała z WC nadal będziesz miała wrażenie ucisku. Noce stają się coraz trudniejsze do przespania, a nogi odmawiają posłuszeństwa. Większość z kobiet przechodzi chwilowy kryzys, w którym chciałaby jak najszybciej urodzić. Maluch zwiększa swoja masę coraz szybciej, i ma coraz mniej miejsca w brzuszku.
Tydzień 30
Ciało dziecka coraz bardziej przygotowuje się do przyjścia na świat. 30 tydzień ciąży oznacza, iż maluch może osiągnąć nawet 1500. Konieczne jest wykonanie USG, na którym lekarz zobaczy ułożenie malucha, ponieważ w brzuszku robi się coraz mniej miejsca, i sa to ostanie momenty na to aby obrócil się do porodu.
Tydzień 31
Twój maluch jest aktywny w nocy? Prawdopodobnie będzie również taki po porodzie. Na tym etapie dziecko ma już mniej więcej wybrany swój plan dnia. Ze względu na zbliżający się poród, i coraz większy brzuszek, możesz cierpieć na rwę kulszową, lub zespół cieśni nadgarstka ciążowego. Są to dosyć częste dolegliwości, które ustąpią po porodzie.
Tydzień 32
Jestem już prawie gotowy do wyjścia na świat! Na ty etapie rosnę i nabieram kilogramów. Mogę już osiągnąć wagę nawet 2 kilogramów! Zauważyłaś że z Twoich piersi lecą malutkie kropelki żółtego płynu? To siara – najzdrowszy pokarm dla Twojego dziecka. Warto pomyśleć o smarowaniu sutków specjalnym kremem, aby przygotować je do późniejszego karmienia, które na początku bywa bolesne.
Tydzień 33
Jesteśmy już tak blisko spotkania. Twój maluch jest już praktycznie gotowy do samodzielnego życia, jednak musi jeszcze troszkę poczekać. Jeżeli poród odbędzie się przed 38 tygodniem, twoje dziecko będzie wcześniakiem, i być może będzie potrzebowała opieki lekarskiej. Pamiętaj o badaniach:
- Morfologia
- badanie ogólne moczu
- antygen HBs
- badanie w kierunku wirusa HIV
- posiew z pochwy i przedsionka odbytu
Tydzień 34
Idealny moment na skompletowanie ostatniej wyprawki. Lada chwila możesz zacząć rodzić, a nie warto odkładać wszystkiego na ostatni moment. Jesteś coraz bardziej zmęczona, noce bywają kiepskie, a w dzień maluch nie pozwala odespać. Zawsze robi się aktywny, gdy tylko przymkniesz oko. Jeżeli nie podjęłaś decyzji o porodzie rodzinnym ,jest to ostatni dzwonek!
Tydzień 35
Czas naszykować torbę do szpitala. Maluch ma już około 50 cm, i osiąga wagę nawet do 2,5 kilograma. Swoją drogą ty tez nie najlepiej znosisz dodatkowe kilogramy. Zadbaj o chwilę relaksu, spróbuj się wyciszyć, odprężyć. Przed Tobą poród, na który musisz mieć dużo sił. Ćwiczenie mięśni Kegla może okazać się bardzo pomocne.
Tydzień 36
Maluch jest już na tyle duży, że może przyjść na świat. Musisz być gotowa, ponieważ coraz częściej będziesz odczuwać skurcze przepowiadające, może pojawić się rozwarcie. Dziecko w brzuszku do dnia porodu będzie nabierało odporności. Jest to również czas wejścia dziecka w kanał rodny. Zauważysz że Twój brzuch się obniży, i zdecydowanie łatwiej będzie Ci się oddychać.
Tydzień 37
Torba do szpitala gotowa? Jeżeli nie zrobiłaś jeszcze tego, to nie zwlekaj. Na wizycie w tym tygodniu, lekarz wykona badanie KTG. Jeżeli maluch ułożony jest prawidłowo, pozostaje Ci tylko czekać aż pojawia się pierwsze skurcze. W przypadku skierowania na CC, zorientuj się czy aby na pewno masz już wszystko gotowe na powrót do domu.
Tydzień 38
Zdecydowana większość kobiet rodzi między 38-40 tygodniem ciąży. Mocne bóle pleców, odejście wód płodowych czy odklejony czop mogą świadczyć o zbliżającym się porodzie. Pamiętaj o zabraniu do szpitala potrzebnych dokumentów, karty ciąży oraz skierowań jeżeli takie posiadasz.
Tydzień 39
Ostatnia prosta, i wyczekiwanie na „ten” moment. Wiele kobiet na tym etapie czuje potrzebę wykonania wielu zbędnych prac domowych. Mycie okien, ostatnie przemeblowanie czy zakupy są całkiem naturalnym odruchem. Warto jednak postawić na odpoczynek, kąpiel czy czytanie książki. Jeżeli odczujesz zdecydowanie mniejsza ilość ruchów dziecka, nie trać czasu i udaj się na wizytę u lekarza.
Tydzień 40-42
Maluch bardzo chce wyjść, jest mu ciasno i niewygodnie. Prawdopodobnie to Twoje ostatnie godziny lub dni, z maluszkiem w brzuszku. Maluch osiąga wagę między 3-4 kilogramy, i mierzy od 55-60 cm. Na tym etapie, będziesz już pod stałą i częstszą kontrolą lekarza. Możesz również próbować w naturalny sposób wywołać poród. Seks, gorąca kąpiel, daktyle, czy herbata z liści malin mogą przyśpieszyć poród. Warto również zacząć intensywnie masować sutki.
Tydzień 41-42
Jeżeli akcja porodowa nie rozpoczęła się samoistnie, prawdopodobnie dostaniesz skierowanie do szpitala. Lekarz prowadzący zdecyduje czy poród będzie wywoływany, czy będziesz skierowana na CC. Ostatnie tygodnie „po terminie” prawdopodobnie spędzisz już w szpitalu, aby móc w pełni monitorować pracę serduszka dziecka, oraz ocenić kolor wód płodowych.
Ciąża jest okresem bardzo szczęśliwym dla większości kobiet. Jednak jest to również okres, w którym kobieta miewa wahania nastrojów, bywa osłabiona, zmęczona czy zdenerwowana. Jest to czas wyjątkowo intensywny, a końcówka ciąży potrafi być bardzo uporczywa. Im bliżej rozwiązania, tym większy strach, obawa czy zmęczenie. Dlatego bardzo ważne jest szczególne wsparcie, wyciszenie, a także okazanie odrobiny życzliwości. Pozwól ciężarnej, w spokoju, ciszy i miłości oczekiwać na ten trudny moment, jakim jest poród.