Tarczyca w naszym życiu odgrywa bardzo istotną rolę. Zapalenie tarczycy potocznie zwane Hashimoto, polega na niszczeniu owego gruczołu, oraz dużych problemów z gospodarką hormonalną.
Hashimoto – co to za choroba ?
Hashimoto zazwyczaj przebiega przez dłuższy okres bezobjawowo. Ponadto choroba ta, polega na leczeniu niedoczynności tarczycy. Przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, stopniowo niszczy funkcjonowanie gospodarki hormonalnej. Hashimoto, jest zaliczane do chorób autoimmunologicznych, czyli takich, które nasz układ odpornościowy atakuje gruczoł tarczycy.
Tarczyca – funkcjonowanie w organizmie.
Podczas problemów z niedoczynnością tarczycy, nasz organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości hormonów, które są niezbędne do codziennego funkcjonowania. Gruczoł swoim wyglądem przypomina motyla, jej głównym zadaniem jest produkowanie 2 hormonów:
- Tyroksyny (T4)
- Trójjodotyroniny (T3)
Tarczyca w naszym organizmie pełni bardzo ważną rolę. Nie tylko produkuje hormony, ale również ma wpływ na inne ważne funkcje naszego organizmu np.:
- Miesiączkowanie
- Oddychanie
- Pracę serca
- Działanie układu nerwowego
- Metabolizm
Hashimoto – kto może zachorować ?
Hashimoto najczęściej występuje u osób, które w rodzinie miały problemy z tarczycą. Również osoby z chorobami autoimmunologicznymi, maja większe szanse na zachorowanie. Zazwyczaj między 40-65 rokiem życie, zaczyna się problem z chorobą tarczycy. W ostatnim czasie, zwiększyła się liczba zachorowań u osób młodszych, a szczególnie kobiet. Osoby które chorują na:
- Bielactwo
- Cukrzyce
- Reumatoidalne zapalenie stawów
- Niedokrwistość
- Celiakie
- Cukrzyce typ 1
- Łuszczycę
- Toczeń
- Niedoczynność kory nadnerczy
Osoby z takimi chorobami, niestety mają duże szanse na problemy tarczycowe.
Hashimoto – jak rozpoznać ? Jakie daje objawy ?
Hashimoto jest nazywana chorobą cichą, bezobjawową, jednak jednym z głównych początkowych objawów, są powiększone wole. Nie jest to bolesny objaw, podczas leczenia tarczyca wraca do normalnych rozmiarów. Pozostałe sygnały jakie powinny nas zaniepokoić to:
- Uczucie zimna
- Zmęczenie
- Senność
- Depresja
- Obniżona koncentracja
- Zaparcia
- Zwiększenie masy ciała
- Problemy z cerą, włosami, paznokciami
- Problemy z menstruacją
- Bóle stawów
- Problemy z zapłodnieniem
- Anemia
Objawy, uzależnione są od zaawansowania choroby, oraz czasu jej trwania. Objawy rozwijają się powoli, wszystko uzależnione jest od stanu uszkodzeń tarczycy, oraz braku hormonów.
Hashimoto leczenie
Diagnostyka polega na wykonaniu szeregu badań. Podstawowym badaniem jakie musimy wykonać, jest badanie krwi, a dokładniej poziomu TSH a także T4 oraz T3. Dodatkowo lekarz może zalecić USG tarczycy. Badania trzeba wykonywać systematycznie, aby na bieżąco mieć wyniki stężenia hormonu w krwi.
Leczenie choroby, polega na unormowaniu stężenia TSH. Dawkowanie leków uzależnione jest od wieku, wagi, płci, oraz stosowania innych leków. W leczeniu stosowane są leki z lewotyroksyną, dlatego istotne jest poinformowanie lekarza o przyjmowaniu innych leków. Przyjmowanie zwykłych suplementów może mieć wpływ na wchłanianie lewotyroksyny.
Przy odpowiednim leczeniu, choroba się uspokaja, i można całkiem normalnie funkcjonować. Ważna rolę podczas Hashimoto odgrywa systematyczne przyjmowanie leków, o stałych porach. Zazwyczaj, trzeba na czczo rano przed posiłkiem przyjąć dawkę leku.
Dieta podczas Hashimoto
Dieta ma bardzo duży wpływ na walkę z zapaleniem tarczycy. Zaleca się spożywanie regularnych posiłków, bogatych w jod, selen, żelazo, cynk. Zdecydowanie nie wskazane jest, spożywanie przetworzonej żywności, fast foodów, słodkich napojów. Smażenie oraz pieczenie, również nie jest odpowiednia forma przyrządzania posiłków. Osoby chore, borykają się często z zaparciami, dlatego w ich diecie musi się znaleźć dużo błonnika.
Hashimoto w ciąży
Kobieta w czasie ciąży, muszą wykonywać badania tarczycowe. Jest to potrzebne, aby wykluczyć problemy z tarczycą. Niedoczynność tarczycy w ciąży, która nie jest leczona zwiększa szanse na urodzenie upośledzonego dziecka. Tarczyca ma ogromny wpływ, na rozwój dziecka. Kobiety które są pod stałą opieka lekarską, oraz przyjmują leki nie maja powodu do obaw. Po porodzie, trzeba w dalszym ciągu badać poziom tarczycy.
Życie z hashimoto
Pamiętaj, podczas choroby, najważniejsza rolę odgrywa systematyczne przyjmowanie leków, oraz wykonywanie badań kontrolnych. Hashimoto jest chorobą, która będzie towarzyszyć już do końca życia, więc warto dbać o odpowiednia dietę, być może warto skonsultować się z dietetykiem, który podpowie, jak odpowiednio się odżywiać. Osoby mające problem z tarczycą, często miewają alergie pokarmowe. Warto więc, zastosować się do porad specjalisty. Zmiana nawyków żywieniowych, zdecydowanie pomoże podczas choroby.