Ashwagandha w ostatnim czasie stała się bardzo popularnym suplementem diety. Czym tak właściwie jest Ashwagandha i jak działa na nasz organizm?
Ashwagandha – co to za roślina?
Witania ospała, śpioszyn lekarski, żeń-szeń indyjski to inne nazwy Ashwagandhy czyli indyjskiego zioła. Już w dawnych czasach Ashwagandha uznawana była za niezwykle cenne i przydatne zioło, szczególnie w medycznym systemie indyjskim – Ajurwedurze. Żeń-szeń indyjski występuje w krajach południowo-wschodniej Azji, oraz w Afryce czy Australii.
Ashwagandha charakteryzuje się występowaniem składników aktywnych takich jak alkaloidy oraz witanolidy. Dodatkowo wykryto również obecność saponiny, flawonoidy, kumaryny. Najcenniejszym składnikiem jest jednak korzeń witanii, który swoje zastosowanie znalazł w medycynie.
Główne właściwości Ashwagandhy
Ashwagandha to roślina adaptogenna – czyli nietoksyczna, mająca wpływ na ludzkie ciało a także umysł. Zastosowanie witanii ospałej w codziennej suplementacji pozwala zmniejszyć uczucie zmęczenia, zminimalizować zaburzenia które są wywołane stresem, a także ma pozytywny wpływ na układ immunologiczny oraz układ nerwowy. W przypadku mężczyzn można zauważyć poprawę płodności a także zwiększone libido. Kobiety natomiast suplementujące Ashwagandhę mogą zauważyć zahamowanie objawów menopauzy, zminimalizowanie dolegliwości bólowych w przypadku zapalenia stawów, bólów szyi czy innych napięć. Szczególnie warto podkreślić zastosowanie tej rośliny w przypadku wsparcia terapii depresji, stanów lękowych czy bezsenności. Wszystko powiązane jest z wystąpieniem wyżej wymienionych związków czyli:
- Witanolidy – właściwości antynowotworowe a także przeciwbakteryjne
- Glikowitanolidy – działanie adaptogenne
Ashwagandha uznana jest również za jeden ze skuteczniejszych antyoksydantów. Dodatkowymi zaletami jest również:
- Działanie kardioochronne
- Normalizowanie poziomu cukru w organizmie
- Wspomaganie leczenia chorób neurodegeneracyjnych
- Zwiększenie ilości plemników oraz lepszy ich ruchliwość
- Dzięki dużej zawartości żelaza wspomaga leczenie anemii
- Regulowanie zaburzenia cyklu menstruacyjnego
- Wpływa na siły witalne i zdecydowanie lepsze samopoczucie
- Hamowanie postępu neutropenii
- Ochrona wątroby przed działaniem substancji odżywczych
Jakie są przeciwwskazania do stosowania Ashwagandhy?
Niestety pomimo wielu drogocennych właściwości, istnieje również kilka przeciwwskazań do zastosowania Ashwagandhy. Ze względu na bezpieczeństwo oraz procesy leczenie niektórych schorzeń, nie należy przyjmować tego suplementy podczas:
- Ciąży i okresu laktacji
- Stosowania silnych środków nasennych, uspokajających
- Stosowanie leków przeciwpadaczkowych
- Przyjmowanie stale leków przeciwbólowych
- Leczenia wrzodów żołądka
Zastosowanie Ashwagandhy może wpłynąć na działanie innych leków– może nawet zwiększyć ich działanie, dlatego warto sięgnąć po opinię lekarza specjalisty. Nie należy również podawać tego suplementu dzieciom.
Skutki uboczne jaka mogą pojawić się o osób stosujących żeń-szeń indyjski to:
- Dolegliwości związane z układem pokarmowym
- Nudności
- Wymioty
- Biegunka
- Świąd
- Przebarwienia skórne
- Nadczynność tarczycy
Jak wybrać dobry i pełnowartościowy suplement z Ashwagandhą?
Aby wybrać odpowiedni produkt, należy poprosić o pomoc dobrego farmaceutę lub lekarza. Reklamy w telewizji czy radiu nie zawsze będą dla nas dobra wskazówką. Najprostszym sposobem będzie zakup suplementy w formie tabletek/kapsułek. Można również zdecydować się na herbatę, krople czy proszek, który dodatkowo wymaga gotowania i sporządzenia odpowiedniego „napoju”. W przypadku kapsułek zaleca się aby w składnie znajdowało się powyżej 2,5% witanolidów (od 160 do 300 mg ekstraktu z witanii ospałej). Stosowanie Ashwagandhy z mniejszą wartością nie będzie przynosiło efektów. Warto również dokładnie przeczytać ulotkę i zapoznać się z dawkowaniem. Bardzo ważną kwestią jest stosowanie Ashwagandhy przez okres 2 miesięcy, a następnie odstawienie na miesiąc czasu suplementacji. Tabletki należy stosować po posiłku popijając dużą ilością wody. Efekty zazwyczaj widoczne są po około 4-6 tygodniach.