Medicta Badania Artroskopia – na czym polega?

Artroskopia – na czym polega?

8 min czytania
0
27
Artroskopia

Artroskopia to zabieg endoskopowy, który pozwala na dokładną diagnozę oraz ocenę urazu. Jest to mało inwazyjna metoda leczenia stawów, polegająca na wziernikowaniu, czyli oglądaniu ich wnętrza. Jak wygląda przebieg zabiegu?

Artroskopia – co to takiego?

Artroskopia to badanie, które polega na wziernikowaniu wnętrza stawu. Jest to zabieg endoskopowy, który w razie konieczności umożliwia również wykonanie zabiegu leczniczego. Artroskopię wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, tak aby pacjent nie odczuwał dyskomfortu związanego z bólem. Badanie wykonuje się w warunkach sali operacyjnej. Jest to małoinwazyjna technika diagnozowania oraz leczenia stawów. Miejsca, które najczęściej są poddawane badaniu to m.in. staw kolanowy, barkowy, biodrowy i skokowy. Zabieg artroskopii może być także przeprowadzony na nieco mniejszych stawach, np. na nadgarstkach.

Jak wygląda badanie?

Artroskopia rozpoczyna się od podania znieczulenia miejscowego lub ogólnego. Następnie chirurg nacina niewielkie otwory w skórze w okolicy stawu, po czym umieszcza w nich artroskop, czyli dren. Po chwili lekarz wprowadza roztwór soli fizjologicznej, tak aby możliwe było dokładne obejrzenie struktury stawu. Badaniu podlegają m.in. błona maziowa, chrząstki stawowe, mięśnie i wiązadła. Ten etap zabiegu nazywamy artroskopią diagnostyczną.

Jeśli w czasie oględzin zostanie stwierdzony uraz stawu, rozpoczyna się zabieg chirurgiczny. W tej sytuacji mówimy już o artroskopii operacyjnej. W zależności od uszkodzenia, lekarz wprowadza specjalne instrumenty chirurgiczne, dzięki którym będzie mógł wykonać np. rekonstrukcję wiązadła, wypłukać staw, wygładzić chrząstkę stawową czy nawet usunąć przerost błony maziowej.

Wskazania do wykonania zabiegu artroskopii

Urazy stawów najczęściej dotyczą osób uprawiających sport. Nie jest to jednak zasadą, bowiem do uszkodzenia stawu może dojść również podczas wykonywania codziennych czynności. Badanie artroskopem dostarcza lekarzom wielu istotnych informacji. Spośród wielu wskazań do zabiegu można wymienić m.in.:

  • obecność ciał obcych w stawie
  • niestabilności ruchów w stawie
  • urazy mechaniczne stawu
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • przerost błony maziowej
  • zmiany zwyrodnieniowe stawu
  • złamania śródstawowe

Do konsultacji lekarskiej powinien zachęcić ból, obrzęk, stan zapalny czy inne, równie niepokojące dolegliwości ze strony stawu. Wczesne wykrycie schorzenia pozwala na szybką interwencję ortopedyczną i chirurgiczną. Dodatkowo, ciekawostką może być fakt, że artroskopię wykonuje się również w ramach procesu diagnostyczno-leczniczego chorób nowotworowych toczących się w okolicach stawu.

Artroskopia – przeciwwskazania

Choć wiadomo, że artroskopia jest zabiegiem mało inwazyjnym dla pacjenta, istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą go dyskwalifikować. Należą do nich m.in.: poważne zaburzenia krzepnięcia krwi, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz choroby układu sercowo- naczyniowego. Lekarz nie podejmie się wykonania zabiegu również w sytuacji, kiedy w obrębie operowanego stawu ma miejsce infekcja skóry.

Zalecenia po artroskopii

Po zabiegu artroskopem pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza. Niezależnie od typu zabiegu, chory powinien pozostać w łóżku przez kilka godzin od wziernikowania stawu. Ma to na celu odciążenie kończyny. Przez kilka lub nawet kilkanaście dni, pacjent może odczuwać dyskomfort związany z bólem oraz obrzękiem w obrębie badanego stawu. Jednym z ważniejszych zaleceń na pierwsze dni po zabiegu jest nieforsowanie stawu oraz trzymanie kończyny w pozycji wyprostowanej. Jeśli wystąpi dokuczliwy ból, można sięgnąć po ogólnodostępne środki przeciwbólowe lub te, które przepisał lekarz.

Głównym celem zabiegu jest usunięcie przyczyn dolegliwości bólowych u pacjenta a co za tym idzie – przywrócenie mu jak największej sprawności. Dlatego po zabiegu kluczowa jest rehabilitacja. Pacjent powinien uzbroić się w cierpliwość i dać ”odpocząć” kończynie po zabiegu. Jeśli zabieg został przeprowadzony np. na stawie kolanowym, konieczne będzie poruszanie się za pomocą kul. Kolejne dni będą jednak wymagały więcej zaangażowania, bowiem pacjent powinien wykonywać specjalne ćwiczenia. Prowadzone są wtedy działania mające na celu przywrócenie utraconej masy mięśniowej, zakresu ruchów oraz sprawności kończyny. Proces rehabilitacji powinien być prowadzony przez doświadczonych fizjoterapeutów i dopasowany do możliwości pacjenta.

5/5 - (1 głos)
Comments are closed.

Zobacz także

EKG – Co to za badanie i kiedy jest wykonywane?

Elektrokardiografia (EKG) to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które rejestruje elektryc…