Medicta Badania Laryngoskopia – co to za badanie?

Laryngoskopia – co to za badanie?

4 min czytania
0
34
laryngoskopiajpg

Laryngoskopia to specjalistyczne badanie, które polega na ogólnej ocenie stanu krtani pacjenta. Podczas badania wykorzystuje się urządzenie medyczne nazywane laryngoskopem. Kiedy należy wykonać badanie? Jak ono wygląda?

Laryngoskopia – co to takiego?

Laryngoskopia to badanie, które umożliwia trafną diagnozę zapaleń, urazów mechanicznych, guzów czy innych schorzeń w obrębie krtani. Badanie dzieli się na dwa rodzaje – laryngoskopia pośrednia oraz bezpośrednia. Do badania wykorzystywane jest specjalistyczne urządzenie medyczne – laryngoskop. Laryngoskopia należy do grupy podstawowych badań stosowanych w otolaryngologii. Pozwala ono na ogólną ocenę stanu krtani oraz uwidocznia inne struktury, np. część ustną gardła, zachyłek gruszkowaty.

Jak wygląda badanie?

Jak wspomniano, laryngoskopia dzieli się na dwa rodzaje – pośrednia i bezpośrednia. Ostateczną decyzję podejmuje laryngolog, a jego wybór uzależniony jest od symptomów schorzenia. Laryngoskopia pośrednia to nieinwazyjna metoda, która pozwala ocenić stan gardła, części krtani oraz tylnej części języka. W badaniu wykorzystywane jest źródła światła z lusterka czołowego. W przypadku konieczności pobrania wycinków błony śluzowej, możliwe jest powierzchniowe znieczulenie tylnej ściany gardła. Jest to jednak rzadko stosowana metoda. Zdecydowanie częściej specjaliści decydują się na wykonanie laryngoskopii bezpośredniej, podczas której wykorzystuje się giętkie narzędzie zwane endoskopem.

Endoskop w laryngoskopii bezpośredniej wprowadza się do nosa, bez znieczulenia. Badanie pozwala ocenić m.in. część nosową gardła, ruchomość fałdów głosowych oraz ruchy podniebienia. W razie konieczności, do endoskopu można przymocować wymienne przystawki optyczne, które wyostrzają uzyskany obraz. Lekarz używa ich również w sytuacji, kiedy musi dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Wskazania do wykonania badania laryngoskopii

Wskazań do wykonania badania laryngoskopii jest wiele. Jednak do najważniejszych z nich należą m.in.: duszności, chrypka, świsty krtaniowe, zaburzenia głosu i trudności w połykaniu. Do wizyty u specjalisty powinny nas skłonić również wszelkie urazy powodujące dysfonię, bezgłos, pogorszenie oddychania oraz kaszel. Badanie wykonuje się również w przypadku podejrzenia występowania guzów oraz brodawczaków krtani. Pamiętajmy, że do wizyty u specjalisty powinna nas zachęcić każda dokuczliwa dolegliwość.

Przygotowanie do badania

Badanie nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Powinien on jedynie usunąć woskowinę z uszu oraz dokładnie umyć zęby i język. Warunkiem koniecznym jest zabranie dotychczasowych badań. Pacjenci, którzy przewlekle chorują i zażywają leki stałe, powinny o tym poinformować lekarza.

5/5 - (1 głos)
Comments are closed.

Zobacz także

EKG – Co to za badanie i kiedy jest wykonywane?

Elektrokardiografia (EKG) to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które rejestruje elektryc…