Otyłość uznawana jest za przewlekłą chorobę i może wynikać z różnych przyczyn. Pomimo tego nasze społeczeństwo bardzo często uznaje ją jedynie jako efekt nadmiernego objadania się, i siedzącego trybu życia. Niestety walka z otyłością bywa bardzo ciężka i wymaga pomocy specjalistów. Czym jest otyłość, jakie są jej odmiany oraz przyczyna.
Na czym polega otyłość i jakie są statystki?
Otyłość jako choroba, charakteryzuje się gromadzeniem zbyt dużej tkanki tłuszczowej, a także wysokim wynikiem BMI. Według przeprowadzonych badań, z otyłością zmaga się ponad połowa społeczeństwa. W przypadku dzieci i młodzieży statystyki również nie są zadawalające, ponieważ 10% dzieci do 3 roku życia, ok 30% dzieci szkolnych, i ponad 20% młodzieży zmaga się z tą chorobą przewlekłą. 1 marca obchodzimy światowy dzień walki z otyłością.
BMI czyli wzór na otyłość – jak policzyć?
Indeks masy ciała, czyli BMI można sprawdzić korzystając z gotowych kalkulatorów dostępnych w sieci, lub korzystając z poniższego wzoru:
BMI= masa/(wzrost)²
Otrzymany wynik, pozwala nam dowiedzieć się czy nasza waga, mieści się w normie. W przypadku wysokiego wyniku BMI, warto poważnie zastanowić się nad swoim trybem życia oraz żywieniem, i skorzystać z pomocy specjalisty. W poniższej tabeli, zamieszczono normy BMI, z którymi można porównać swój wynik.
BMI |
WYNIK |
>18,5 | NIEDOWAGA |
18.5 – 24.9 | WAGA PRAWIDŁOWA |
25.0 – 29.9 | NADWAGA |
30.0 – i więcej | OTYŁOŚĆ |
Otyłość – jej przyczyny i rodzaje
W obecnych czasach, gdzie większość z nas żyje w biegu, a na wyciągnięcie ręki mamy dostęp do szybkich przekąsek czy fast-foodów, problem otyłości staje się coraz większy. Niestety coraz częściej spotykamy się z otyłymi dziećmi, które siedzą całymi dniami przed komputerem, telefonem czy tabletem. Jednak warto zaznaczyć że otyłość, nie zawsze spowodowana jest nieprawidłową dietą, czy brakiem ruchu. Przyczyną mogą być także:
- Siedząca praca
- Genetyka
- Choroby
- Uwarunkowania psychospołeczne
- Przyjmowanie niektórych leków
- Brak wiedzy dotyczącej zdrowego odżywiania
- Stres
- Hormony
Z tego względu otyłość można również podzielić na 2 rodzaje:
- Pierwotną – powstaje na wskutek nieprawidłowego żywienia
- Wtórną – spowodowana jest chorobami, lekami a także innymi czynnikami
Otyłość i jej 3 typy umiejscowienia
Organizm każdego z nas funkcjonuje inaczej, przykładem może być chociażby przemiana materii. W gronie znajomych, przeważnie znajdzie się osoba, której przemiana materii jest niezwykle szybka. Podobnie jest w przypadku otyłości, u jednych rozmieszczenie tłuszczu będzie mniej więcej regularne, u innych tłuszcz będzie się gromadził tylko w 1 wybranej partii ciała. Dlatego też otyłość, można podzielić na 3 typy umiejscowienia:
- Otyłość uogólniona – tłuszcz rozkłada się regularnie w całym ciele
- Otyłość brzuszna – jak sama nazwa wskazuje, tłuszcz gromadzony jest głównie w okolicy brzucha. Jest to jedna z najczęściej występujących otyłości, a zarazem najniebezpieczniejsza dla naszego zdrowia.
- Otyłość gynoidalna – potocznie określana jako otyłość udowo-pośladkowa. Bardzo często dotyczy kobiet.
Do jakich chorób prowadzi otyłość?
Zwiększona masa ciała, dla wielu osób bywa uciążliwa w życiu codziennym. Nie tylko ze względu na estetykę, czy problem z doborem ubrań, ale również z uwagi na poruszanie się, obciążenie stawów, prawidłową higienę, czy ogólne ograniczenia wagowe w miejscach publicznych takich jak na przykład wesołe miasteczko. Oprócz powyższych problemów, dochodzą także te większe, związane z pojawieniem się chorób współistniejących. Do takich problemów ze zdrowiem możemy zaliczyć:
- Zaburzenia metaboliczne między innymi cukrzyca czy insulinooporność
- Choroby układu oddechowego – astma czy bezdech senny
- Zwyrodnienia stawów
- Choroby układu sercowo- naczyniowego -udar, zakrzepica
- Problemy z płodnością
- Depresja
- Choroby przewodu pokarmowego – refluks
- Zwiększone ryzyko nowotworu
To tylko kilka z licznych problemów, jakie mogą wystąpić u osób otyłych. W przypadku kiedy nie korzystamy z pomocy specjalistów, należy pamiętać aby regularnie się badać. Być może w ten sposób uchronimy się przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, czy śmiercią.
W jaki sposób leczyć otyłość?
Otyłość która spowodowana jest spożywaniem nadmiernej ilości kalorii, wymaga zastosowania deficytu kalorycznego. Zanim jednak wprowadzisz redukcje kalorii, skorzystaj z porady dietetyka klinicznego, który pomoże Ci w odpowiednim tempie gubić kilogramy. Prawidłowa utrata kilogramów mieści się w przedziale 0,5kg do maksymalnie 1,5kg tygodniowo. Zbyt szybka utrata masy ciała, nie jest dobra, chociażby ze względu na możliwy efekt jojo, nasze późniejsze samopoczucie, czy nieestetyczny nadmiar skóry. Leczenie głównie opiera się na zminimalizowaniu wagi ciała, jednak może wiązać się to z zastosowaniem środków farmakologicznych, czy nawet interwencji chirurgicznej. Ingerencja chirurga zazwyczaj ma zastosowanie przy otyłości II oraz III stopnia, oraz zdiagnozowaniu chorób współistniejących.
Na czym polega leczenie chirurgiczne?
Medycyna w ostatnich latach bardzo prężnie się rozwija, i dzięki temu mamy możliwość skorzystać z konsultacji bariatrycznej. Przeprowadzenie operacji bariatrycznej ma na celu znaczne ograniczenie przyjmowania pokarmów. Potocznie taką operację nazywa się zmniejszeniem żołądka i można taką ją wykonać na kilka sposobów:
- Zakładając opaskę
- Wykonując resekcję żołądka – częściowe wycięcie
- Stosując przewiązkę regulowaną
- Stosując balonik żołądkowy
- Wykonując endoskopową plastyką żołądka
- Wyłączając żołądek
Warto tutaj zaznaczyć, iż zabiegi medycyny estetycznej takie jak liposukcja, nie leczą otyłości. Są tylko zabiegiem estetycznym, który usuwa mały nadmiar tłuszczu, w celu uzyskania lepszej sylwetki.
Jakie badania wykonać na otyłość?
Jeżeli nie znasz przyczyny otyłości, a starasz się jeść zdrowo, koniecznie wykonaj następujące badania. Oto lista:
- Badania hormonalne
- Morfologia
- Glukoza
- Próby wątrobowe
- Kreatynina
- Lipidogram
- Badanie moczu
- Żelazo
- Ferrytyna
- Poziom cholesterolu i triglicerydów
- Wskaźnik czynności nerek
Lekarz może również zlecić wykonanie badań takich jak USG, rezonans czy tomografia.
Nawet mała aktywność ma znaczenie!
W walce z otyłością, oprócz zbilansowanej diety, ważna jest także jakakolwiek aktywność fizyczna. Spacery z psem, jazda na rowerze, siłownia czy poranne ćwiczenia w domu, spowodują nie tylko lepsze samopoczucie, ale również szybciej zobaczysz efekty diety. Początki będą trudne, jednak z każdym dniem, motywacja będzie większa, a kondycja znacznie lepsza. Zaleca się aby trenować ¾ razy w tygodniu po 40-60 minut. Jednak w ostatnim czasie, coraz więcej osób stawia na spacery, których wynikiem jest 10 000 kroków, i taka forma jest jak najbardziej akceptowana w przypadku osób z otyłością.