Laryngoskopia to specjalistyczne badanie, które polega na ogólnej ocenie stanu krtani pacjenta. Podczas badania wykorzystuje się urządzenie medyczne nazywane laryngoskopem. Kiedy należy wykonać badanie? Jak ono wygląda? Szybkie menu: Laryngoskopia – co to takiego? Jak wygląda badanie? Wskazania do wykonania badania laryngoskopii Przygotowanie do badania Laryngoskopia – co to takiego? Laryngoskopia to badanie, które umożliwia trafną diagnozę zapaleń, urazów mechanicznych, guzów czy innych schorzeń w obrębie krtani. Badanie dzieli się na dwa rodzaje – laryngoskopia pośrednia oraz bezpośrednia. Do badania wykorzystywane jest specjalistyczne urządzenie medyczne – laryngoskop. Laryngoskopia należy do grupy podstawowych badań stosowanych w otolaryngologii. Pozwala ono na ogólną ocenę stanu krtani oraz uwidocznia inne struktury, np. część ustną gardła, zachyłek gruszkowaty. Jak wygląda badanie? Jak wspomniano, laryngoskopia dzieli się na dwa rodzaje – pośrednia i bezpośrednia. Ostateczną decyzję podejmuje laryngolog, a jego wybór uzależniony jest od symptomów schorzenia. Laryngoskopia pośrednia to nieinwazyjna metoda, która pozwala ocenić stan gardła, części krtani oraz tylnej części języka. W badaniu wykorzystywane jest źródła światła z lusterka czołowego. W przypadku konieczności pobrania wycinków błony śluzowej, możliwe jest powierzchniowe znieczulenie tylnej ściany gardła. Jest to jednak rzadko stosowana metoda. Zdecydowanie częściej specjaliści decydują się na wykonanie laryngoskopii bezpośredniej, podczas której wykorzystuje się giętkie narzędzie zwane endoskopem. Endoskop w laryngoskopii bezpośredniej wprowadza się do nosa, bez znieczulenia. Badanie pozwala ocenić m.in. część nosową gardła, ruchomość fałdów głosowych oraz ruchy podniebienia. W razie konieczności, do endoskopu można przymocować wymienne przystawki optyczne, które wyostrzają uzyskany obraz. Lekarz używa ich również w sytuacji, kiedy musi dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Wskazania do wykonania badania laryngoskopii Wskazań do wykonania badania laryngoskopii jest wiele. Jednak do najważniejszych z nich należą m.in.: duszności, chrypka, świsty krtaniowe, zaburzenia głosu i trudności w połykaniu. Do wizyty u specjalisty powinny nas skłonić również wszelkie urazy powodujące dysfonię, bezgłos, pogorszenie oddychania oraz kaszel. Badanie wykonuje się również w przypadku podejrzenia występowania guzów oraz brodawczaków krtani. Pamiętajmy, że do wizyty u specjalisty powinna nas zachęcić każda dokuczliwa dolegliwość. Przygotowanie do badania Badanie nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Powinien on jedynie usunąć woskowinę z uszu oraz dokładnie umyć zęby i język. Warunkiem koniecznym jest zabranie dotychczasowych badań. Pacjenci, którzy przewlekle chorują i zażywają leki stałe, powinny o tym poinformować lekarza.
Wirus HIV – co to jest? objawy, test, leczenie Wirus HIV, mianowany również ludzkim wirusem niedoboru odporności, to bardzo poważna choroba. Często mylony …
Zmiany skórne – rodzaje, leczenie Zmiany skórne występujące na twarzy i ciele mogą pojawić się w każdym wieku. Spowodowane …
Wierzbownica – czym jest i jakie ma właściowści? Wierzbownica drobnokwiatowa, od dawien dawna znana jest jako zioło, o drogocennych właściwościach leczniczych. Problemy …
Mastocytoza – przyczyny, objawy i leczenie Mastocytoza jest chorobą nowotworową mieloproliferancyjną. Zarówno kobiety jak i mężczyźni w każdym wieku są …
Mięczak zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie Mięczak zakaźny jest wirusowym zakażeniem skóry oraz błon śluzowych. Najczęściej występuje u małych dzieci, …
Bostonka u dzieci, objawy, leczenie Wirusowa choroba wieku dziecięcego, objawiająca się w charakterystyczny sposób na dłoniach, stopach i w …
Onycholiza paznokci – przyczyny, leczenie Dłonie i paznokcie są naszą wizytówką, szczególnie podczas spotkań biznesowych, towarzyskich czy rodzinnych. Brudne …
Gałganek Aliny – sprawdzony sposób na katar „Gałganek Aliny” – stara metoda naszych babć na szybkie i skuteczne leczenie kataru. O …
Karboksyterapia – wszechstronne zastosowanie CO2 Medycyna estetyczna, w ostatnim czasie bardzo prężnie się rozwija. Z jej pomocą, jesteśmy w …
Badanie moczu: wskazania, interpretacja wyników Badanie ogólne moczu to konieczność, którą należy wykonywać co najmniej raz w roku. Jest …