Medicta Badania Czym są badania laboratoryjne?

Czym są badania laboratoryjne?

6 min czytania
0
37
badania laboratoryjne
Diagnostyka laboratoryjna jest dyscypliną w dziedzinie medycyny, której głównym zadaniem jest charakterystyka składów oraz parametrów biologicznych i fizykochemicznych naszej krwi bądź innych materiałów, które pobierane są od pacjenta.

Czym są badania laboratoryjne?

Badania laboratoryjne, inaczej nazywane diagnostyką laboratoryjną, to nic innego, niż pobranie odpowiednich materiałów od pacjenta w celu ich dokładnej analizy. Takie badania są jednym z wielu ważnych elementów profilaktyki chorób lub nowotworów.

Diagnostyka laboratoryjna prowadzona jest in vitro, z pomocą technik mikroskopowych, biochemicznych, immunologicznych lub bakteriologicznych. Metoda in vitro służy odpowiedniej analizie oraz rozpoznaniu schorzenia bądź bardziej poważnej choroby. Używana także jest do kontrolowania oraz regularnego monitorowania leczenia.

Przygotowania do badań

Aby wynik badań był rzetelny oraz badanie posiadało jakąkolwiek wartość diagnostyczną należy się do niego odpowiednio przygotować. Ten element jest niezwykle ważny, ponieważ nieodpowiednie przygotowanie do badania sprawi, że wynik nie będzie wiarygodny. Należy pamiętać, że badania wykonujemy w celu dokładnej analizy oraz interpretacji niepokojących nas objawów lub wykluczenia niektórych schorzeń bądź poważnych chorób.

Proces przygotowań do badań laboratoryjnych jest zróżnicowany, a szczegóły uzyskamy u lekarza zlecającego. Jednak niezmienne w większości badań jest powstrzymanie się od spożywania jakichkolwiek posiłków na ok. 8-10 godzin przed jego wykonaniem. Ważne jest także to, aby na takie badanie udać się na czczo. W niektórych przypadkach zalecane jest również samo przepłukanie jamy ustnej wodą zamiast używania past czy płynów do płukania zębów.

Wykonywanie badań

Badania laboratoryjne (najważniejsze badania krwi), w celu profilaktyki, powinny być wykonywane przynajmniej raz do roku. Zaletą wykonywania takich badań ten jeden raz w roku, jest możliwość wczesnego wykrycia schorzeń bądź chorób, o których nie mieliśmy pojęcia. Pozwalają one także na analizę niepokojących nas objawów, czy na regularne monitorowanie zmian, spowodowanych leczeniem.

Badanie krwi należy do najważniejszych tylko dlatego, że niemal wszystkie schorzenia czy choroby tworzą zmiany w składzie bądź obrazie naszej krwi. Plusem wykonywania laboratoryjnych badań krwi jest fakt, że pomogą nam one określić, jak wielkie jest ryzyko zachorowania na choroby, które mogą nas powitać w przyszłości.

Cennik badań laboratoryjnych

Aby wykonać rutynowe badania można poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie. Zdarza się nawet, że lekarz zleci je sam. Jednak o zdrowie warto zatroszczyć się samemu, a obecnie wiele laboratoriów oferuje nam wykonanie takich badań za niewielką opłatę.

Cennik badań laboratoryjnych jest dość zróżnicowany, a wszystko zależy od placówki. Jednak jak wiemy, na zdrowiu nie warto oszczędzać. Można natomiast oszacować ceny diagnostyki laboratoryjnej.

Przykładowe ceny poszczególnych badań:

 • Mocz – badania ogólne – ok. 7 – 10 zł
 • Morfologia krwi – ok. 10 – 15 zł
 • Pasożyty bądź ich jaja w kale – ok. 15 zł
 • Cholesterol całkowity – ok. 8 zł
 • OB – ok. 5 zł
 • Utajona krew w kale – ok. 15 – 20 zł
 • Grupa krwi – ok. 35 – 45 zł
 • Badania witamin – ok. 30 – 150 zł (w zależności od badanej witaminy)
 • Żelazo, wapń, magnez, sód, potas  – ok. 7 – 10 zł
 • APTT – czas krzepnięcia – ok. 10 zł
 • Osmolalność moczu – ok. 20 – 25 zł
 • Płytki krwi – ok. 10 zł

Jak widać badania nie są drogie, ani nie zabierają zbyt długo czasu. Wystarczy, aby zastosować się do zaleceń lekarza oraz przybyć na pobranie odpowiednich materiałów. Następnym krokiem jest ich odpowiednia analiza, dlatego też warto udać się wraz z wynikami na konsultację lekarską. Wtedy otrzymamy wszystkie niezbędne informacje na temat naszego aktualnego stanu zdrowia, ewentualnie dalszych kroków w stronę leczenia, w przypadku wykrycia niepokojących chorób.

5/5 - (1 głos)
Comments are closed.

Zobacz także

EKG – Co to za badanie i kiedy jest wykonywane?

Elektrokardiografia (EKG) to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które rejestruje elektryc…