Rezonans magnetyczny to jedna z technik diagnostyki obrazowej. Badanie wykorzystuje silne pole magnetyczne, fale radiowe oraz komputer. Jest to bezpieczna i nieinwazyjna metoda, która pokazuje urazy, procesy chorobowe i stany patologiczne. Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym? Kiedy należy je wykonać?
Rezonans magnetyczny – co to takiego?
Rezonans magnetyczny umożliwia uzyskanie szczegółowych obrazów narządów i tkanek ciała. W czasie badania wykorzystywane są m.in.: silne pole magnetyczne, fale radiowe oraz komputer, który odpowiedzialny jest za tworzenie obrazów. Dzięki temu można zauważyć wszelkie urazy, procesy chorobowe czy stany patologiczne.
Urządzenie, które wykorzystywane jest do rezonansu magnetycznego wytwarza silne pole magnetyczne, dzięki czemu pobudza protony wodoru w naszym ciele. Następnie stosowane fale radiowe oddziałują na protony, wytwarzając odpowiednie sygnały, które są odbierane przez specjalny odbiornik w skanerze. Obróbka komputerowa pozwala na stworzenie obrazu naszych narządów wewnętrznych. Badanie rezonansem magnetycznym jest w pełni bezpieczne dla człowieka oraz nieinwazyjne.
Wyróżniamy dwa rodzaje aparatów MRI pod względem konstrukcyjnym – otwarte i zamknięte.
- Otwarty stosowany jest w przypadku osób, które boją się zamkniętych przestrzeni, mają problemy z otyłością lub znajdują się w pozycji przymusowej. Metoda otwarta umożliwia dostęp do pacjenta z trzech stron.
- Natomiast jeśli chodzi o metodę zamkniętą, pacjent zostaje umieszczony w tunelu magnesu.
Zastosowanie rezonansu magnetycznego
Rezonans magnetyczny ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Pozwala on określić stan narządów wewnętrznych oraz tkanek. Pomocny w badaniu może okazać się kontrast. Jego zastosowanie pozwala na bardzo dokładną diagnozę. Badanie rezonansem magnetycznym określa zmiany patologiczne w układzie mięśniowym i szkieletowym, a nawet w szpiku kostnym. Co więcej, możliwe jest również uwidocznienie naczyń krwionośnych, jamy serca i mięśnia sercowego.
Dodatkowo, badanie rezonansem pozwala także na wykrycie chorób ośrodkowego układu nerwowego, np. stwardnienie rozsiane czy choroba Alzheimera. Potrafi również ujawnić guzy w tkankach miękkich, guzy serca i płuc, oraz nowotwory narządów rodnych. Tak więc głównymi wskazaniami do wykonania badania są m.in.:
- choroby ośrodkowego układu nerwowego
- choroby tkanek miękkich
- schorzenia klatki piersiowej, śródpiersia i miednicy
Rezonans magnetyczny to jedno z najczęściej wykonywanych badań obrazowych. Jak widać ma wszechstronne zastosowanie i pozwala wykryć wiele nieprawidłowości naszego organizmu. Warto korzystać z badania, jeśli zależy nam na dokładnej diagnostyce. Czas uzależniony jest od badanego obszaru, a jedyny dyskomfort jaki towarzyszy pacjentowi, to konieczność utrzymania nieruchomej pozycji wewnątrz aparatu.
Rezonans magnetyczny – przeciwwskazania
Jak wspomniano, badanie jest w pełni bezpieczne dla człowieka, a przy tym bardzo pomocne. Jednak maszyna wykorzystuje silne pole magnetyczne, dlatego przed badaniem konieczny jest wywiad z lekarzem. Badaniu nie powinny poddawać się przede wszystkim kobiety w I trymestrze ciąży, oraz osoby, które w organizmie posiadają urządzenia elektryczne, takie jak np.: rozrusznik serca, neurostymulator, implant ślimakowy, pompa insulinowa czy kardiowerter-defibrylator (ICD). Wszystko dlatego, że pole magnetyczne znacząco zaburza działanie tego typu urządzeń.
Pacjent powinien również poinformować o obecnych w ciele obiektach metalowych, czyli m.in.: aparat ortodontyczny, klipsy naczyniowe, protezy i implanty czy wewnątrzmaciczne wkładki antykoncepcyjne. Działanie maszyny może doprowadzić do przemieszczenia się danych obiektów, w wyniku czego może dojść do uszkodzenia tkanek.