Obrzęki, stany pourazowe, cellulit, zakrzepicę czy zatory, to tylko nieliczne schorzenia które często stają się dokuczliwą dolegliwością. Bardzo popularną metodą pomocy stał się drenaż limfatyczny, który w rewelacyjny sposób pomaga pobudzić krążenie, oraz usunąć niepotrzebne produkty przemiany materii. Na czym polega taki drenaż limfatyczny? Kto może skorzystać z takiej formy masażu?
Czym jest właściwie drenaż limfatyczny?
Drenaż limfatyczny, jest formą specjalnego masażu fizjoterapeutycznego. Tak zastosowany masaż uciskowy, ma na celu poprawić przepływ krwi oraz limfy w naszym organizmie. Drenaż limfatyczny, najczęściej wykonywany jest kończynach dolnych i górnych. Jednak można go również wykonywać na:
- Brzuchu
- Biodrach
- Pośladkach
Wyróżniamy 2 rodzaje drenażu limfatycznego:
- Manualny
- Mechaniczny
Drenaż limfatyczny może wykonywać fizjoterapeuta, rehabilitant, kosmetolog, lekarz.
Który rodzaj drenaży będzie lepszą formą masażu?
Niezależnie od metody jaką wybierzemy, najważniejszą kwestią jest zlikwidowanie obrzęków, regeneracja, zminimalizowanie dolegliwości bólowych, usuniecie cellulitu, oraz detoksykacja naszego organizmu. Różnica polega jedynie na tym, iż metodę manualna jak sama nazwa wskazuje, wykonuje się ręcznie. Do metody mechanicznej, stosuje się specjalne urządzenie, który ma takie samo działanie jak metoda ręczna.
W przypadku metody mechanicznej, zastosowane zostają specjalne mankiety, które zakłada się na wybrana partię ciała. W takich mankietach, umieszczone są specjalne komory, który zostają wypełnione powietrzem. W ten sposób ciało jest odpowiednio uciskane, imitując w ten sposób masaż. Przy pomocy urządzenia do drenażu limfatycznego, można również wybrać odpowiedni tryb pracy, oraz moc ucisku.
Fazy drenażu limfatycznego oraz rodzaje obrzęków
Metoda mechaniczna oraz manualna dzielą się na 2 fazy:
- Przesuwania – jak sama nazwa wskazuje, dochodzi do przesuwania limfy od dołu do góry, poprzez zastosowany specjalny ucisk na tkankę skórną
- Odprężenia – w tej fazie nasze naczynia limfatyczne ponownie się napełniają oraz regenerują
Wykonanie takiego zabiegu, pozwala przywrócić fizjologiczny drenaż tkankowy, a także tworzy specjalne warunki do regeneracji naszego układu limfatycznego. Zastosowanie drenażu limfatycznego wpływa również na objętość limfy, oraz przyśpiesz transport limfocytów, które wytwarzane są w naszych węzłach chłonnych. Jak powszechnie wiadomo węzły chłonne odgrywają ważną rolę jeżeli chodzi o odporność naszego organizmu, ale są również odpowiedzialne za przepływ płynu limfatycznego. Nieprawidłowy przepływ płynu limfatycznego powoduje właśnie powstawanie licznych obrzęków.
Obrzęki również dzielimy na 2 rodzaje:
Pierwotny – spowodowany jest nieprawidłowościami wynikającymi z budowy lub fizjologii naszego układu limfatycznego
Wtórny – spowodowany jest uszkodzeniami, urazami a także chorobami. Najczęściej przyczyna jest uszkodzenie naczyń oraz węzłów chłonnych.
Wady i zalety drenażu limfatycznego metodą manualną
Drenaż limfatyczny, prócz właściwości zdrowotnych posiada również wiele zalet ogólnych. Największą zaletą jest indywidualne podejście osoby wykonującej masaż, oraz jego dopasowanie do dolegliwości. Praca człowieka będzie dokładniejsza, niż praca maszyny, ponieważ fizjoterapeuta/kosmetolog czy rehabilitant jest w stanie kontrolować każdy swój ruch, i skupić się na konkretnej partii na ciele.
Zaletami są również:
- Obserwacja pacjenta podczas masażu
- Kontrolowanie efektów w trakcie zabiegu
- Indywidualne podejście do problemu
- Czas trwania ustalany jest indywidualne do potrzeb można go zwiększyć oraz zmniejszyć w każdej chwili
- Pacjent czuje się bardziej komfortowo będąc masowanym manualnie
Natomiast wady jakie mogą wynikać z metody manualnej to:
- Przemęczenie pracownika
- Odwołanie wizyty z powodu choroby fizjoterapeuty/rehabilitanta/kosmetologa
- Dłuższy czas oczekiwania na zabieg
Wskazania oraz przeciwwskazania dotyczące zastosowania drenażu limfatycznego
Drenaż limfatyczny jest formą masażu, która pomaga się zrelaksować, odprężyć i jednocześnie zregenerować. Aby wykonać taki zabieg, nie trzeba specjalnie się przygotowywać, stresować bólem, czy myśleć o długim procesie rekonwalescencji. Drenaż limfatyczny ma spory wpływ na funkcjonowanie naszego układu limfatycznego, a także ma wiele wskazań do jego wykonania.
Do wskazań zaliczamy:
- Obrzęki tłuszczowe
- Zespół ciężkich nóg
- Obrzęki limfatyczne
- Cellulit
- Obrzęki ciążowe
- Detoksykację organizmu
- Obrzęki pourazowe
- Zapobieganie żylaków
- Obrzęki pooperacyjne
- Zespoły poza zakrzepowe
- Regeneracja po zabiegu np. liposukcji
- Wrzody żylne
- Niewydolność limfatyczna wrodzona
- Stopa cukrzycowa
- Obrzęk zapalny przy reumatyzmie
- Zwyrodnienie stawów
- Obrzęk lipidowy
- Worki pod oczami
- Przetrenowanie
Masaż limfatyczny, uznawany jest za bardzo bezpieczną formę zabiegu. Jednak ze względu na dobro pacjenta, istnieje kilka przeciwwskazań do jego wykonania.
Do takich przeciwwskazań zaliczamy:
- Zakażenie bakteryjne partii ciała podlegającej drenażowi
- Zakrzepice
- Egzema
- Niewydolność serca
- Głębokie rany
- Guzy złośliwe
- Gruźlica
- Zły stan zdrowia – gorączka, kaszel
- Aktywna choroba nowotworowa
- Choroby wirusowe
- Nieprawidłowe wyniki badań krwi
- Poparzenia – w czasie rekonwalescencji
- Duża otyłość
- Nadczynność tarczycy
- Epilepsja
- Uchyłkowatość jelit
- Tętniak aorty
Ważną kwestią jest również odbycie konsultacji w dobrym gabinecie lekarskim, lub klinice medycyny estetycznej. Małe gabinety kosmetyczne, bardzo często dopuszczają do zabiegu wszystkie osoby zainteresowane, nie zważając na przeciwwskazania i stan zdrowia pacjenta. Zwróć również uwagę na kwalifikację oraz wyszkolenie osoby u której chcesz wykonać drenaż limfatyczny, jest to również bardzo istotną kwestią aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Wpływ na powodzenie zabiegu ma odpowiednie ułożenie ciała, zastosowanie prawidłowej techniki masowania, a także znajomość anatomii ciała.
Jakie efekty daje drenaż limfatyczny?
Drenaż limfatyczny, wymaga od pacjenta systematyczności oraz cierpliwości. Zaleca się wykonanie minimum 6 serii zabiegu, aby zauważyć znaczącą równicę w przepływie krwi, oraz zredukowaniu obrzęków. Częstotliwość wykonywania drenażu limfatycznego jest ustalana indywidualnie. Systematyczne i konsekwentne przestrzeganie zaleceń lekarza, będzie skutkowało zdecydowaną poprawą napięcia skóry, zwiększoną elastycznością, oraz sporą redukcją cellulitu. Pobudzone krążenie i limfa zniwelują powstałe obrzęki, a to jest główny cel zastosowania drenażu limfatycznego.