Medicta Leki Leki przeciwhistaminowe – działanie, rodzaje, przeciwskazania

Leki przeciwhistaminowe – działanie, rodzaje, przeciwskazania

5 min czytania
0
19
leki przechiwhistaminowe

Leki przeciwhistaminowe to grupa leków stosowanych w celu łagodzenia objawów alergii. Histamina może powodować objawy takie jak katar, swędzenie, łzawienie oczu, kaszel, wysypka i obrzęk.

Leki przeciwhistaminowe – czym są?

Leki przeciwhistaminowe jest to grupa leków, które często stosuje się w leczeniu objawów alergii. Alergia z kolei jest reakcją organizmu na substancje zwane alergenami, takie jak pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt, roztocza, grzyby, jad owadów, żywność oraz leki. Podczas reakcji alergicznej, nasz układ odpornościowy uwalnia histaminę, substancję chemiczną, która powoduje objawy alergii, takie jak katar, swędzenie, łzawienie oczu, kaszel, wysypka i obrzęk. Leki przeciwhistaminowe blokują działanie histaminy, łagodząc objawy alergii.

Leki przeciwhistaminowe i ich rodzaje

Istnieją dwa rodzaje leków przeciwhistaminowych: pierwszej i drugiej generacji. Leki pierwszej generacji, takie jak chlorfenamina i difenhydramina, mogą powodować senność i problemy z koncentracją. Natomiast leki drugiej generacji, takie jak cetiryzyna, loratadyna i fexofenadyna, mają mniejsze działanie uspokajające i są wybierane ze względu na nieco lepszą tolerancję. Leki przeciwhistaminowe dostępne są w kilku formach:

 • płynach
 • balsamach, kremach, żelach
 • syropach
 • kroplach do oczu
 • tabletkach
 • aerozolach do nosa
 • czopkach

Kiedy stosuje się leki przeciwhistaminowe?

Leki przeciwhistaminowe są stosowane w leczeniu alergii, takich jak alergiczny nieżyt nosa, pokrzywka, egzema alergiczna, a także w przypadku chorób alergicznych, takich jak astma.

Dodatkowo przeciwhistaminy mogą być stosowane w leczeniu objawów innych chorób, takich jak choroby autoimmunologiczne, choroby naczyniowe oraz choroby zapalne. Jednakże, przed rozpoczęciem stosowania leków przeciwhistaminowych, należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia właściwego leczenia i dawkowania, a także wykluczenia innych przyczyn objawów.

Leki przeciwhistaminowe i przeciwwskazania do ich stosowania

Leki przeciwhistaminowe są stosowane najczęściej w leczeniu objawów alergii, ale mogą również powodować niepożądane skutki uboczne. Istnieje kilka przeciwwskazań do ich zastosowania, oto niektóre z nich:

 • Ciąża i karmienie piersią – niektóre leki przeciwhistaminowe mogą przenikać do mleka matki
 • Zaburzenia układu sercowo-naczyniowego – mogą wpływać na rytm serca i nie powinny być stosowane u osób z zaburzeniami rytmu serca, chorobą niedokrwienną serca lub niewydolnością serca.
 • Zaburzenia układu nerwowego – mogą powodować senność i zaburzenia koordynacji, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwanie maszyn
 • Zaburzenia wątroby i nerek
 • Nadwrażliwość na składniki leku

W przypadku podejrzenia alergii lub konieczności stosowania leków przeciwhistaminowych należy zawsze skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania odpowiedniego leczenia i uniknięcia działań niepożądanych.

Źródło:

 1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Leki_przeciwhistaminowe
 2. https://www.nhs.uk/conditions/antihistamines/
5/5 - (1 głos)
Comments are closed.

Zobacz także

Octanisept – skuteczna dezynfekcja skóry i ran

Octanisept to dezynfekcyjny preparat zawierający octenidynę, skutecznie zwalczający bakter…