Egzema jest stanem zapalnym skóry, i boryka się z nią duża część społeczeństwa. Na jej pojawienie się ma wpływ wiele czynników wewnętrznych oraz zewnętrznych. Jak rozpoznać egzemę i czy da się ją skutecznie leczyć?
Egzema – co to takiego?
Egzema czyli termin który określa różnego rodzaju stany zapalne skóry. Choroba ta jest dosyć uciążliwa ze względu na swój przewlekły i nawracający przebieg. Dotyka osoby w różnym wieku, zaliczana jest do schorzeń skórnych, które wywołane są alergiami, wirusami, grzybami. Wyróżniamy następujące rodzaje egzemy:
- Egzogenna (kontaktowa) – spowodowana jest kontaktem z czynnikiem zewnętrznym. W tym przypadku dodatkowo możemy wyróżnić czynniki sztuczne oraz naturalne. Alergia kontaktowa, może być wywołana takimi czynnikami jak metale, kosmetyki, ubrania. Jak sama nazwa wskazuje egzema kontaktowa, najczęściej umiejscowiona jest w obszarze skóry która miała kontakt z czynnikiem alergizującym.
- Endogenna (konstytucjonalna) – spowodowana jest skłonnościami naszego organizmu do jej pojawienia.
Jakie są przyczyny egzemy?
Niestety nie ma jednoznacznej przyczyny egzemy. Wpływ na pojawienie się choroby, mogą mieć czynniki immunologiczne, środowiskowe a także genetyczne. Szacuje się, że nawet 80% osób, chorobę odziedziczyło genetycznie. Dlatego tak ważne jest szukanie alergenu, i wykluczenie go.
Karmienie piersią, może skutecznie obniżyć ryzyko pojawienia się atopowego zapalenia skóry u niemowlaka.
Ze względu na czynnik – przyczynę, egzemę można podzielić na następujące formy wyprysku:
- atopową – endogenny i egzogenny
- kontaktową
- wywołany bodźcami mechanicznymi
- fototoksyczną
- alergiczny kontakt wypryskowy
- modzelowatą
- potnicową
- łojotokową
- fotoalergiczną
- zawodową
- podudziową
- pieniążkowatą
- dziecięcą
Jak rozpoznać egzemę – objawy
Objawy dosyć często pozwalają postawić jednoznaczną diagnozę. Chociaż mogą zdarzyć się przypadki, w których będzie problem z poprawną diagnozą. Wszystko uzależnione jest od zmian skórnych. Egzema występuje w 3 fazach:
- Faza przewlekła
- Faza podostra
- Faza ostra
Objawem charakterystycznym dla egzemy to zaczerwienienie, obrzęk, grudki, pęcherzyki, świąd. Pęcherzyki mogą być wodniste, a podczas drapania skóra może łatwo pękać. Nieleczona egzema powoduje suchość skóry oraz łuszczenie. Egzema może być bolesna, jeżeli przed dłuży okres, zmiany skórne były drapane, mogą zmienić swój kolor na ciemniejszy a także być pogrubione.
U dzieci egzema najczęściej objawia się na twarzy, policzkach, czole. W przypadku dorosłych najczęściej możemy zauważyć zmiany skórne w okolicy kolan, łokci, karku, szyi, czy stopach i dłoniach. Pojawienie się skórnych zmian, najczęściej można zauważyć po około 24 godzinach od kontaktu z alergenem.
Jak wygląda leczenie egzemy?
Egzemę należy leczyć u dermatologa, który najprawdopodobniej skieruje nas na testy alergiczne. Niestety egzema może być leczona tylko objawowo, ze względu na brak jednoznacznej przyczyny. Jest kilka sposobów, które dobiera się najczęściej według czynnika alergizującego. Aby zminimalizować dolegliwości egzemy nieznanego pochodzenia można zastosować następujące leczenie:
- Kortykosteroidy – najczęściej w postaci maści, kremu
- Leki przeciwhistaminowe (przeciwalergiczne)
- Fototerapia
- Leki immunosupresyjne
- Przeciwdrobnoustrojowe
Osoby u których egzema spowodowana jest wiadomym czynnikiem alergizującym, powinny unikać kontaktu z ową substancją, lub wykluczyć ją ze swojego jadłospisu.
Pielęgnacja ma znaczenie – co stosować a czego unikać?
Osoby chorujące na egzemę, powinny szczególnie zadbać o pielęgnację skóry. Oprócz istotnych kwestii takich jak brak przegrzewania czy wychłodzenia, czy noszenie ubrań bawełnianych, trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie kosmetyki. Bardzo dobrym sojusznikiem w walce z egzemą będą emolienty. Działają regenerująco, odżywczo, chronią skórę tworząc specjalną warstwę okluzyjną, a także regenerują warstwę hydrolipidową. Warto pamiętać o zakupie dobrego kremu nawilżającego, skierowanego dla osób ze skłonnościami do przesuszenia. Praktycznie w każdej aptece, lub dobrej drogerii dostępne są kosmetyki oraz środki higieniczne przeznaczone dla alergików czy osób z problemami skórnymi.
A co z dietą – czy ma wpływ na egzemę?
Jak zawsze dieta może znacznie poprawić nie tylko nasze samopoczucie, ale również zadbać o skórę, włosy czy paznokcie. Zaleca się wyeliminowanie produktów z konserwantami i barwnikami – czyli słodzonych napojów, gotowych dań, fast-foodów, słodyczy. W przypadku alergii na produkty spożywcze, należy pamiętać aby uzupełniać niedobory innymi produktami. Warto wprowadzić do posiłków kwas gamma – linolenowy (GLA), który znajdziemy w oleju z wiesiołka, oleju z czarnej porzeczki czy nasionach konopi siewnych i spirulinie. Pamiętać należy również o priobiotykach, oraz oligosacharydach prebiotycznych. Wymienione oligosacharydy znaleźć można w mleku, cebuli, topinamburze, porze, czosnku, bananach czy jęczmieniu.