Zmarszczki na twarzy to naturalna oznaka starzenia się skóry, która dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet. W zależności od predyspozycji genetycznych, czynników zewnętrznych oraz lokalizacji, są one mniej lub bardziej widoczne. Najczęściej, istotny problem estetyczny, mający wpływ na naszą samoocenę i samopoczucie, stanowią zmarszczki tworzące się w okolicy oczu. Z uwagi na specyficzną budowę skóry w tym miejscu, jest ona bardziej podatna na utratę elastyczności i wcześniejsze starzenie. Problemowi może jednak skutecznie zaradzić współczesna medycyna estetyczna. Sprawdźmy, jakie zabiegi są najczęściej wybierane do redukcji zmarszczek pod oczami i przywracania młodego wyglądu.
Co wyróżnią skórę w okolicy oczu?
Zacznijmy od tego, że skóra wokół oczu posiada kilka unikalnych cech, które odróżniają ją od innych obszarów twarzy. Po pierwsze, jest ona najcieńsza na całym ciele – jej grubość wynosi około 0,5 mm, podczas gdy w niektórych miejscach sięga nawet 4 mm. To sprawia, że jest bardzo delikatna i podatna na uszkodzenia. W okolicy oczu występuje także naturalny ubytek tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicy kości jarzmowej, co wpływa na utratę jędrności i większą podatność na widoczne oznaki starzenia.
W przeciwieństwie do innych obszarów ciała, na skórze wokół oczu nie występują gruczoły potowe. Posiada także znikomą ilość gruczołów łojowych, zajmujących się produkcją sebum o właściwościach nawilżających. Przez to, okolica oczu jest bardziej podatna na przesuszenie oraz szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.
Skóra wokół oczu ma delikatne naczynia krwionośne, ponadto jest słabo ukrwiona i ma tendencję do pojawiania się obrzęków. Delikatne naczynia krwionośne, które są bardziej widoczne, gdy jesteśmy zmęczeni lub jest nam zimno, przyczyniają się do powstawania cieni pod oczami, potęgujących efekt szarej i pozbawionej blasku twarzy.
Na tworzenie się zmarszczek bardzo mocno oddziałują również mięśnie, które odpowiadają za mimikę oraz ruchy oczu. Mięsień okrężny oka wykonuje około 20 tysięcy ruchów dziennie! Częste mrużenie oczu, marszczenie brwi czy nawet uśmiechanie, będzie więc przyczyniać się do powstawania licznych zmarszczek mimicznych w tej okolicy.
Co przyspiesza tworzenie się zmarszczek w okolicy oczu?
Zmarszczki pod oczami mogą powstawać z różnych powodów, zarówno związanych z naturalnym procesem starzenia się skóry, jak i pod wpływem czynników zewnętrznych. Warto zaznaczyć, że objawy starzenia się skóry to nie tylko zmarszczki, choć niewątpliwie jest to najbardziej widoczna oznaka.
Dotknięta działaniem upływającego czasu, okolica oczu stanie się podatna na opuchliznę. Najczęściej jest to spowodowane nagromadzeniem chłonki w tkankach podskórnych. Opuchlizna będzie nasilać wrażenie zmęczenia. W związku z utratą elastyczności, zastojami limfy oraz zanikiem tkanki tłuszczowej, po 40. roku życia zaczynają się tworzyć tzw. worki pod oczami. Skóra oraz jej tkanki stają się wiotkie, tracą dawną jędrność i napięcie. Wraz z wiekiem, okolica oczu jest bardziej sucha, wrażliwa i może zacząć się łuszczyć. Jest to spowodowane przede wszystkim nadmierną utratą wilgoci oraz spadkiem poziomu kwasu hialuronowego. Słabo dotleniona skóra pod oczami jest również bardziej narażona na pojawianie się nieestetycznych cieni, nazywanych także podkówkami.
Stopień nasilenia oraz tempo powstawania oznak starzenia się skóry pod oczami są różne w zależności od przypadku. Spore znaczenie ma codzienna pielęgnacja. Po 25. roku życia rozpoczyna się proces starzenia – dochodzi do stopniowej utraty kwasu hialuronowego oraz włókien elastynowych i kolagenowych, odpowiedzialnych za utrzymanie młodego wyglądu i jędrności. Jeśli zaniedbamy uzupełnianie ich stężenia w organizmie i nie będziemy regularnie stymulować komórek skóry do ich odbudowy – zmarszczki będą pojawiały się znacznie szybciej.
Na wyraźniejsze objawy starzenia są narażone osoby, które mają tendencję do nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne. Promieniowanie UV przyspiesza procesy powstawania zmarszczek oraz redukuje ilość kolagenu i elastyny w skórze. Delikatna, pozbawiona warstwy ochronnej okolica oczu jest znacznie bardziej narażona na jego negatywny wpływ. Dlatego, chcąc zachować zdrowie i młody wygląd twarzy na dłużej, nie możemy zapominać o właściwej ochronie przeciwsłonecznej twarzy i oczu przez cały rok.
Domowa pielęgnacja w walce ze zmarszczkami pod oczami
Czy delikatną skórę pod oczami można wesprzeć domowymi sposobami? Choć domowa pielęgnacja nie będzie wystarczająca, aby pozbyć się i wygładzić objawy starzenia, z pewnością pomoże zadbać o zdrowy wygląd i kondycję skóry.
Wśród kosmetyków w Twojej łazience nie może zabraknąć dobrego kremu nawilżającego lub serum, które zadba o utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia tej wrażliwej okolicy. Wybieraj produkty oparte na kwasie hialuronowym, glicerynie czy witaminie E. Delikatnie wklepuj krem pod oczy, unikając pocierania, aby nie podrażniać delikatnej skóry. Właściwe nawodnienie to kluczowy element młodego wyglądu, dlatego stosuj go dwa razy dziennie, każdego dnia. Od czasu do czasu, dla lepszego efektu możesz sięgnąć po maskę o działaniu kojącym i dogłębnie nawilżającym. O rozświetlenie i poprawę kolorytu zmęczonej skóry zatroszczy się serum z witaminą C.
Codziennym obowiązkowym punktem pielęgnacji jest także dokładny demakijaż całej twarzy i oczu. Stosuj do tego specjalne łagodne olejki lub mleczka, bezpieczne dla wrażliwej, cienkiej skóry w tym obszarze. Namoczony wacik przyłóż do przymkniętego oka na kilka sekund – makijaż się rozpuści bez nadmiernego pocierania. Podczas tego wieczornego rytuału możesz również wykonać delikatny masaż twarzy oraz skóry wokół oczu. Wpłynie on na poprawę krążenie krwi, usuwanie nagromadzonej limfy i chłonki oraz wspomoże jędrność. Masaż możesz wykonać opuszkami palców lub specjalnym rollerem o działaniu chłodzącym.
Nie zapominaj także o używaniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym – cienka, pozbawiona warstwy ochronnej skóra pod oczami jest szczególnie podatna na jego szkodliwe działanie. Takie kremy najlepiej stosować cały rok – wbrew pozorom zimowe słońce jest równie groźne co letnie. Ekspozycja na promienie UV nie tylko znacznie przyspiesza procesy starzeniowe i potęguje utratę nawilżenia, ale także zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka. Chroń także swoje oczy, noszą okulary z filtrem. Unikniesz tym samym nieświadomego mrużenia powiek.
Na lepszą kondycję skóry pod oczami, a także w innych obszarach ogromny wpływ ma także styl życia oraz dieta. Chcąc cieszyć się młodym wyglądem staraj się regularnie ruszać, wysypiać i zminimalizować ilość stresu. Unikaj także dotykania i pocierania okolicy oczu rękami. Pamiętaj o piciu wystarczającej dla Twojej wagi ilości wody mineralnej, zadbaj o to, co ląduje na Twoim talerzu. Szczególnie korzystne dla zdrowia są produkty bogate w antyoksydanty, witaminy i zdrowe tłuszcze, które wspomagają organizm w walce z wolnymi rodnikami.
Najskuteczniejsze zabiegi medycy estetycznej pod oczy
Najsilniejszą bronią z oznakami starzenia są regularnie wykonywane zabiegi estetyczne u profesjonalisty. Takie terapie pozwalają substancjom czynnym dotrzeć w głębokie warstwy skóry i pobudzić jej komórki do wzmożonej syntezy kolagenu czy elastyny, odpowiedzialnych za młody wygląd. Więcej na ten temat pisałam tutaj: https://katarzynaosipowicz.pl/blog/najlepsze-sposoby-na-redukcje-zmarszczek-wokol-oczu/
Prawdopodobnie najpopularniejszym zabiegiem przeciwstarzeniowym na okolicę oczu jest botoks. Toksyna botulinowa działa na zasadzie blokowania sygnałów nerwowych, które aktywują skurcze mięśni. Poprzez iniekcje botoksu wokół obszaru dotkniętego zmarszczkami mimicznymi np. kurzymi łapkami, dochodzi do kontrolowanego „paraliżu”, a co za tym idzie, mniejszego marszczenia i fałdowania skóry. Warto zaznaczyć, że botoks wygładza zmarszczki powstające w wyniku działania mięśni – nie stymuluje procesów odbudowy ani nie zapobiega starzeniu się skóry. Dlatego najlepiej połączyć go z innymi zabiegami o działaniu przeciwstarzeniowym.
Pacjentki odwiedzające gabinet Dr Katarzyny Osipowicz bardzo często decydują się na mezoterapię igłową. Zabieg polega na podskórnej iniekcji bardzo cienką igłą, indywidualnie dobranego koktajlu składników aktywnych. Mogą one zawierać m.in. kwas hialuronowy, witaminy, aminokwasy, peptydy, minerały czy antyoksydanty, które mają korzystny wpływ na zdrowie i wygląd skóry. Podczas mezoterapii okolicy oczu dodatkowo dochodzi do mikrouszkodzeń, które rozpoczynają procesy odbudowy komórkowej. Stymulowana jest synteza nowych włókien kolagenowych, co skutkuje poprawą jędrności, elastyczności i napięciu skóry pod oczami. Zabieg poprawia również mikrokrążenie i nawilżenie.
Efekty mezoterapii są widoczne już po 3-4 zabiegach i utrzymują się przez kilka miesięcy. Skóra pod oczami staje się elastyczna, a zmarszczki wygładzone.
Kolejną sprawdzoną metodą walki z oznakami starzenia są zabiegi wykorzystujące biostymulatory tkankowe. Działają stymulująco na produkcję kwasu hialuronowego, kolagenu oraz elastyny, a ponadto widocznie poprawiają kondycję skóry. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Nucleofill Soft Eyes, o trzech mechanizmach działania. Preparat składa się z wysoko oczyszczonych łańcuchów polinukleotydów (DNA i RNA), stymulujących głębokie procesy regeneracji warstw skóry. Efekty, które są widoczne stopniowo to zarówno lifting okolicy poddanej zabiegowi, poprawa przepływu krwi, redystrybucja tkanki tłuszczowej, zmniejszenie ilości wolnych rodników, zagęszczenie, uelastycznienie i nawilżenie skóry.
Skuteczną bronią w pozbyciu się zmarszczek pod oczami są także terapie laserowe. W tym celu najczęściej używa się laserów frakcyjnych, które emitują mikroskopijne wiązki światła, skupione na konkretnych obszarach skóry. Światło lasera docierając do głębokich warstw, powoduje powstawanie niegroźnych mikrouszkodzeń w strukturze skóry. To z kolei pobudza komórki do intensywnych procesów regeneracji, odbudowy kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za młody wygląd skóry. Już po 2-3 sesjach zauważysz, że okolica oczu stała się gładka, elastyczna i promienna. Efekty pozabiegowe będą Ci towarzyszyć, przez co najmniej 12 miesięcy.
Kiedy warto zacząć zwracać uwagę na właściwą pielęgnację skóry pod oczami?
Dbanie o okolicę oczu powinno być obowiązkowym punktem codziennej pielęgnacji już od wczesnej młodości. Skóra w tym obszarze jest bardzo delikatna i cienka, podlega także silnemu napięciu i ruchom mimicznym, które sprzyjają pojawianiu się zmarszczek i innych oznak starzenia.
Po 25. roku życia skóra zaczyna stopniowo tracić swoją elastyczność i mogą pojawiać się na niej pierwsze drobne zmarszczki. To najlepszy moment, aby sięgnąć po indywidualnie dopasowane kremy przeciwzmarszczkowe i nawilżające, które pomogą zachować jędrność i młody wygląd na dłużej. Jeśli masz skłonność do tworzenia się cieni pod oczami, opuchlizny, worków lub innych problemów związanymi z tą okolicą, zastosuj specjalne kremy lub serum, o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym lub rozjaśniającym.
Okolica trzydziestki to także najbardziej odpowiedni czas na pierwszą konsultację z kosmetologiem lub lekarzem medycyny estetycznej i skorzystanie z polecanych zabiegów przeciwstarzeniowych.