Medycyna estetyczna, w ostatnim czasie bardzo prężnie się rozwija. Z jej pomocą, jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie zabiegi, aby zniwelować problemy ze skórą, wyglądem, czy małymi niedoskonałościami. Bardzo popularnym , a zarazem świetnie działającym zabiegiem jest karboksyterapia. Co to za zabieg? Kiedy go zastosować?
Czym jest karboksyterapia?
Karboksyterapia jest zabiegiem, do którego wykorzystuje się dwutlenek węgla. Dzięki zastosowaniu dwutlenku węgla, nasze naczynia krwionośne rozszerzają się, a nasze komórki zostają dotlenione, a także mocno odżywione. Ten proces ma ogromny wpływ na wygląd naszej skóry. Zabieg karboksyterapii, wykorzystywany jest wszechstronnie. Można go stosować na:
- Cellulit
- Blizny
- Rozstępy
- Zmarszczki
- Poprawę krążenia
- Zwiotczałą skórę
- Nadmiar tkanki tłuszczowej
- Łuszczycę
- Skurcze nóg
- Rany
- Owrzodzenia
- Wypadanie włosów
- Profilaktyczne (anti-aging)
- Cienie pod oczami
- Dłonie
- Łysienie
Karboksyterapia sposobem na nadmiar tkanki tłuszczowej?
Karboksyterapia będzie idealnym uzupełnieniem po liposukcji, aby uzyskać jeszcze lepsze efekty. Jednak warto tutaj zaznaczyć, iż trzeba mieć świadomość zastosowania kilkunastu serii zabiegu. Zazwyczaj ten zabieg jest zalecany do redukcji lokalnej tkanki tłuszczowej. Najczęściej stosuje się go na:
- Bryczesy
- Boczki
- Pośladki
- Wewnętrzną stronę ud
- Brzuch
- Talię
Zastosowanie podskórne dwutlenku węgla, powoduje osłabienie ścian komórek tłuszczowych. Natomiast w tkance tłuszczowej dochodzi do lipolizy, czyli zmniejszenia obecności samej tkanki tłuszczowej.
Czy zabieg jest bezpieczny?
Tak, jest to bezpieczny zabieg, ponieważ dwutlenek węgla jest naturalnie występującym gazem w naszym organizmie. Podawanie CO2 podczas zabiegu, polega na podskórnej, lub śródskórnej kontrolowanej iniekcji. Takie iniekcje, działają dwufazowo:
- Biochemicznie – czyli rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększony przepływ krwi. Ten proces dotlenia organizm, odżywia skórę, pobudza produkcję kolagenu i elastyny.
- Mechaniczne – odpowiadają za rozbicie zebranych złogów tłuszczu. Takie zjawisko nazywane jest lipolizą. Faza mechaniczna, powoduje również drenaż limfatyczny, a ten wspaniale działa na przykład na cellulit.
Jednak warto zaznaczyć iż zabieg karboksyterapii, poprzedzony jest przeprowadzonym wywiadem lekarskim. Ważna kwestia jest również, wybranie odpowiedniej kliniki, która posiada urządzenia wysokiej jakości, wyspecjalizowany personel, sterylne i jednorazowe elementy wykorzystywane do zabiegu, a także medyczny i certyfikowany dwutlenek węgla. Zaleca się również aby przed wykonaniem zabiegu, wykluczyć wszelkie przeciwwskazania.
Do przeciwwskazań zaliczane są:
- Ciąża oraz okres laktacji
- Choroby nowotworowe
- Niewydolność narządów
- Choroby krwi i układu krwionośnego
- Padaczka
- Jaskra
- Stosowanie leków przeciwzakrzepowych, przeciwdepresyjnych, sterydów
- Endometrioza
- Astma
- Cukrzyca
- Infekcje skórne
- Wirusy
- Zastosowanie medycyny estetycznej w formie botoksu, nici, kwasu hialuronowego
- Skłonność do bliznowców
- Żylaki
- Zator płucny
Ostateczną decyzję podejmuje lekarz, na podstawie wywiadu, oraz przeprowadzonych dodatkowych badań.
Jak wygląda zabieg karboksyterapii?
Zabieg karboksyterapii, jest praktycznie bezbolesny i nie wymaga zastosowania znieczulenia. W przypadku odczuwanego dyskomfortu, jest możliwość zastosowania kremu znieczulającego. W zależności od wybranej części ciała, i powodu zabiegu, iniekcji dokonuje się śródskórnie lub podskórnie. Za pomocą specjalnej igły, w odpowiedniej dawce podawany zostaje dwutlenek węgla. Zastosowana igła, jest tak skonstruowana, aby móc w pełni kontrolować przepływ, temperaturę a także ciśnienie gazu. Lekarz podczas zabiegu, indywidualnie dobiera kąt nachylenia, ilość podawanego CO2 oraz głębokość iniekcji.
Po zabiegu mogą pojawić się dolegliwości związane z :
- Opuchlizną
- Siniaków
- Zaczerwienienia
- Krwiaków
- Pieczenie
- Stany zapalne
- Wybroczyny
Są to naturalne objawy, po ingerencji skórnej, które miną samoistnie po kilku godzinach/dniach. Czas trwania takiego zabiegu uzależniony jest on miejsca wykonywania, przeciętnie czas takiego zabiegu to od 10-30 minut. Po zabiegu nie należy spożywać alkoholu, korzystać z sauny i solarium, a także nie wykonywać ćwiczeń fizycznych.
Jakie efekty daje zabieg?
Większe efekty widoczne są dopiero po wykonaniu kilku sesji zabiegu. Jednak po pierwszej serii, można zauważyć delikatne zmiany skórne. Zalecane jest odbycie co najmniej 3 takich serii, jednak najlepsze efekty uzyskać można przy 8-12 sesjach w przypadku ciała. Zabieg karboksyterapii, można łączyć z innymi zabiegami po konsultacji z lekarzem.