Poznaj podstawowe informacje na temat POChP
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest chorobą układu oddechowego wywołaną stanem zapalnym, który jest konsekwencją długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe. Najczęściej są to pyły, gazy i dym tytoniowy.
POChP prowadzi do nieodwracalnych zmian układzie oddechowym, powodując ograniczenie przepływu powietrza w dolnych drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych.
To jest ważne:
WHO ocenia, że do 2030 roku POChP może stanowić trzecią najczęstszą przyczynę umieralności na świecie.
Współcześnie Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc coraz częściej klasyfikuje się jako chorobę ogólnoustrojową. Może współwystępować z szeregiem innych chorób, takich jak m.in.: osteoporoza, cukrzyca, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.
Więcej o tym, co to jest POChP, przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/.
Czynniki ryzyka POChP. Kto najczęściej choruje?
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest utożsamiana przede wszystkim z palaczami wyrobów tytoniowych, jak również z osobami narażonymi na palenie bierne. Rzeczywiście, jest to największa grupa pacjentów, u których diagnozuje się POChP. Trzeba natomiast podkreślić, że choroba zagraża także osobom, które nie palą i nigdy nie paliły.
Wzrost liczby przypadków POChP w dobie spadającej liczby palaczy wyrobów tytoniowych, najczęściej tłumaczy się pogorszeniem jakości powietrza. To smog i tworzące go toksyny stanowią coraz większy czynnik ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
Nie zapominajmy również o czynnikach środowiskowych występujących w niektórych profesjach. Pyły, gazy czy opary chemiczne to coś, z czym na co dzień mają do czynienia m.in. górnicy, hutnicy, metalurdzy, rolnicy, budowlańcy, operatorzy maszyn, pracownicy magazynu, pracownicy produkcji, sprzątaczki, fryzjerki, kosmetyczki czy pracownicy zakładów chemicznych.
To jest ważne:
Każda osoba po 40. roku życia, która znajduje się w jednej z powyższych grup ryzyka, a przy tym obserwuje niepokojące objawy ze strony układu oddechowego, powinna profilaktycznie skonsultować to z lekarzem pierwszego kontaktu.
Co to jest POChP? Poznaj objawy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc
POChP może przez długi czas rozwijać się bezobjawowo lub dawać skąpe, nieswoiste objawy, co opóźnia i utrudnia diagnostykę. Ważne jest zatem, aby wiedząc, co to jest POChP, nie lekceważyć nawet z pozoru niegroźnych, zwłaszcza nasilających się objawów, takich jak:
- Przewlekły kaszel – czyli taki, który utrzymuje się przez dłuższy czas, nie ma charakteru napadowego i nasila się pod wpływem czynników drażniących, jak dym tytoniowy, kurz czy zanieczyszczone powietrze.
- Duszność – duszność to szczególnie niepokojący objaw, zwłaszcza wtedy, gdy występuje nie tylko w trakcie wysiłku, ale też w fazie spoczynkowej.
- Odkrztuszanie plwociny – czyli gęstej wydzieliny z płuc, również o ropnym charakterze. Jeśli w plwocinie widoczne są ślady krwi, to jest to sygnał alarmowy, aby pilnie zgłosić się do lekarza.
- Obniżona tolerancja wysiłku– w zaawansowanym stadium POChP chora osoba może być całkowicie niesamodzielna, mając trudności nawet z wykonywaniem tak podstawowych czynności, jak ubranie się, umycie, przyrządzenie sobie posiłku etc.
Jeśli obserwujesz u siebie takie objawy, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza POZ. Lekarz przeprowadzi podstawowe badanie osłuchowe, zbierze wywiad i podejmie decyzję, czy wskazane jest skierowanie pacjenta na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej.
To warto wiedzieć:
Podstawowym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce POChP jest spirometria.
Czy POChP poddaje się leczeniu?
POChP nie można wyleczyć, ponieważ choroba powoduje nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych. Można natomiast wdrożyć terapię, która ma na celu zmniejszenie nasilenia objawów choroby. Daje to szansę na zachowanie samodzielności i utrzymanie relatywnie dobrego komfortu życia.