Zmiany skórne występujące na twarzy i ciele mogą pojawić się w każdym wieku. Spowodowane są one wieloma czynnikami i nie należy ich lekceważyć. Niektóre z nich mogą mieć podłoże poważnych chorób.
Czym są zmiany skórne?
Zmiany skórne na twarzy i ciele, u dzieci i dorosłych mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Niektóre są charakterystyczne tylko dla jednej choroby, inne bardzo ciężko zdiagnozować. Wyróżnić możemy zmiany skórne nowotworowe oraz nienowotworowe.
Problemy skórne najczęściej są schorzeniami dermatologicznymi. Poza różnymi wykwitami, możemy zaobserwować zaczerwienienie, obrzęk lub odczuwać świąd. Lokalizacja zmian skórnych także jest nieokreślona. Mogą znajdować się tylko w jednym obszarze lub zaatakować całe ciało.
Rodzaje zmian skórnych
Najczęściej zaobserwować zmiany skórne możemy na twarzy, plecach czy dłoniach. Zdarza się też, że pojawiają się na stopach i owłosionej skórze głowy. Wtedy niezwłoczna jest konsultacja z dermatologiem i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Zmiany skórne to objaw dermatozy, czyli choroby skóry. Fachowo nazywa się je wykwitami. Bardzo często ich wygląd umożliwia postawienie prawidłowej diagnozy. Mogą być zlokalizowane na całym ciele, występować pojedynczo lub tworzyć skupiska.
Wykwity skórne dzielimy tradycyjnie na pierwotne i wtórne:
- Pierwotne – wykwity pierwotne zazwyczaj są bezpośrednim wynikiem rozwoju procesu chorobowego w skórze. Są to m.in. plamy, krosty czy grudki, które występują najczęściej. Dalej wymienić można również pęcherze, bąble czy guzki.
- Wtórne – wykwity wtórne rozwijają się z pierwotnych i są ich następstwem. Za zmianę wtórną uważa się m.in. bliznę, owrzodzenie czy strup. Najczęściej są wynikiem reakcji alergicznej, infekcji (bakteryjnej lub grzybiczej), choroby autoimmunologicznej lub genetycznej oraz działania szkodliwych czynników zewnętrznych.
Leczenie zmian skórnych
Leczenie chorób skóry w dużej mierze zależy od ich podłoża. W przypadku alergii oczywiście w pierwszej kolejności ogranicza się kontakt z alergenem. W przypadku oparzeń stosuje maści i kremy miejscowe. Natomiast w przypadku grzybic stosuje się miejscowe leki lub leczenie doustne w zaawansowanych przypadkach.
W razie wystąpienia jakiejkolwiek zmiany skórnej nie należy panikować. Jednakże jeśli zmiana utrzymuje się kilka dni, warto skonsultować się z dermatologiem. Przyczyny występowania takich zmian są różne i najczęściej indywidualne, jednak warto w takich sytuacjach udać się na odpowiednią diagnozę. Niektóre zmiany skórne mogą mieć podłoże poważnej dolegliwości lub choroby.
Czym są testy płatkowe?
Testy płatkowe to badanie mające na celu wykrycie alergenów uczulających daną osobę. Służą one do wykrywania alergii skórnych – kontaktowych. Takie testy stosuje się w celu potwierdzenia wstępnej diagnozy postawionej przez lekarza alergologa. Zmiany skórne? Testy płatkowe to jest to!
Jak wykonuje się testy płatkowe?
Naskórkowy test płatkowy wykonuje się na skórze pleców. Polega on na tym, że lekarz nasącza alergenem specjalnie do tego celu przeznaczoną bibułkę. Zdarza się również, że nakłada na specjalny plaster alergen w postaci pasty. Bibułkę lub plaster nakleja się na 48 godzin na skórę na plecach pacjenta. Skóra musi być sucha i czysta, pozbawiona owłosienia.
Wskazania wykonywania testów płatkowych
Jak już wspomniano, testy płatkowe służą do potwierdzenia wstępnej diagnozy alergologa. Jeśli podejrzewa on u pacjenta alergię kontaktową, test płatkowy pomoże ją potwierdzić. Dodatkowo dokładnie określi które substancje danego pacjenta uczulają i w jakim stopniu alergia jest nasilona. Pozwoli to na odpowiednie dobranie leków oraz ich dawki i czasu leczenia.
Objawy kwalifikujące pacjenta do przeprowadzenia testów płatkowych:
- przewlekłe, swędzące zmiany skórne
- alergiczne kontaktowe zapalenie skóry
- wyprysk atopowy w postaci zaczerwienienia, łuszczenia się i suchości skóry