Olejowanie włosów jest hitem ostatnich miesięcy. Coraz więcej osób, a szczególnie kobiet, interesuje się wyglądem swoich włosów, a także świadomą pielęgnacją. Jak w prawidłowy sposób olejować włosy? Jakie korzyści daje olejowanie włosów?
Na czym polega fenomen olejowania włosów?
Pomimo iż olejowanie włosów od niedawna jest bardzo popularne, jest to bardzo stary sposób który stosowano w czasach starożytnego Egiptu. Kobiety od zawsze starały się dbać o swoje włosy, pomimo braku profesjonalnych kosmetyków, do których współczesne kobiety mają duży dostęp. Olejowanie włosów, zyskało wielu zwolenników, ze względu na szybkie odżywienie skóry, dodanie blasku i witalności. Zastosowanie oleju w szybki sposób pomaga odżywić włosy, nadać im lekkości, a także pozwala zniwelować niesforne kosmyki.
Od czego należy zacząć w olejowaniu włosów?
Aby rozpocząć przygodę z olejowaniem włosów, potrzebny nam jest tylko i wyłącznie dobry olej. Najlepszym wyborem będzie nierafinowany, nietłoczony olej w ciemnej butelce. Drogerie oraz apteki również mają w swojej ofercie specjalne oleje, który są przeznaczone do wybranego rodzaju włosa. Najrozsądniej jest dobrać olej do porowatości włosów, aby uniknąć obciążenia włosów czy innych problemów. Jednak są wśród nas również osoby, który stosują zwykłe oleje, których na co dzień, używamy w kuchni. Witaminy, tłuszcze nasycone i minerały to najcenniejsze składniki dla naszych włosów, a może je znaleźć właśnie w różnych olejach.
Jak prawidłowo olejować włosy?
Olejowanie włosów nie jest skomplikowane. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni olej, zagospodarować trochę czasu i to tyle. Pamiętaj aby przed zakupem, sprawdzić porowatość włosów, aby włosom pomóc, a nie zaszkodzić. Olejowanie włosów, krok po kroku:
- Rozczesz dokładnie swoje włosy
- W dłoniach rozsmaruj przygotowany olej
- Nakładaj olej na włosy pasmo za pasmem – najlepiej od uszu w dół, można również od skóry głowy lub na same końcówki
- Dokładnie wetrzyj olej we wszystkie włosy
- Tak nałożony olej pozostaw na minimum 30 minut ( najlepiej olejować włosy na noc dla lepszego efektu)
- Spłucz dokładnie włosy – jeżeli olej ciężko się spłukuje, nałóż odżywkę a później umyj włosy szamponem.
Taki sposób pielęgnacji włosów, można wykonywać maksymalnie 2 razy w tygodniu. Ważne jest aby robić to w miarę regularnie, aby utrzymać efekty na dłużej.
Olejowanie na sucho czy na mokro?
Olejowanie włosów, można wykonywać i na sucho i na mokro. Ogólnie metod jest sporo, jednak najpopularniejsza jest metoda na sucho, z uwagi na widoczne zaolejowane pasma. Wybór metody nie ma znaczenia, ponieważ tylko od Ciebie zależy, który rodzaj jest wygodniejszy. W przypadku włosów wilgotnych czyli umytych, ułatwia to produktom wniknięcie w głąb włosa. Warto tutaj zaznaczyć, iż nie olejujemy włosów przetłuszczonych, ponieważ wydzielone sebum utrudnia przedostanie się składników w głąb włosa.
Zalety olejowania włosów
Główną zaletą jest dostarczenie składników odżywczych, minerałów oraz witamin. Nakładanie naturalnych olejów pomoże uzyskać:
- sprężyste i elastyczne włosy
- odzyskać blask
- nadać im zdrowy wygląd
- mniej zniszczeń
- mniejsze łamanie
- szybszy wzrost
- mniejsze kruszenie końcówek
Olejowanie włosów nie wymaga doświadczenia, czy spędzania godzin przed lustrem. Wystarczy systematyczna pielęgnacja, aby uzyskać piękne i trwałe efekty. Koszt takiej pielęgnacji nie jest duży, a aplikacja jest bardzo łatwa.
Podpowiadamy jakie oleje kupić do danego typu włosa
Test na porowatość może wykonać każdy korzystając z metody dostępnej na przykład tu: test na porowatość
My jednak podpowiadamy, jakie oleje są dobre dla włosów:
- Niskoporowatych – oleje nasycone, czyli olej lniany, rycynowy ,słonecznikowy, kokosowy, masło shea
- Średnioporowatych – oleje jednonienasycone, czyli oliwa z oliwek, olej rycynowy, olej sezamowy, olej arganowy czy rzepakowy
- Wysokoporowatych – oleje wielonienasycone czyli oleje lniane, konopne, olej z czarnuszki , olej z pestek dyni czy orzechów włoskich
Lśniące, zdrowe i piękne włosy są dla wielu z nasz ważnym elementem wyglądu. Warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, oraz suplementacji. Na wygląd naszych włosów, prócz genetyki wpływ ma również to w jaki sposób o nie dbamy. Nadmierne suszenie, prostowanie, spanie w mokrych włosach, czy stosowanie mocnych produktów do stylizacji nie idą w parze ze zdrowym wyglądem włosów. Olejowanie potrafi znacznie poprawić wygląd a także kondycję naszego włosa.