Aminokwasy – czym są?
Aminokwasy stanowią podstawowy element budulcowy białka w ludzkim organizmie. Węgiel, azot, tlen, wodór oraz siarka to podstawowe składniki aminokwasów. Synteza białka to nie wszystko, czym mogą zachwycić aminokwasy, bowiem tworzą one również inne związki aktywne biologicznie oraz wykorzystywane są do celów energetycznych. Aminokwasy to tzw. ”cegiełki”, ponieważ są częścią układanki odpowiedzialnej za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Należą one do związków organicznych, czyli pochodzących od organizmów żywych. Dlatego warto zadbać o ich regularne dostarczanie do organizmu, bo ich nieodpowiednia ilość może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Osoby, które są w ciągłym ruchu lub aktywne sportowo powinny zwrócić szczególną uwagę na ich prawidłową ilość w organizmie. Ponadto, aminokwasy dzielą się na dwie grupy – endogenne i egzogenne. Jak wygląda ich podział?
Jak wygląda podział aminokwasów?
Aminokwasy to organiczne związki chemiczne będące podstawowym budulcem białek. Dodatkowo dzielą się na dwie grupy i są tak samo istotne dla organizmu. Endogenne to te, które ludzki organizm może syntetyzować samodzielnie. Natomiast egzogenne muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Skomponowanie posiłków w taki sposób, aby zachować równowagę pomiędzy niezbędnymi składnikami bywa trudne. Obecnie aminokwasy można dostarczać do organizmu nie tylko za pomocą posiłków. Jeśli komuś zależy na idealnych ilościach potrzebnych składników, można zasięgnąć po suplementy lub wlewy dożylne.
Rola aminokwasów w ludzkim organizmie
Wiadomo, że aminokwasy są podstawowym elementem budulcowym białek. Jednak to nie wszystko, bowiem dzięki nim możliwa jest również synteza niektórych neuroprzekaźników, hormonów, zasad purynowych, pirymidynowych czy porfiryny. Właściwości aminokwasów są niezwykle ważne dla człowieka, a ich niedobór może mieć nieprzyjemne skutki dla zdrowia. Ponadto, aminokwasy mogą ulegać wielu przemianom, przez co umożliwiają wytwarzanie energii i powstawanie tłuszczy oraz węglowodanów. Dodatkowo, mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie wątroby, ośrodkowego układu nerwowego i układu krwiotwórczego.
Prawidłowa ilość aminokwasów w organizmie
Niezrównoważona i niezdrowa dieta może przyczynić się do niedoboru lub nadmiaru potrzebnych składników. Aktualnie mowa o białkach, które są podstawowym elementem dla organizmu. Ich niedobór może przyczynić się do negatywnych skutków dla zdrowia. Niedobór aminokwasów najczęściej objawia się zmęczeniem, drażliwością, bólami głowy, a nawet depresją. Jednak w momencie, kiedy organizm odczuwa znaczne braki, dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia. Wtedy ludzie mogą się spotkać z obrzękami, pogorszeniem stanu włosów oraz stłuszczeniem wątroby.
Wbrew pozorom, dobre składniki można również ”przedawkować”. Nadmiar aminokwasów zwykle prowadzi do ich nasilonego rozpadu i są wykorzystywane jako źródło energii. Zbyt duża ilość objawia się także kwasicą, kamieniami nerkowymi i wzmożonym wydalaniem wapnia wraz z moczem. Warto więc mieć na uwadze dostarczanie ich prawidłowej ilości.
Wlewy witaminowe z aminokwasami
Oprócz dostarczania cennych składników do organizmu wraz z pożywieniem, wiele osób decyduje się na suplementację lub kroplówkę. W przypadku suplementacji nie można oczekiwać natychmiastowych oraz niebywałych efektów, ponieważ większa część zostaje wydalona wraz z moczem i potem. Natomiast z pomocą nadchodzą wlewy witaminowe, których działanie zostało potwierdzone. Kroplówki znacznie poprawiają ogólną wydolność organizmu, zapobiegają też rozpadowi tkanki mięśniowej podczas intensywnego treningu.
Przed podaniem kroplówki konieczna będzie konsultacja z lekarzem, ponieważ na tej podstawie będzie on mógł dobrać odpowiednie składniki oraz ich ilość. Aminokwasy podawane są dożylnie, ponieważ taka forma jest najszybsza oraz najbardziej skuteczna. Bezpośrednio po podaniu kroplówki, pacjent odczuwa przypływ energii i znacząco poprawia się jego samopoczucie. Czas trwania waha się od 30 do 60 minut, w zależności od dawki.
Efekty kroplówek witaminowych są zaskakujące, ponieważ uzupełnią one każdy niedobór potrzebnych składników. Wszystko odbywa się w pozycji siedzącej, a kroplówka podawana jest za pomocą wenflonu. Dodatkowo, nie posiadają one żadnych efektów ubocznych, są wręcz zalecane osobom, które są w ciągłym ruchu lub intensywnie uprawiają sport.