Medicta Badania Cystoskopia – co to za badanie?

Cystoskopia – co to za badanie?

6 min czytania
0
13
cystoskopia

Cystoskopia należy do podstawowych badań, które służą diagnostyce schorzeń i zaburzeń pracy układu moczowego. Badanie pozwala w dokładny sposób ocenić stan cewki moczowej i całego pęcherza moczowego. W badaniu wykorzystywany jest wziernik, inaczej nazywany cystoskopem. Jak wygląda badanie?

Cystoskopia – co to takiego?

Cystoskopia to badanie pęcherza moczowego. Do badania wykorzystuje się wziernik, zwany również cystoskopem, który wprowadza się do cewki moczowej i pęcherza. Narzędzie wyposażone jest w układ optyczny a także źródło światła, dzięki czemu możliwa jest naoczna obserwacja układu moczowego. W razie konieczności, podczas badania możliwe jest również wprowadzenie specjalnych narzędzi endoskopowych. W przypadku zaobserwowania ewentualnych nieprawidłowości, lekarz może pobrać wycinek potrzebny do badań. Cystoskopia należy do grupy badań inwazyjnych i choć nie jest przyjemna, zdecydowanie warto ją wykonać. W szczególności dotyczy to osób, które zmagają się z problemami układu moczowego.

Wskazania do cystoskopii

Cystoskopia  pęcherza moczowego, pozwala na wzrokową ocenę błony śluzowej wyścielającej pęcherz moczowy. W czasie badania niezbędnym narzędziem jest wziernik, inaczej nazywamy cystoskopem. Proces potocznie nazywa się wziernikowaniem pęcherza moczowego, a jest on pomocny w diagnostyce chorób dróg moczowych. Objawy, które powinny zachęcić pacjenta do badania cystoskopii, to m.in.:

  • długotrwałe choroby układu moczowego
  • infekcje układu moczowego
  • podrażnienie układu moczowego
  • krwiomocz
  • przetoka moczowa
  • podejrzenie wystąpienia kamicy pęcherza
  • podejrzenie wystąpienia gruźlicy pęcherza
  • podejrzenie wystąpienia nowotworu pęcherza moczowego
  • wady rozwojowe dolnych dróg moczowych
  • uszkodzenie pęcherza

Ze względu na dyskomfort, który towarzyszy pacjentowi podczas badania, w przypadku kobiet cystoskopia zazwyczaj wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Natomiast u mężczyzn częściej stosuje się znieczulenie ogólne.

Jak wygląda badanie cystoskopii?

Cystoskopia jest badaniem inwazyjnym. Lekarz za pomocą wziernika ogląda układ moczowy. Wziernik wprowadzany jest przez cewkę moczową, więc badanie nie należy do przyjemnych. Dlatego też, dla zredukowania bólu podaje się znieczulenie – miejscowe lub ogólne.

Przed badaniem pielęgniarka wprowadza żel do cewki moczowej pacjenta, który ma działanie poślizgowe i znieczulające. Lekarz dezynfekuje zewnętrzne ujścia cewki moczowej, a następnie wprowadza cystoskop. W badaniu wykorzystuje się również wodę jałową lub sól fizjologiczną, którymi wypełnia się pęcherz. Takie działanie ma na celu napięcie się ścian pęcherza, dzięki czemu lekarz ma lepszy obraz badanego organu. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Głównym uczuciem, które towarzyszy w czasie badania jest parcie na mocz i pieczenie w okolicy cewki moczowej.

Przygotowanie do cystoskopii

Badanie cystoskopii nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Jeśli osoba badana ma tendencję do nawracających infekcji dróg moczowych, lekarz często zaleca stosowanie leków przeciwbakteryjnych kilka dni przed badaniem. Należy także pamiętać, aby trzy dni przed zabiegiem zmienić dietę na lekkostrawną. Przed badaniem konieczne jest dokładne wypróżnienie pęcherza i umycie krocza, a szczególnie cewki moczowej, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji.

5/5 - (1 głos)
Comments are closed.

Zobacz także

EKG – Co to za badanie i kiedy jest wykonywane?

Elektrokardiografia (EKG) to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które rejestruje elektryc…