Witamina C to związek organiczny, który jest niezwykle ważny dla organizmów żywych. Wykorzystywana nie tylko w medycynie, ale także w kosmetyce witamina, posiada wiele właściwości, które mają korzystny wpływ na zdrowie oraz wygląd.
Kwas askorbinowy – co to takiego?
Witamina C, nazywana również kwasem askorbinowym, to związek organiczny, który posiada wiele właściwości. Ma ona korzystny wpływ na zdrowie oraz wygląd człowieka. Obecnie wykorzystywana nie tylko w medycynie, ale również w kosmetyce. Kwas askorbinowy bierze udział w wielu procesach metabolicznych, które zachodzą w ludzkim organizmie. Dodatkowo, witamina C stymuluje syntezę kolagenu, obniża ciśnienie krwi oraz reguluje stężenie glukozy we krwi. Jednak to nie wszystko, ponieważ wpływa również na syntezę i przemianę cholesterolu. Tak więc poziom zły cholesterol się obniża, a dobry podwyższa. Co więcej, kwas askorbinowy łagodzi reakcje alergiczne.
Zapotrzebowanie człowieka na witaminę C
Ludzki organizm nie wytwarza witaminy C, w związku z czym należy dostarczać ją wraz z pożywieniem, w formie suplementu lub kroplówki. Kwas askorbinowy to niezbędnik dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ posiada wiele właściwości zdrowotnych. Jednak wbrew pozorom, można mieć nadmiar lub niedobór witaminy C. Według kilku źródeł, dziennie zapotrzebowanie na witaminę C wynosi 40-50 mg u dzieci, 75 mg u kobiet i 90 mg u mężczyzn. Natomiast osoby będące w ciągłym ruchu i ciężkim wysiłku fizycznym mogą zażywać nawet do 1000 mg kwasu askorbinowego dziennie. To samo tyczy się osób, które zmagają się z przeziębieniem, stresem, zakażeniem, chorobami serca, nerek i wątroby. Podczas owych sytuacji, organizm wymaga zwiększonej dawki witaminy C.
Problem pojawia się w momencie, kiedy organizm wykazuje niedobór kwasu askorbinowego. Człowiek może spotkać się z takimi objawami jak bóle reumatyczne, brak apetytu, osłabienie i senność, krwawienie dziąseł, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej czy zębodołów. Pomimo tego, że witaminę C ciężko przedawkować, ponieważ w większości przypadków jej nadmiar wydalany jest wraz z moczem i potem, to może dojść do sytuacji, kiedy człowiek dostarczy organizmowi zbyt wielką dawkę. W tym wypadku mogą wystąpić niepożądane działania ze strony organizmu, ponieważ mogą pojawić się nudności, wymioty oraz biegunka. Nierzadko też powstają kamienie nerkowe poprzez przedawkowanie.
Rola witaminy C w organizmie człowieka
Choć witamina C okazała się mitem w walce z przeziębieniem i grypą, to stanowi niezwykle ważny składnik dla organizmu. Przyjmowanie odpowiedniej dawki witaminy C nie powinno być zaniedbywane, ponieważ odgrywa ona kluczową rolę w zdrowiu i wyglądzie człowieka.
Do kluczowych funkcji kwasu askorbinowego należą m.in.:
- obniżanie poziomu krwi i cholesterolu
- zwiększenie poziomu dobrego cholesterolu w organizmie
- stymulowanie syntezy kolagenu
- przyspieszenie procesu gojenia się ran
- hamowanie krwawienia dziąseł
- zapobieganie zapaleniu błony śluzowej i zębodołów
- obniżanie ryzyka wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów
- uszczelnianie naczyń krwionośnych
- łagodzenie reakcji alergicznych
- spowalnianie procesów starzenia się skóry
Jak widać, właściwości witaminy C jest naprawdę wiele, dlatego warto zwrócić uwagę na jej odpowiednią, dzienną dawkę. Wiadomo, że kwas askorbinowy może być dostarczany wraz z pożywieniem lub za pomocą suplementów. Jednak istnieje inny, ostatnio popularny sposób na przekazywanie cennych właściwości organizmowi. Od niedawna głośno o kroplówkach witaminowych, które działają natychmiastowo i przynoszą efekty.
Kroplówka z witaminy C
Wlewy kroplowe z witaminą C służą uzupełnianiu niedoborów witamin oraz mikroelementów. Poza tym wspierają układ immunologiczny, niszczą komórki nowotworowe oraz groźne patogeny. Dodatkowo, jedną z ciekawych właściwości kwasu askorbinowego jest spowalnianie procesów starzenia się skóry. Kroplówka jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które na ogół nie pamiętają o dostarczaniu witaminy C do organizmu. Pamiętanie o suplementach podczas życia w ciągłym ruchu może być problematyczne. Dlatego kroplówki są świetnym sposobem na dożylną infuzję witamin.
Aby móc poddać się kroplówce witaminowej niezbędna będzie konsultacja z lekarzem. Wszystko dlatego, że dawka witaminy C musi być dobrana w zależności od potrzeb oraz jednostki chorobowej danego pacjenta. Przedział czasowy podawania wlewu waha się między 30 a 60 minut. Ważne, aby mieć określoną ilość płynu, ponieważ nie może ona przekroczyć 1500ml. Podawany dożylnie wlew jest ciągle kontrolowany przez lekarza. Częstotliwość podawania kroplówki ustalana jest przez lekarza, który określi to na podstawie kondycji zdrowotnej pacjenta. Wlew dożylny działa natychmiastowo, ponieważ witaminy nie zostają wydalone wraz z moczem lub potem, tak jak w przypadku suplementu.
Jednak zanim ktokolwiek zdecyduje się na kroplówkę witaminową powinien pamiętać o wybraniu odpowiedniej placówki. Podczas przyjmowania witamin należy zachować wszelkie środki ostrożności, aby nie doszło do zakażenia lub zapalenia wenflonu. Warto umówić się na konsultacje z lekarzem, aby dowiedzieć się więcej na temat kroplówek, ich działania na organizm oraz właściwości.