Dbanie o skórę głowy to bardzo ważny aspekt zarówno wizualny, jak i zdrowotny. Odpowiednia pielęgnacja, jak również codzienna higiena, choć są bardzo ważne, to nie jedyne działania, które należy wykonywać w tym temacie. Niekiedy dochodzi do niemiłych oraz wstydliwych zaburzeń, które mogą objawić się np. łuszczycą. Czym jest łuszczyca głowy? Jak wygląda? Jak ją rozpoznać? Jakie daje objawy i jak z nią sobie poradzić?

Cechy, objawy i rozpoznanie łuszczycy głowy

Łuszczyca głowy to przewlekła choroba, która może wystąpić niemalże u każdego bez względu na wiek czy płeć. Z medycznego punktu widzenia jest to przewlekły stan zapalny, który można bez problemu rozpoznać u siebie czy bliskich. W początkowym stanie może być ona mylona ze zwykłym łupieżem. Dlatego też jest to często bagatelizowany problem. Warto więc w przypadku zauważenia u siebie pewnych zmian, skontrolować skórę głowy, udać się do specjalisty – dermatologa. Cechą charakterystyczną może okazać się stan skóry, jej wygląd, jak również rozprzestrzenianie się choroby w okolice czoła, karku czy skroni.

Do głównych cech i objawów tej przewlekłej choroby należą m.in.:

  • czerwone, wystające grudki na skórze głowy,
  • świąd,
  • pieczenie,
  • nawarstwienie naskórka,
  • łuszczenie się skóry,
  • wypadanie włosów,
  • charakterystyczne jasne łuski pojawiające się na głowie,
  • pękanie skóry,
  • krwawienie i wiele innych.

Najczęstszymi objawami są te związane bezpośrednio ze skórą i obejmujące okolice głowy. Odpadające łuski mogą przypominać łupież, jednak czerwone wybroczyny na skórze powinny zaniepokoić chorego.

Skąd bierze się łuszczyca głowy? Jakie są jej przyczyny? Czy można ustrzec się przed powstaniem tego rodzaju stanu zapalnego?

Przyczyny powstawania łuszczycy w obrębie głowy

W wielu przypadkach na rozwój łuszczycy nie ma się wpływu, gdyż z oceny fachowców wynika, iż jest to schorzenie genetyczne. Choroba ta może być dziedziczona od poprzednich pokoleń. Dlatego też, w przypadku, gdy w rodzinie wystąpił już taki problem należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią  higienę i zabiegi pielęgnacyjne włosów i głowy.

To jednak nie jest jedyne podłoże łuszczycy. Kolejnym czynnikiem wywołującym problemy skórne może być obniżona odporność lub upośledzony układ immunologiczny. Ponadto warto zwrócić uwagę również na inne czynniki środowiskowe takie jak: alkohol, używki, stres, urazy, infekcje i inne choroby, wykonywanie na skórze tatuaży, nieodpowiednia dieta, stres czy brak regularnej higieny.

Spore ryzyko powstawania łuszczycy towarzyszy również okresowi rozwojowemu. Dojrzewanie nastolatków wywołuje pewne procesy w organizmie, które mogą w efekcie powodować zgrubienie, zaczerwienienie a następnie opadanie charakterystycznych jej fragmentów tzw. łusek. Na szczęście łuszczyca nie jest zaraźliwa o czym więcej możesz przeczytaj tutaj.

Leczenie łuszczycy głowy – jak poradzić sobie z chorobą?

Odpowiednio szybka oraz specjalistyczna diagnoza daje szansę na kontrolowanie przebiegu stanu zapalnego. Niestety, ponieważ jest to schorzenie przewlekłe całkowite wyleczenie jest niemożliwe. Odpowiednie działania oraz postępowanie zgodnie z zaleceniami dermatologa może skutecznie złagodzić przebieg choroby. Leczenie objawowe powinno zawsze odbywać się pod okiem specjalisty, który w terapii może zapisać stosowanie leków, specjalnych maści czy kremów. Tego rodzaju środki mogą skutecznie złagodzić świąd, pieczenie, zmniejszyć zaczerwienienie, a także przyśpieszyć, a następnie chwilowo zahamować łuszczenie się skóry.

Problem łuszczycy to nie tylko fizyczne zaburzenie. Złe podejście do terapii leczniczej, brak oczekiwanych efektów czy całkowite zaniedbanie problemu może wpływać na psychikę człowieka. Widoczne zmiany na skórze, niekiedy nieprzyjemny zapach czy drażniące uczucie swędzenia może doprowadzić do załamania nerwowego, depresji czy permanentnego wstydu.

W procesie leczenia i gojenia się skóry warto zwrócić uwagę na kilka innych, ważnych aspektów. Terapię należy wspomagać środkami takimi jak: spożywanie naparów z odpowiednio dobranych ziół, stosowanie odpowiedniej diety i suplementacji oraz dobieranie zalecanych i prawidłowo dobranych kosmetyków.

Comments are closed.