Regularne wizyty u proktologa a profilaktyka chorób przewodu pokarmowego
Cykliczne wizyty kontrolne u lekarza proktologa to podstawowe działania profilaktyczne, o jakie warto zadbać szczególnie z uwagi na fakt, że wiele schorzeń, w tym rak odbytu, może rozwijać się bez wyraźnych objawów. Wówczas ich wczesne wykrycie daje największą szansę na wdrożenie szybkiego i skutecznego leczenia.
Częstotliwość wizyt w gabinecie proktologa jest uzależniona od kilku aspektów, takich jak wiek pacjenta, dotychczasowa historia chorób czy występowanie określonych czynników ryzyka. W przypadku osób, które skończyły 50. rok życia, zazwyczaj rekomenduje się wykonywanie badań proktologicznych co 5-10 lat.
Wizyta u lekarza proktologa – kiedy jest konieczna?
Dolegliwości ze strony dolnego odcinka przewodu pokarmowego bywają niesłusznie postrzegane jako dość krępujące i wstydliwe, co skutecznie powstrzymuje wielu pacjentów przed szybką konsultacją u specjalisty. W praktyce jednak nie warto z tym zwlekać, a w przypadku zauważenia u siebie niepokojących objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza. Szybka interwencja może mieć bowiem kluczowe znaczenie dla procesu leczenia.
Wśród sygnałów sugerujących konieczność umówienia wizyty u lekarza proktologa wymienia się wystąpienie dolegliwości takich jak:
- ból, swędzenie, pieczenie lub odczuwalny dyskomfort w okolicy odbytu;
- krwawienie w trakcie wypróżniania;
- permanentne uczucie niepełnego wypróżnienia;
- ból odbytu nasilający się podczas wypróżniania;
- nietrzymanie stolca i/lub gazów;
- przewlekłe biegunki lub zaparcia;
- zmiana kształtu lub konsystencji stolca;
- zmiana rytmu wypróżnień niezwiązana ze zmianą diety;
- nietypowe wydzieliny (np. śluz, ropna wydzielina);
- w przypadku kobiet – zaobserwowane zmiany w odbycie występujące po przebytym porodzie siłami natury.
Przygotowanie do konsultacji proktologicznej – o czym pamiętać?
Planując wizytę u lekarza proktologa, warto przygotować dotychczasową historię choroby i najświeższe wyniki badań, jeśli pacjent takimi dysponuje. Sama wizyta w gabinecie proktologicznym nie wymaga jednak specjalnego przygotowania. W miarę możliwości zaleca się wypróżnienie przed wizytą, a także zadbanie o odpowiednią higienę okolicy odbytu.
W sytuacji występowania dolegliwości takich jak biegunka czy krwawienie podczas wypróżniania – warto już na pierwszą wizytę u lekarza przynieść próbkę kału, co pozwoli skrócić proces diagnostyczny i szybciej wdrożyć odpowiednie leczenie.