Astygmatyzm jest często występującą wadą wzroku. Bardzo często diagnozowany jest razem z nadwzrocznością oraz krótkowzrocznością. Czym jest astygmatyzm i jak się objawia?
Co to jest astygmatyzm?
Astygmatyzm, nazywany również niezbornością, jest wada wzroku która powoduje rozmycie a także zniekształcenie obrazu. Astygmatyzm jest zaburzeniem gałki ocznej, które objawia się powstaniem nie punktowego obrazu na siatkówce oka. Osoba zmagająca się z astygmatyzmem, zauważa krzywienie obrazu, i znaczne pogorszenie ostrości obrazu. Bardzo często dodatkowo diagnozowana jest nadwzroczność oraz krótkowzroczność. Uznaje się iż za taki stan odpowiedzialna jest wada refrakcji układu optycznego oka. Wada refrakcyjna natomiast wynika z różnych mocy refrakcji w poszczególnych południkowych przekrojach.
Najprościej ujmując, astygmatyzm pojawia się gdy, rogówka lub soczewka oka, nie posiada regularnego kulistego kształtu. O astygmatyzmie mówi się gdy kształt jest pociągły, przypomina kształt jajka lub piłki do rugby. Nieregularny kształt, jest przyczyna rozproszonego światła które wpada do oka, i nie jest prawidłowo skupione na siatkówce oka. Stąd też wynika rozmazanie obrazu.
Astygmatyzm i jego rodzaje
Zdiagnozowany astygmatyzm, często uznawany jest jako „zwykła” wada. Natomiast warto wiedzieć, iż astygmatyzm dzieli się na:
- Regularny prosty
- Regularny odwrotny
- Regularny skośny
- Krótkowzroczny zwykły
- Krótkowzroczny złożony
- Nadwzroczny zwykły
- Nadwzroczny złożony
- Mieszany
Zdecydowana większość osób, ma zdiagnozowany astygmatyzm regularny.
Jakie się przyczyny astygmatyzmu?
Pomimo wielu badań, nie stwierdzono jednoznacznej przyczyny pojawienia się astygmatyzmu. Domniema się, iż może to być zaburzenie dziedziczone genetycznie. Do przyczyn zalicza się również wady anatomiczne, a także zwyrodnienia. Natomiast przyczyna stygmatyzmu nabytego są przede wszystkim urazy czy uszkodzenia mechaniczne.
Astygmatyzm i jego objawy
Objawy astygmatyzmu są dosyć charakterystyczne, i często dzięki nim łatwo postawić diagnozę. Oprócz rozmazanego obrazu, niezborność może również pojawić się takie objawy jak:
- Bóle oczu
- Bóle głowy
- Mrużenie
- Swędzenie
- Łzawienie
- Szybsze mruganie
- Uczucie napięcia w oku
- Zmęczenie oczu
- Problemy z koncentracja
- Problemy z czytaniem
- Problemy z literami
Warto jednak w przypadku takich objawów, zgłosić się na wizytę kontrolą do okulisty. Nieleczony astygmatyzm, może powodować nasilone objawy astenopijne.
Diagnostyka i leczenie astygmatyzmu
Pierwszym najważniejszym krokiem, jest wizyta u specjalisty, a dokładniej okulisty. Na takiej wizycie, zostaną wykonane wszystkie niezbędne badania, pomiary, a także zostanie określona dokłada wada wzroku wraz z występującymi zaburzeniami.
W przypadku astygmatyzmu, leczenie można podzielić na:
- Zastosowanie soczewek kontaktowych lub okularów
- Zabieg laserowy
W przypadku soczewek jak i okularów, dobiera się odpowiednią soczewkę – cylindryczną.
Jak astygmatyzm wpływa na życie?
Astygmatyzm oprócz charakterystycznych objawów, które wpływają na widzenie, jest również przyczyną dolegliwości bólowych. Te z kolei często są powodem zmęczenia, zdenerwowania, rozdrażnienia. Nieleczony astygmatyzm jest również przyczyną zapalenia spojówek.