Dieta koktajlowa opiera się na warzywach i owocach, a dokładniej na ich zmiksowanej formie. Jak wiadomo, wszelkie owoce i warzywa to źródło witamin, minerałów oraz wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które są potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jak wygląda dieta koktajlowa w praktyce?
Na czym polega dieta koktajlowa?
Jak wspomniano, dieta koktajlowa opiera się na warzywach i owocach w zmiksowanej formie. Jest to dieta zdrowa, sycąca, a dodatkowo oczyszcza organizm z wszelkich toksyn oraz pomaga stracić zbędne kilogramy. Owoce i warzywa to źródło najcenniejszych witamin dla naszego organizmu, tak więc dieta koktajlowa będzie dobrym wyborem. Mówi się, że jest to dieta oczyszczająca, bowiem dzięki niej można przeprowadzić zdrowy detoks organizmu.
Podstawowymi składnikami diety są buraki, pomidory oraz marchew. Dodatkową zaletą diety jest jej pozytywny wpływ na wygląd skóry. Co więcej, dieta koktajlowa znacząco poprawia jakość snu oraz eliminuje problemy trawienne. Dieta trwa 15 dni i dzieli się na trzy etapy. Każdy z nich trwa równo pięć dni, a do dyspozycji są aż trzy rodzaje koktajlów: biały, czerwony i zielony. Dodatkowo, wraz z trwaniem diety zmienia się ilość spożywanych koktajli i pojawiają się inne posiłki. Podstawową zasadą diety są trzy główne posiłki, czyli koktajle. Jeśli chodzi o kolory, to każdy z nich ma własne przeznaczenie.
Etapy diety koktajlowej
I ETAP
Białe są polecane na śniadanie, bowiem jest w nich zawarta duża ilość białka. Można je przygotować na bazie mleka, zsiadłego mleka lub jogurtu greckiego. Czerwone przeznaczone są na lunch i wyróżnia je duża zawartość owoców oraz czerwonych warzyw. Do ich przygotowania można sięgnąć m.in. po truskawki, wiśnie, buraki czy paprykę. Lunch to ważny posiłek w owej diecie, dlatego ważne jest, aby składał się on w głównej mierze z owoców. Natomiast zielone koktajle są idealne na kolacje, ponieważ składają się z warzyw. Warto wybierać te, które mają dużo błonnika i są niskokaloryczne! Dodatkiem w diecie jest możliwość spożycia dwóch przekąsek, które nie będą przekraczać 100-200 kalorii. Często sięga się po krakersy z odrobiną masła orzechowego, wafle ryżowe w niewielkiej ilości, batoniki zbożowe lub garść pestek dyni.
II ETAP
W drugim etapie diety, koktajle zastępują dwa posiłki. Kierując się tą zasadą, na śniadanie można sięgnąć po biały koktajl, zielony na kolację, a na obiad zjeść ulubioną sałatkę z dodatkiem kurczaka. Dieta zezwala na spożycie zupy, jednak nie powinna ona zawierać śmietany ani mąki. Co więcej, można wprowadzić również owoce morza, ryby i owsianki.
III ETAP
Trzecim i ostatnim etapem diety jest spożywanie koktajlu na śniadanie, a pozostałe posiłki można spożywać normalnie. W tym przypadku można również sięgnąć po dwie przekąski.
Podstawowe zasady diety
Jak podczas każdej innej diety, ta również ma swoje własne zasady, których należy przestrzegać, aby miało to sens. W przypadku diety koktajlowej nie powinno się spożywać tłustych mięs, wędlin, wędzonych ryb, słodyczy i produktów z dużą ilością konserwantów. W końcu dieta ma się opierać w głównej mierze na owocach i warzywach. Co więcej, nie zaleca się spożywania więcej niż dwie filiżanki kawy i herbaty. Stanowczo powinno się zrezygnować ze spożywania alkoholu i kolorowych, słodzonych napojów. Jeśli chodzi o same posiłki, to do koktajlów lub surówek zaleca się dodawanie oleju tłoczonego na zimno. Są to bardzo ważne punkty, aby można było zauważyć efekty stosowania diety.
Warto również wspomnieć o kilku przeciwwskazaniach do stosowania diety. Pomimo tego, że jest to bogate źródło witamin, nie w każdym przypadku można ją stosować. Ze stosowania diety koktajlowej powinny zrezygnować kobiety w ciąży oraz te w okresie karmienia piersią, osoby chorujące na cukrzycę, nadczynność tarczycy, choroby układu pokarmowego oraz wszelkiego rodzaju nowotwory.
Produkty w diecie koktajlowej
Jeśli chodzi o przygotowanie koktajlu, lista owoców oraz warzyw jest wystarczająco długa, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Sięgnąć warto m.in. po jagody, gruszki, wiśnie, czereśnie, pomarańcze, ananasy, jabłka, banany, awokado, szpinak, buraki, czerwoną paprykę oraz pomidory. W późniejszych etapach diety, posiłki w tradycyjnej formie mogą zawierać mleko migdałowe lub kokosowe, indyka, kurczaka, wołowinę, tuńczyka, bataty, hummus, ziemniaki, pieczywo pełnoziarniste lub brązowy ryż.
Dieta koktajlowa – przykładowe przepisy
I KOKTAJL
- 2 starte buraki ćwikłowe
- 3 ząbki czosnku
- mały starty seler
- 5 łyżek posiekanej natki pietruszki
- łyżeczka startego chrzanu
- sól, pieprz
- woda
- olej tłoczony na zimno
II KOKTAJL
- średnia marchew
- mały burak
- jabłko
- plaster imbiru
- łyżka soku z limonki
- łyżeczka oleju z pestek winogron
III KOKTAJL
- litr gęstego soku z pomidorów
- średnio pokrojona drobno cebula
- 3 łodygi selera naciowego
- pęczek posiekanego koperku
- sól, pieprz
- olej tłoczony na zimno
Tak naprawdę koktajle można robić wedle własnego uznania. Ważne, aby trzymać się zasad diety i postępować według wyżej opisanych etapów. Jeśli wszystkie ważne punkty będą brane pod uwagę, nasz organizm zostanie oczyszczony z toksyn, a dodatkowo dostarczymy mu ogromne źródło witamin i wszystkich potrzebnych składników.