Wazektomia, jest to zabieg skierowany tylko i wyłącznie dla płci męskiej. Jest to forma męskiej antykoncepcji. Ma ona na celu uniedrożnienie przewodów, a to w konsekwencji wiąże się z brakiem możliwości zapłodnienia. Co warto wiedzieć o wazektomii?
Czym jest wazektomia?
Wazektomia jest zabiegiem chirurgicznym, który wykonuje lekarz urolog lub androlog. Sterylizacja męska, bo tak tez nazywany jest ten zabieg, wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Polega ona na okresowej niepłodności mężczyzny.
Istnieją 2 rodzaje wazektomii:
- Metoda Total Vasectomy – do tej metody używany jest skalpel, a zabieg wiąże się z nacięciem moszny. Następnie lekarz usuwa fragment nasieniowodu, a oba końce są ze sobą łączone za pomocą szwów, lub specjalnych klipsów. Jest to dosyć stara metoda, i aktualne rzadko stosowana.
- Metoda kanadyjska – czyli metoda bez użycia skalpela. Lekarz poprzez skórę znajduje nasieniowód, następnie zakłada specjalny zacisk. Ta metoda nie wymaga nacięcia, jednak wiąże się z rozwarstwieniem powłoki skórnej. Metoda kanadyjska nie wymaga zakładania szwów, jest także mniej inwazyjną metodą.
Wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania zabiegu wazektomii
Wazektomia jest zabiegiem który kierowany jest do mężczyzn. Jednak z uwagi na jej charakter, warto dobrze przemyśleć swoją decyzję. Najczęściej na ten zabieg decydują się mężczyźni w stałych związkach, i zazwyczaj posiadają już dzieci. Decyzję o zabiegu podejmują wspólnie z partnerką.
Jednak oprócz podjętej decyzji wskazaniem do zabiegu są również:
- Dziedziczna choroba genetyczna – aby nie przekazywać na dalsze pokolenia
- Zagrożenie życia lub poważna choroba partnerki – ciąża mogłaby tylko pogorszyć jej stan zdrowia
- Nieskuteczne inne formy antykoncepcji lub brak możliwości ich zastosowania
Natomiast do przeciwwskazań należą takie czynniki jak:
- Kryzys małżeński
- Mężczyzna sam decyduje że nie chce więcej dzieci
- Młody wiek
- Nacisk ze strony partnerki
- Chęć „korzystania z chwili” bez konsekwencji w postaci ciąży
Rekonwalescencja po zabiegu – jak długo trwa?
W przypadku metody kanadyjskiej, rekonwalescencja opiera się głównie na powstrzymaniu od współżycia do czasu zagojenia się powłoki skórnej. W przypadku dolegliwości bólowych, pacjent może zażyć leki przeciwbólowe, jednak zazwyczaj nie jest to konieczne. W okresie 2 tygodni, pacjent powinien też unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Warto pamiętać o odpowiedniej higienie, oraz noszeniu przewiewnej bielizny. W przypadku jakichkolwiek dolegliwości bólowych, gorączki, zaczerwienienia czy dużego dyskomfortu, należy skontaktować się z lekarzem. Może to być oznaka infekcji.
Czy wazektomia jest skuteczna?
Mężczyźni którzy poddali się wazektomii, aby mieć pewność że zabieg się powiódł, powinni dodatkowo między 12-14 tygodniem po zabiegu wykonać badanie nasienia. W przypadku potwierdzenia, że nasienie nie zawiera plemników, partnerka nie musi w dodatkowy sposób się zabezpieczać. Prawidłowo wykonana wazektomia, dale praktycznie 100% zabezpieczenie przed ciążą. Warto jednak pamiętać, że zabieg nie chroni przed chorobami, które przenoszone są drogą płciową.
Działanie wazektomii – od kiedy można bezpiecznie współżyć?
Aby stosunek nie zakończył się nieplanowaną ciążą, należy stosować dodatkowe zabezpieczenie. Pomimo że plemniki nie dostają się już do nasienia, należy pamiętać że nadal są one w nasieniowodzie. Dlatego lekarze zalecają, aby w przez okres 3-6 miesięcy „wypłukiwać” nasieniowody, i dodatkowo się zabezpieczać. Badanie nasienia odgrywa dlatego tak kluczową rolę, wtedy można mieć pewność, że w nasieniowodzie nie pozostały plemniki.
Czy po wazektomii mogą wystąpić jakieś powikłania?
Tak, jest to zabieg który ingeruje w nasze ciało i jego funkcjonowanie. Jak po każdym innym zabiegu, mogą wystąpić powikłania. W przypadku wazektomii, są one niezwykle rzadkie. Do takich powikłań należą:
- Obrzęk
- Stan zapalny
- Ból i dyskomfort
- Krew w nasieniu
- Zapalenie jądra
- Krwiak na mosznie
- Odtworzenie ciągłości nasieniowodu
- Ziarniak spermy
Warto również zaznaczyć, że pierwsze stosunki po zabiegu, kończące się wytryskiem mogą być nieco bolesne.
Ile kosztuje wazektomia?
Cena wazekmtomii nie jest wysoka, jest to koszt między 2000 -3000 złotych. Cena uzależniona jest od zastosowanej metody, miejsca w jakim zabieg jest wykonywany, a także doświadczenia lekarza. Warto jednak zwrócić uwagę, że zabieg wykonuje się raz i nie wymaga on dodatkowych opłata. W przypadku stosowania antykoncepcji przez kobiety, koszty są o wiele większe.
Czy można wykonać zabieg odwracający wazektomię?
Wazektomię wykonuje się u mężczyzn, którzy są pewni, że nie chcą posiadać więcej dzieci, lub po prostu ich nie chcą wcale. Zabieg ma na celu, stałe uniedrożnienie przewodów. Jednak z uwagi na stale rozwijająca się medycynę, jest możliwość odwrócenia wazektomii. Z medycznego punktu widzenia, przywrócenie drożności nasieniowodów, jest bardzo trudne i skomplikowane. Duże znaczenie odgrywa również czas który upłynął od zabiegu. Zabiegu które zostały wykonane wiele lat temu, dają małe szanse na powodzenie. Płodność po udanym zabiegu, może wrócić najwcześniej po około roku. Czasami dodatkowo trzeba zastosować sterydy. Niestety rewazektomia wiąże się z bardzo wysokimi kosztami, nawet do 25 000 złotych.
Zalety wazektomii – podsumowanie
Wazektomia jako najskuteczniejsza i ogólnodostępna forma antykoncepcji, jest coraz bardziej popularna. Nie wymaga tak jak w przypadku kobiet, częstych wizyt u lekarza po receptę, czy umawiania się na wizytę kontrolną. Oprócz równie atrakcyjnej ceny, do zalet zaliczamy:
- Brak strachu przed rodzicielstwem
- Spokojniejsze życie seksualne
- Lepszy wpływ na życie małżeńskie
- Dłuższe życie mężczyzn po zabiegu
- Brak hospitalizacji i długiej rekonwalescencji
- Wysoką skuteczność
- Brak wpływu na libido – nie zmniejsza popędu seksualnego
- Nie wpływa na gospodarkę hormonalną
- Pozwala w pełni korzystać z życia seksualnego
- Pozwala na stosunek w dni płodne
- Zabieg jest trwały
Ciekawostka!
Wazektomia w Polsce nie jest zabroniona ani karana, nie ma regulacji prawnych odnoszących się bezpośrednio do stosowania tego zabiegu.