Kelp w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularnym suplementem. Naturalny ekstrakt z alg morskich, oprócz wysokiej zawartości mineralnych składników, rewelacyjnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Jak kelp wpływa na nasz organizm i kto powinien go stosować?
Co zawiera kelp i jak działa na nasz organizm?
Kelp czyli morszczyn pęcherzykowaty, pochodzi ze skalistych wybrzeży oraz wód oceanicznych – charakteryzuje się tym, iż w jego liście wtopione są bąbelki powietrza. Najcenniejszą substancją czynną jest jod, który pozyskiwany jest z liści oraz łodyg tego wodorostu. Glony z których produkowany jest kelp, są w pełni bezpieczne, nie są trujące, a wręcz przeciwnie – można je jeść. Zarówno łodygi jak i liście, stanowią doskonałe źródło substancji odżywczych, oprócz wspomnianego jodu zawiera także potas, magnez, wapń oraz żelazo. Dzięki swoim drogocennym składnikom, wpływa na nasze włosy, skórę i przemianę materii a także wspomaga spalanie tłuszczu.
Suplementacja kelpu i jej korzyści
Jod odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie, dlatego utrzymywanie jego prawidłowego poziomu jest niezwykle ważne. Szczególnie u osób mających problem z tarczycą, suplementacja jodu odgrywa kluczową rolę. Oprócz tego stosowanie kelpu wpływa na:
- Reguluję przemianę materii
- Wspomaga układ trawienny
- Wpływa pozytywnie na układ immunologiczny
- Wspiera nasz układ nerwowy
- Działa regulująco na układ hormonalny
- Wspiera profilaktykę chorób serca
- Wpływa na nasze dobre samopoczucie
- Działa bakteriobójczo
- Poprawią wygląd skóry, włosów i paznokci
- Normalizuje prace tarczycy
Kelp – jak stosować jakie są przeciwwskazania?
Kelp Swanson mogą stosować osoby dorosłe, u których nie występują przeciwwskazania. Zaleca się aby suplementować 1 tabletkę dziennie, najlepiej w godzinach porannych. Kapsułkę należy popić dużą ilością wody. Nie należy przekraczać zalecanej dawki.
Przeciwwskazaniami do stosowania tego suplementu są:
- Ciąża i okres laktacji
- Alergia na występujące składniki
- Wrażliwość na jod lub jego nadwyżka w organizmie
- Choroba hashimoto – konieczna jest konsultacja
Warto skonsultować suplementację kelpu z lekarzem rodzinnym.
Jak kupić dobry kelp?
Decydując się na suplementację kelpu, warto sięgnąć po preparat w którym będzie odpowiednia zawartość jodu. Aby zakupić taki suplement diety, należy skorzystać z profesjonalnego sklepu, takiego jak na przykład Sklepswanson.pl – zawartość jodu w 1 tabletce/kapsułce oscyluje w przedziale około 225 µg. Czym większa zawartość jodu, tym lepsze działanie na nasz organizm.
Kelp w medycynie – ciekawostka
Morszczyn pęcherzykowaty od wieków swoje zastosowanie znajduje w medycynie. Jego właściwości lecznicze stosowano do leczenia:
- Schorzenia układu moczowego
- Schorzenia układu płciowego
- Schorzeń kości
- Leczenia choroby nowotworowej
- Otyłość
- Zapalenia oskrzeli
- Astmy
- Wrzodów
- Zaparć
- Niepłodności
Łatwo przyswajalne białko, polisacharydy, związki barwnikowe, sole wapnia, witaminy z grupy B oraz sole mineralne, to tylko nieliczne pozytywnie wpływające substancje na nasz organizm. Warto podkreślić, że kelp wykorzystywany jest w lecznictwie ze względu na dużą zawartość jodu. W związku z tym jego suplementacja jest wręcz wskazana, w przypadku wielu problemów zdrowotnych.