Postanowienia noworoczne często wiążą się z naszym wyglądem, czy zdrowiem. Najczęściej obiecujemy sobie że rzucimy palenie, a także zrzucimy kilka kilogramów. Jak skutecznie i zdrowo pozbyć się niechcianych kilogramów?

Jak w zdrowy sposób, bez rygorystycznej diety zrzucić zbędne kilogramy?

Zrzucenie dodatkowych kilogramów wcale nie jest takie łatwe. Wbrew pozorom wymaga to czasu, cierpliwości a przede wszystkim silnej woli. Znane detoksy, diety o niskiej zawartości kalorii czy głodówki absolutnie nie są dobrym wyborem. Najważniejszą kwestią jest wypracowanie nowych nawyków żywieniowych, i nie koniecznie musi się to wiązać z wieloma wyrzeczeniami, czy dietą która nas frustruje i zniechęca.

Oto wskazówki:

 1. Jedz mniejsze porcje – prosta zasada, zamiast 2 łyżek ziemniaków, nałóż sobie tylko jedną. Zamiast 4 kromek chleba zjedz 3. Redukując w ten sposób posiłki, automatycznie zjadamy mniej kalorii.
 2. Zdrowo i kolorowo – wprowadź do swojego jadłospisu dużo produktów pełnoziarnistych, warzyw i owoców. Zalecana porcja warzyw to 0,5 kg dziennie.
 3. Pij wodę – nawodnienie organizmu jest bardzo ważne, jednak picie to nie tylko nawodnienie ale również brak podjadania między posiłkami. Zamiast wody można pic również herbaty ziołowe lub zwykłe – najlepiej bez cukru czy miodu.
 4. Drób jest lepszym wyborem – kupując chudą szynkę drobiową, dostarczymy organizmowi potrzebne białko, a jednocześnie znowu obniżymy kalorię w posiłku.
 5. Produkty o obniżonej zawartości tłuszczu – zamiast mleka 3,2% kup mleko 1,5%, zamiast śmietany zastosuj jogurt grecki, skyr lub jogurt naturalny.
 6. Produkty light nie zawsze są lepsze – należy czytać etykiety produktów. Nie zawsze produkt light posiada lepszy skład, czy niższą zawartość tłuszczy.
 7. Zamiennik sosów – zamiast gotowych sosów które trzeba przygotować na bazie oleju, użyj oliwy z oliwek, ziół oraz soku z cytryny lub octu jabłkowego.
 8. Nie smaż – lepszą opcją jest grillowanie, gotowanie na parze czy pieczenie w piekarniku.
 9. Ogranicz cukier – biały cukier możesz zamienić na zdrowszy zamiennik, napoje gazowane na te które mają zero cukru, a słodkie batony na zdrowe domowe desery.
 10. Planuj zakupy – kupuj tylko to co jest ci potrzebne, nie dorzucaj niepotrzebnych przekąsek, czy dań na szybko. Nigdy nie rób zakupów jak jesteś głodny.
 11. Staraj się wysypiać – zaleca się minimum 7 godzin snu
 12. Nie dopuszczaj do silnego głodu – w takiej sytuacji pochłaniamy więcej jedzenia niż powinniśmy.
 13. Nie ufaj reklamą – cudownie tabletki czy herbatki odchudzające to jeden wielki mit. Nie ma cudownych środków które odchudzają.
 14. Ilość ma znaczenie – staraj się rano jeść obfite śniadanie, a wieczorem jedz lekki zbilansowane posiłki.
 15. Ostatni posiłek – należy spożyć na 2 godziny przed snem. Śmiało można jeść po godzinie 18:00!
 16. Alkohol – staraj się pić okazyjnie
 17. Jedz regularnie – staraj się jeść mniejsze porcje ale częściej
 18. Nie rezygnuj z ulubionych potrwa – jeżeli lubisz czekoladę nie rezygnuj z niej, staraj się ją ograniczyć.
 19. Rusz się z kanapy – na początek mogą być to 3 spacery w tygodniu. Jakakolwiek aktywność fizyczna jest wskazana.
 20. Oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne – dzięki temu możesz kontrolować ile jesz, korzystając na przykład z darmowej aplikacji FITATU. Warto również obliczyć swoje BMI.

Pamiętaj o tym, że redukując kilogramy, należy robić to pomału i „ z głową”. Szybkie zrzucenie kilogramów, nie tylko spowoduje brak jędrności skóry, ale może się bardzo odbić na zdrowiu i Twoim samopoczuciu. Najrozsądniej jest chudnąć ok 0,5-1,5 kg tygodniowo, nie śpiesz się – to nie wyścigi. Zmiana nawyków żywieniowych ma być wprowadzona na stałe, unikniesz w ten sposób efektu jojo.  Małymi kroczkami, a prędzej czy później osiągniesz swój cel. Powodzenia!

Comments are closed.